Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

11 października 2006 r.
17:01
Edytuj ten wpis

Zasadź jesienią, a zakwitną wiosną

Autor: Zdjęcie autora Maria Balicka

Początek października to najlepszy czas
na sadzenie cebul kwiatowych kwitnących wiosną. Podpowiadamy, jakie wybierać i jak tworzyć kompozycje, które od kwietnia ubarwią nasze ogrody i balkony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dla ozdobienia i urozmaicenia ogródków lub balkonów warto posadzić cebule w pojemnikach, w których wiosną zakwitną przebiśniegi, tulipany, krokusy, narcyzy, cesarskie korony, hiacynty czy szafirki. Aby pięknie zakwitły, kupujmy tylko dorodne cebule bez uszkodzeń, a przed posadzeniem użyjmy środka grzybobójczego (do kupienia w sklepach ogrodniczych i większych kwiaciarniach).
W rządku lub warstwowo
Przystępując do sadzenia, zdecydujmy się, czy mamy tyle przestrzeni, by różne cebule sadzić obok siebie, czy oszczędzając miejsce, lub robiąc kompozycję kilku gatunków kwitnących równocześnie, będziemy sadzić je warstwo. Mnogość gatunków i odmian umożliwia różne rozwiązania i kompozycje. Warto uważnie dobrać kolory i odmiany, by wiosną otrzymać piękną ozdobę domu, balkonu czy ogrodu.
Przygotuj podłoże
Wybieramy duże donice głębokości co najmniej 30 cm. Jeśli w dnie nie ma otworów, należy je ostrożnie wywiercić, aby nadmiar wody nie zaszkodził cebulom (w przeciwnym razie mogą zagniwać). Nowe donice ceramiczne (te matowe, tzw. terakotowe) trzeba moczyć w wodzie przez 24 godziny. W tym czasie nowe donice chłoną wodę, o którą konkurowałyby z cebulami
Wypełniamy donicę ziemią ogrodową bogatą w składniki pokarmowe. Jeśli ziemia jest lekko gliniasta, na dno wykładamy kilkucentymetrową warstwą grubego żwiru, piasku lub potłuczonej doniczki. Warstwa będzie stanowiła drenaż.
Jak sadzić
Cebule, bulwy kwitnące wiosną sadzimy we wrześniu i październiku. Do sadzenia w donicach wybieramy odmiany niezbyt wysokie o sztywniejszych łodygach. Cebule sadzimy na głębokości równej trzykrotnej ich wysokości. Zwróćmy uwagę, aby cebule nie dotykały ścianek donicy
Gdy chcemy sadzić cebule warstwowo, najgłębiej umieszczamy te największe np. tulipanów, nad nimi hiacynty, a najpłycej szafirki, krokusy, zawilce. Warto wybrać odmiany, które kwitną w tym samym czasie.
Jeśli jesień jest sucha, należy umiarkowanie podlewać nasadzenia, co ułatwi i przyspieszy ukorzenienie się cebul. Po pierwszych przymrozkach donice można umieścić w nieogrzewanym pomieszczeniu. Jeśli donice pozostawiamy na zewnątrz, trzeba je zadołować lub włożyć do drewnianych skrzyń, obłożonych od wewnątrz kawałkami styropianu, które będą pełniły rolę ochronną przed niskimi temperaturami. Na wierzch donic pozostawionych na zewnątrz kładziemy gałązki jedliny, co także będzie stanowiło ochronę przed mrozem
Teraz już tylko pozostaje cierpliwie czekać na pierwsze oznaki wiosny, kiedy to nasze cebulowe kompozycje zaczną kwitnąć.

Pozostałe informacje

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium