Budżet napięty do granic możliwości, zbliża się koniec miesiąca, a tu nagle dowiadujesz się, że musisz coś jeszcze kupić lub opłacić. Znasz to? Nieprzewidziane wydatki mają to do siebie, że trudno je zaplanować, ale można się na nie przygotować. Oto dziesięć z nich, których możesz spodziewać się w bliższej lub dalszej przyszłości.
- Prezenty
Urodziny, chrzciny, komunie, śluby, rocznice, dzień dziecka, Boże Narodzenie – łatwo policzyć, że w skali roku wydajemy na prezenty z różnych okazji ogromne pieniądze. Przede wszystkim warto zredukować ten koszt. Może przy niektórych prezentach uda się zrobić zrzutkę z rodziną lub znajomymi? A na Boże Narodzenie warto uzgodnić limit finansowy na jeden prezent lub zrobić losowanie, tak żeby jedna osoba robiła jeden prezent wybranej osobie, a nie wszystkim członkom rodziny.
- Naprawa elektroniki
Pęknięty ekran telefonu czy uszkodzony dysk twardy to zmora dzisiejszych czasów. Zabezpiecz się przed nimi jak możesz, kupując specjalne etui na komórkę, a komputer podpinając nie bezpośrednio do gniazdka, a najpierw do listwy antyprzepięciowej. Jeśli już zdarzy ci się awaria, nie kupuj od razu nowego sprzętu. Najpierw sprawdź ceny napraw. Może się okazać łatwa i niedroga. Możliwe też, że w lokalnym punkcie napraw zapłacisz za nią dużo mniej, niż w autoryzowanym punkcie serwisowym producenta.
- Leki
Chorobom zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dbaj o siebie. Rób rutynowe badania, nie odkładaj wizyt u dentysty, odżywiaj się zdrowo i uprawiaj sport. Awaryjne wizyty u prywatnych lekarzy nie są tanie, a leki, nawet te przepisywane na receptę, potrafią być bardzo drogie. Niestety, nawet najbardziej dbające o siebie osoby czasem chorują, zwłaszcza zimą i jesienią trudno ustrzec się przed grypą i przeziębieniem.
- Auto
Nie bez powodu mówi się, że samochód to skarbonka. Drogi jest jego zakup, a potem utrzymanie. Planując jednak domowy budżet, poza comiesięcznym kosztem paliwa i corocznym OC uwzględnij też naprawy. Regularnie trzeba wymieniać olej i niektóre części, a niestety większe awarie też się zdarzają. Nie zawsze da się też uniknąć mandatu… Na te wydatki po prostu trzeba być przygotowanym.
- Awarie sprzętu domowego
Zepsuty piecyk gazowy, zmywarka, która przestaje pobierać wodę, a może telewizor, który przestał współpracować z kablówką? Niestety, naprawy domowe zwykle nie mogą czekać, a nie są tanie. Jeśli masz w domu dużo starego sprzętu, najlepiej miej na koncie stale odłożoną kwotę na takie wydatki lub zbieraj powoli pieniądze na wymianę.
- Uroczystości
Chcąc nie chcąc czasami musimy być nie gośćmi, a gospodarzami imprezy. Dotyczy to zwłaszcza dzieci: chrzciny, komunia, urodziny. Lista zaproszonych osób z czasem się wydłuża, tak samo jak lista wymagań dziecka wraz z jego wiekiem. Tort z ulubioną postacią, poczęstunek, atrakcje dla kolegów z przedszkola – dziecko oczekuje coraz więcej i nawet jeśli nie wszystkie jego marzenia musisz spełnić, to warto jednak część z nich uwzględnić. Planuj w budżecie te imprezy, które nie są zaskoczeniem.
- Dzieci
Im więcej dzieci, tym więcej radości w domu, ale też tym większe wydatki. Problematyczny jest zwłaszcza wrzesień. Ubezpieczenie, podręczniki, materiały plastyczne i inne rzeczy niezbędne co roku to niemały wydatek. Nie czekaj z zakupami do ostatniej chwili, rozłóż je sobie na całe wakacje. Poluj na promocje i szukaj np. używanych książek.
Kiedy konto świeci pustkami
Eksperci są zgodni: nie wszystkie wydatki da się przewidzieć, dlatego warto mieć rezerwę w budżecie i tzw. poduszkę finansową. Najlepiej odłożyć równowartość trzech do dziewięciu miesięcznych pensji, ale… Nie zawsze to jest możliwe. Jeśli zdarzy ci się nagły wydatek, rozwiązaniem mogą być pożyczki pozabankowe online. To szybki, bezpieczny i prosty sposób na uzyskanie dodatkowej gotówki.