Jak najszybciej utrudnić komputerowym włamywaczom dostęp do naszego komputera?
- Łączenie się z Internetem bez zapory firewall przypomina pozostawienie samochodu z kluczykami w stacyjce i otwartymi drzwiami i udanie się na zakupy - mówi Jakub Marczuk, informatyk z Lublina. - Można, oczywiście, zrobić zakupy i wrócić, zanim ktoś to zauważy. Ale równie dobrze ktoś może wykorzystać nadarzającą się okazję.
W Internecie działają hakerzy, którzy za pomocą złośliwego kodu, np. wirusów, robaków i koni trojańskich, próbują znaleźć niezabezpieczone komputery. Zapora firewall może pomóc w zabezpieczeniu komputera przed tymi i innymi atakami.
- W dzisiejszych czasach każdy powinien mieć zainstalowanego firewall`a strzegącego jego prywatnych danych - podkreśla Marczuk. Taka zapora nie tylko blokuje dostęp do naszego komputera niepowołanym osobom, ale także filtruje wychodzące i przychodzące z sieci dane, a w przypadku wykrycia podejrzanego połączenia blokuje dostęp do komputera osobie trzeciej.
Co ważne, firewall nie wymaga od użytkowników dużej wiedzy informatycznej. Wystarczy go ściągnąć z Internetu (większość tego typu programów jest darmowa), zainstalować w swoim komputerze, a potem co jakiś czas aktualizować. (MB)
Przykładowe firewall`e:
* Ashampoo Firewall - to wysoce skuteczna zapora ogniowa przeznaczona dla komputerów z systemem Windows XP oraz 2000.
* BlackICE PC Protection - zapora ogniowa, która posiada wszystkie niezbędne funkcje, a jednocześnie nie obciąża komputera.
* CA Personal Firewall - zapewnia kompletną ochronę przed wszelkiego rodzaju atakami z sieci. Dotyczy to zarówno ataków hakerskich, jak i związanych ze szkodliwym oprogramowaniem.
* Comodo Personal Firewall - jest prostą w obsłudze zaporą, która oferuje bezpieczeństwo na poziomie podstawowym.
* Kaspersky Anti-Hacker - osobista zapora ogniowa, opracowana przez firmę Kaspersky Lab. Program oferuje skuteczną ochronę przed wszelkimi rodzajami ataków sieciowych i internetowych.
* Kerio Personal Firewall (KPF) - ułatwia użytkownikom kontrolę nad wymianą danych ich komputerów z innymi komputerami w Internecie lub sieci lokalnej.
* Look 'n' Stop - jest prostym w obsłudze, domowym firewall`em. Aplikacja pozwala zdefiniować osobne ustawienia dla poszczególnych użytkowników systemu operacyjnego.
* Norman Personal Firewall (NPF) - jest tzw. ścianą ogniową. Aplikacja zabezpiecza komputer przed atakami hackerów. Program chroni dane osobiste i zapobiega dostępowi hakerów.
* Norton Personal Firewall 2006 - chroni dane osobiste i zapobiega dostępowi hakerów. Sprawia, że zaraz po zainstalowaniu produktu komputer staje się "niewidoczny" z Internetu, tak że hakerzy nie mogą go znaleźć.
* Outpost Firewall PRO - jedne z najskuteczniejszych programów zabezpieczających na rynku. Program stanowi doskonałą zaporę ogniową i chroni przed zagrożeniami z sieci.
* WyvernWorks Firewall - prosty w obsłudze, darmowy firewall będący idealnym narzędziem zabezpieczającym lokalny komputer przed włamaniami z Internetu.
* ZoneAlarm - jest programem, który zabezpieczy twój komputer w czasie użytkowania Internetu. Program ma przejrzysty interfejs i jest łatwo konfigurowalny.