Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

15 maja 2003 r.
16:30
Edytuj ten wpis

My, Europejczycy

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A
Uczniowie zgromadzili wiele materiałów dotyczących unii
Uczniowie zgromadzili wiele materiałów dotyczących unii

Niemcy - Becker's; Dania - Carlsberg; Irlandia - Guiness - to tylko część symboli krajów UE, jakie można było wczoraj zobaczyć na Dniu Europy zorganizowanym w Prywatnym LO im. Paderewskiego w Lublinie.
Uczniowie entuzjastycznie nastawieni do integracji europejskiej postanowili apelować do dorosłych, aby dali młodym szansę i w referendum głosowali na "tak”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Paderewski” to specyficzna placówka, nawet wśród szkół prywatnych.
Jedyna we wschodniej Polsce prowadząca program matury międzynarodowej, której dyplom daje wstęp na najbardziej prestiżowe uczelnie świata.
Już teraz kilku jej absolwentów studiuje za granicą.
Dyrekcja szkoły stara się jednak unikać nazywania liceum, szkołą elitarną.

Byli w całej Europie

Każdy z uczniów nie tylko uczy się dwóch języków obcych, ale i bez problemu porozumiewa się za ich pomocą. Każdy zapytany o wyjazdy zagraniczne, jakby ze zdumieniem, że mogłoby być inaczej, odpowiada: oczywiście! Tylko listy zwiedzanych przez nich krajów nieco się różnią: Czechy, Słowacja, Włochy, Chorwacja - to niemal standard, ale bywali i w Grecji, i w Turcji, i w Szwajcarii. W sumie zjeździli całą Europę.
- W Hiszpanii byłam dwa razy na obozach - wspomina Karolina Przeździecka. - I we Włoszech. Wspaniałe miejsca, cudowni ludzie, zawsze uśmiechnięci, zadowoleni, życzliwi. Idzie się ulicą i wciąż słyszy się pozdrowienia. A potem człowiek wraca do Polski i wszystko się zmienia - ludzie smutni, zamknięci w sobie.
Są przekonani, że zachodnia życzliwość nie jest efektem ich wakacyjnego postrzegania świata. Tomek Maślona wspomina swoje wyjazdy i mówi, że tam ludzie po prostu tacy są na co dzień. I to jeden z powodów, dla których chcą, aby dorośli poszli do referendum i głosowali za akcesją Polski do unii. Jednym tchem wyliczają korzyści, jakie przyniesie to młodzieży: lepsza edukacja, praca, itd. itp.
- Przygotowywaliśmy tę imprezę razem z nauczycielami, ale nie na ich polecenie. My naprawdę wierzymy, że ta unia to dla nas szansa - zapewnia Ola Hryniewska i przyznaje, że w ich szkole niewielu można znaleźć eurosceptyków.
- A ja uważam, że ludzie powinni zagłosować w referendum na "nie” - sympatyczny blondyn próbuje przebić się przez euroentuzjastów. - Daliby po nosie tym wszystkim politykom zadowolonym z siebie.
- Ty się Kuba nie odzywaj - mitygują go koledzy i z wdziękiem próbują zasłonić mu usta.
- A co, jest demokracja, każdy ma prawo się wypowiedzieć - upiera się chłopak.
- On tak tylko żartuje - przekonują rówieśnicy. I rzeczywiście można domniemywać, że Kuba niezbyt poważnie traktuje swoją niechęć do unii, bo już po chwili można go zobaczyć, jak podaje mikrofon naukowcom, którzy przyszli przedstawić młodzieży kolejne zalety zjednoczenia Europy. A oni - Europejczycy w każdym calu, kiwają głowami i tylko czekają, kiedy będzie można wreszcie skosztować przysmaków ze stoisk reprezentujących różne kraje.

Piwo nie do picia

- Piwo jest tylko na pokaz - przypomina wicedyrektor Robert Kamiński.
Ale quiche lorraine można próbować, sama pani profesor upiekła. A ja pierwszy raz sama ciasto piekłam - zachęca Renata Porzak. Co dziwne, na francuskim stoisku jest oprócz tego woda mineralna, brak natomiast wina. I można by pomyśleć, że Niemcy słyną nie tylko z sałatki kartoflanej i piwa, ale i wina, które stoi pod niemiecką flagą.
- Och, bo we Francji wybór dobrych win jest zbyt duży, a poza tym promujemy abstynencję - usprawiedliwia się nauczycielka francuskiego, Marlena Deckert. Odwiedzała Francję kilkanaście razy i przekonuje że Francuzi mają do nas "słabość”. Może troszkę lubią nas pouczać, ale to tak, jak w każdej rodzinie: nawet przy największej sympatii, można się czasem na siebie boczyć.
Uczniowie przytakują i wymieniają kolejne zalety unii, przywołując przykłady ze swoich podróży po Europie. W konsternacją wpędza ich natomiast pytanie, czy odwiedzili kiedyś polskie osiedle popegeerowskie.

Bieda aż piszczy

- Ja byłem kiedyś we takiej małej wsi Zienki - mówi w końcu Piotr Markowski. - Bieda taka, że nie da się opisać.
- I waszym rówieśnikom z takiej wsi, unia też da szansę?
- ...no nie wiem - odpowiada z zadumą Piotr.
Koleżanki jednak po chwili zadumy i niepokoju, przekonują z animuszem.
- Oczywiście! Unia to szansa dla wszystkich!

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium