Faustyna Kowalska należy do najpopularniejszych postaci współczesnej hagiografii w Polsce. Jej postać zaznaje bardzo żywego kultu, szczególnie w okolicach Krakowa.
Mając dziewięć lat przyjęła po raz pierwszy komunię świętą. Przez kilka lat uczęszczała do wiejskiej szkoły, gdzie zdobyła podstawową umiejętność czytania i pisania. Jednak trudności materialne sprawiły, że w czternastym roku życia musiała zrezygnować z nauki i podjąć pracę zarobkową jako pomoc domowa u rodziny Bryszewskich, właścicieli piekarni w Aleksandrowie koło Łodzi.
Po dwóch latach takiej służby po raz pierwszy poprosiła rodziców, by pozwolili jej wstąpić do zakonu. Spotkała ją jednak odmowa i to z przyczyn bardzo prozaicznych: ubodzy rolnicy nie chcieli tracić córki, która swoją pracą wspomagała ich finansowo.
Helena nie zrezygnowała jednak z powziętej decyzji, którą umocnił przyjęty przez nią
w tym czasie sakrament bierzmowania. Jeszcze głębiej oddała się modlitwie i pracy. Wyjechała do Łodzi, gdzie pracowała również jako służąca. Po kolejnych dwóch latach postanowiła bez zgody rodziców rozpocząć zakonne życie.
Jakie były dalsze świętej Faustyny Kowalskiej? O tym w czwartym tomie
"Historii świętych". Oprócz tego w książce sylwetki błogosławionych i świętych od Fabiana do Gawła.