W Lublinie zakończono renowację grobów Nieznanych Żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej. Aktualnie trwają prace przy Mogile Ułanów i krzyżu z Mogiły Legionistów, a wkrótce obejmą one pomnik poświęcony „Zaporczykom” na placu Zamkowym. Prace mają zakończyć się w listopadzie.
Renowacja miejsc pamięci narodowej i grobów wojennych w Lublinie wkracza w końcową fazę. Prace konserwacyjne i naprawcze realizowane są na zabytkowych nekropoliach oraz przy pomnikach, które upamiętniają żołnierzy poległych w różnych okresach historycznych. Renowacja objęła m.in. groby Nieznanych Żołnierzy na cmentarzu przy ul. Głuskiej, Mogiłę Ułanów oraz drewniany krzyż na Mogile Legionistów. W najbliższym czasie konserwacja obejmie także pomnik „Zaporczyków” na placu Zamkowym.
– Zbliżający się 1 listopada to czas, gdy szczególną uwagę przykładamy do miejsc pochówku naszych bliskich. To także dobry moment, by zadbać o estetykę całych nekropolii, wykonać prace konserwatorskie i porządkowe przy pomnikach oraz na cmentarzach wojennych, tak aby zachować pamięć o minionych pokoleniach – mówi Janusz Semeniuk, zastępca dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
Prace renowacyjne obejmują różnorodne działania, od uzupełniania pęknięć i wypoziomowania elementów nagrobków po konserwację i impregnację pomników. Renowację przeszło pięć grobów Nieznanych Żołnierzy z okresu II wojny światowej, zlokalizowanych na cmentarzu przy ul. Głuskiej. Nagrobki te, wykonane w latach 60. i 70., zostały oczyszczone, naprawione i pomalowane. Z kolei przy pomniku upamiętniającym Więźniów Zamku Lubelskiego na ul. Północnej zeszlifowano relief przedstawiający Krzyż Grunwaldu, a całość została poddana impregnacji.
Renowacja objęła także Mogiłę Ułanów z 1809 roku przy al. Spółdzielczości Pracy, miejsce pochówku żołnierzy z korpusu księcia Józefa Poniatowskiego.
– Celem prac renowacyjnych jest zatrzymanie procesów niszczenia oraz przywrócenie obiektom ich oryginalnego wyglądu. Konserwacja obejmuje naprawę i rekonstrukcję poszczególnych elementów pomnika – informuje Monika Głazik z biura prasowego miasta.
Trwa także konserwacja drewnianego krzyża na mogile trzech Legionistów przy ul. Północnej.
– Krzyż wykonany z naturalnych konarów drzewa został tymczasowo przewieziony do pracowni konserwatorskiej. Po zakończeniu prac wróci na swoje miejsce, podwieszony w metalowej ramie, która zabezpieczy go przed wpływem opadów – wyjaśnia Głazik.
Miasto Lublin poszukuje również wykonawcy, który zajmie się renowacją pomnika żołnierzy AK-WIN, zgrupowania majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” na placu Zamkowym. Pomnik poświęcony poległym żołnierzom ma zostać oczyszczony metodą piaskowania, zaimpregnowany i poddany uzupełnieniu spoin.
Prace finansowane są z dotacji Wojewody Lubelskiego i Ministerstwa Kultury oraz z budżetu miasta.