Więcej oczyszczalni ścieków, budowa i modernizacja wysypisk śmieci, a także systemy zbiórki i utylizacji odpadów komunalnych - to podstawowe korzyści jakie osiągniemy wypełniając unijne normy w zakresie ochrony środowiska.
Dla przeciętnego obywatela Polski przystąpienie do UE oznacza mniej chorób, zdrowe powietrze, czystą wodę w kranie i więcej obszarów chronionych. Nie stanie się to od razu - Polska, w ramach tzw. okresów przejściowych, ma 20 lat na wprowadzenie unijnych przepisów. Można się więc spodziewać, że po 2015 r. każda miejscowość licząca ok. 2 tys. mieszkańców będzie miała własną oczyszczalnię ścieków - według danych Ministerstwa Ochrony Środowiska, w chwili obecnej w Polsce istnieje ok. 4 tys. oczyszczalni ścieków, z czego ponad 400 wymaga modernizacji.
Nowoczesne składowiska śmieci
Dla województwa lubelskiego powstał plan gospodarki odpadami.
- Chcemy objąć wszystkich mieszkańców województwa zorganizowaną zbiórką odpadów oraz sukcesywnie budować zakłady unieszkodliwiające odpady komunalne, sortownie i składowiska śmieci - tłumaczy Jerzy Kowalczuk, zastępca dyrektora departamentu Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim. - Naszym zadaniem jest wskazanie tych wszystkich obszarów, na których powinny znaleźć się tego typu obiekty. Natomiast o ich budowę muszą zadbać konkretne samorządy lokalne i to one, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, będą się starały o unijne fundusze.