Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

3 czerwca 2003 r.
13:17
Edytuj ten wpis

Gmina Jastków idzie do unii

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

Po stawie w parku otaczającym siedzibę Urzędu Gminy w Jastkowie, majestatycznie sunęła łódź zgrabnie udając wenecką gondolę. Wodna wycieczka była symboliczną podróżą przez Europę, kraje unii prezentowane były bowiem na rozstawionych pod drzewami straganach. Za tydzień mogą to już być państwa związane z Polską unią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Towarzystwo Ziemi Jastkowskiej od kilku lat próbuje integrować lokalną społeczność organizując doroczne festyny rodzinne. W gminie, której kolejne wsie zamieniają się w podmiejskie osiedla willowe, a rolnicy stają się sąsiadami biznesmenów i wykładowców uczelni, sąsiedzkie przyjaźnie nie powstają zbyt łatwo. A tu jeszcze przyjdzie się integrować z mieszkańcami innych państw.
Najwyraźniej jednak wszyscy wierzą w powodzenie akcesji Polski do unii i każdy szuka korzyści, jakie może to przynieść. Nauczycielki z Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli przekonują, że nasz kraj nie ma powodu do wstydu z poziomu oświaty. Dowodem tego są, już teraz liczne, kontakty z szkołami zagranicznymi.
- Ale kiedy będziemy już w unii, z pewnością podniesie się poziom nauczania języków obcych, ponieważ uczniowie będą mieli większą motywację do nauki - przekonuje Gabriela Porzyć. Prowadząca wraz z nią polskie stoisko Małgorzata Guellard dodaje, że być może nasze pokolenie niewiele skorzysta na akcesji, ale dzieci z pewnością będą miały dzięki temu łatwiejsze życie.
Zresztą już teraz wakacyjne podróże dowodzą, że świat bez granic to naprawdę doskonałe rozwiązanie. I dlatego dorośli powinni zadbać o to, aby uczniowie po ukończeniu szkół mieli łatwiejszy dostęp do pracy na całym kontynencie - przekonują nauczycielki.
A maluchy będą mogły już w wieku 3-4 lat uczyć się w przedszkolach, jak ich rówieśnicy na Zachodzie. Na razie, jedynie gmina Jastków w całej wschodniej Polsce prowadzi program wychowania przedszkolnego dla wiejskich dzieci.
- I nam też będzie lepiej - kiwa głową srebrnowłosa Maria Jaroszyńska, która skończyła 90 lat, ale z nadzieją patrzy w unijną flagę. - Bo zawsze byliśmy tacy... związani ze Wschodem, a przez to zacofani. A teraz będziemy mieli większe szanse na rozwój i bezpieczeństwo.
Na scenie prezentują się kolejne zespoły artystyczne gminy, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrowicy serwują staropolskie potrawy.
- Oczywiście, że są lepsze niż jakieś francuskie ślimaki - mówi Helena Łazarz. - Co może smakować lepiej niż nasze pierogi, kaszanki, placki ziemniaczane, surówki z kiszonej kapusty?
- Bywałyśmy za granicą na różnych festiwalach i wiemy, że mamy wspaniały folklor i nasze piosenki będzie jeszcze śpiewać cała Europa - dodaje Marianna Struzik.
Natomiast Włodzimierz Cebera czeka, aby do Polski zaczęli wreszcie przyjeżdżać zagraniczni turyści. Na festynie woził dzieci kucykami zaprzężonymi do ozdobnej bryczki. Taka zabawa na pewno podobałaby się również gościom z zagranicy. Bo przecież tylko u nas jest jeszcze taka przyroda.
- Spotkajmy się na referendum! - słychać coraz z głośników, a w jastkowskim parku nikt nie traktuje tego apelu, jak nachalnej propagandy. Tu ludzie najwyraźniej wierzą, że integracja z krajami unii będzie także indywidualną szansą dla każdego.

Pozostałe informacje

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

dr Marek Paździor, z-ca dyrektora SP ZOZ w Puławach do spraw lecznictwa i szef oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej

Konkurs na dyrektora szpitala w Puławach. Kto wypadł najlepiej?

Właśnie zakończyły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką kandydatów, która przystąpiła do konkursu na dyrektora SP ZOZ w Puławach. Wybór komisji jest jednoznaczny. Ostateczną decyzję podejmie jednak zarząd powiatu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium