Zakłady Azotowe "Puławy" obchodzą jubileusz, w tym roku mija 60 lat od rozpoczęcia budowy chemicznego przedsiębiorstwa. W czwartek, podczas uroczystej gali odsłonięto pamiątkową tablicę, a zasłużeni pracownicy kombinatu otrzymali odznaczenia.
Jubileusz jest podwójny, z jednej strony to równe 60 lat od rozpoczęcia budowy "Puław I", z drugiej 55 lat od uruchomienia produkcji.
Z tej okazji w czwartek w Domu Chemika odbyła się okolicznościowa gala, którą poprowadziła znana prezenterka TVP, Magdalena Ogórek. Głównymi bohaterami wydarzenia byli pracownicy przedsiębiorstwa. Najbardziej doświadczeni i zasłużeni dla spółki zostali zaproszeni na scenę, gdzie z rąk prezesów odebrali kwiaty i odznaczenia.
– Nasza spółka była tworzona przez odkrywców i wizjonerów, którzy dbali o jej świetność i budowali jej przewagę tak, że stała się synonimem nowoczesności w Polce i na świecie. Jesteśmy gigantem z wizją bezpiecznej przyszłości opartej na zaangażowaniu pracowników i jakości naszych produktów – mówił prezes ZA "Puławy", Tomasz Hryniewicz. Szef puławskich Azotów podkreślał również przywiązanie do odpowiedzialności za klientów, kontrahentów, czy środowiska naturalnego.
Z kolei prezes Grupy Azoty S.A, Tomasz Hinc, puławski jubileusz nazwał powodem do dumy. Jak ocenił, połączenie czterech dużych przedsiębiorstw chemicznych w Puławach, Tarnowie, Policach i Kędzierzynie stworzyło silną grupę, skutecznie konkurującą na międzynarodowych rynkach z innymi, globalnymi potentatami branży nawozowo-chemicznej.
Zebrani w sali widowiskowej POK-u, mieli okazję obejrzeć dokument opowiadający historię Zakładów Azotowych od lat 60-tych ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Na filmie zaprezentowano unikalne fotografie z budowy kombinatu, m.in. przewóz ogromnych elementów dla poszczególnych instalacji, które zamawiano za granicą.
W ramach gali na jednej ze ścian Domu Chemika odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą pierwszemu dyrektorowi zakładów oraz inicjatorowi powstania POK-u, Mieczysławowi Kołodziejowi. Tablicę odsłonili jego wnukowie, Tomasz i Piotr Zgierscy oraz wieloletni pracownik ZA, Andrzej Skalski.
Na zakończenie dla zaproszonych gości wystąpiła Polska Orkiestra Muzyki Filmowej.