Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

Wczoraj
11:00

Jabłka, migdały, rodzynki, ryż… czyli przepis rodem z królewskiego stołu

Autor: Zdjęcie autora IC IS
0 A A

Jak nam się może wydawać jabłka nadają się nie tylko do szarlotki. A w wyrafinowany sposób podawano je już na królewskich stołach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W najnowszym odcinku „Dziennika ze smakiem” cofniemy się do XIX wieku i porozmawiamy troszkę o tym co podawano wtedy na stołach. Państwo Małgorzata i Tomasz Solisowie podzielą się z nami przepisem na jabłka pieczone z migdałami i rodzynkami podawane na ryżu gotowanym na śmietance pod pierzynką z sosu szodowego (obecnie znany jako szodonowy).

– Przepis pochodzi z książki nadwornego kucharza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Jana Szyttlera „Kucharz dobrze usposobiony” – mówi Małgorzata Solis, u której gościliśmy.

Podstawowym składnikiem przepisu są jabłka. Najlepsze są do tego odmiany winne. Jan Szyttler bazował na szarej renecie, ale także dzisiaj można dostać inne pochodne odmiany jak np. boskoop. Oprócz tego do przyrządzenia tego dania potrzebne nam są migdały, rodzynki, ryż, śmietanka, żółtka, cukier puder, skórka z cytryny oraz odrobina białego wina.

Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać jest wydrążenie jabłek. Usuwany z nich gniazda nasienne, a część miąższu kroimy razem z migdałami oraz rodzinkami. Później nasz farsz wkładamy do jabłek i całość wkładamy do pieca na około 10-15 minut. W międzyczasie gotujemy ryż w słodkiej śmietance, tak by był al dente. Do przygotowania sosu szodowego potrzebujemy utrzeć kogiel-mogiel z żółtek oraz cukru pudru. Później ukręcone żółtka stawiamy na kąpieli wodnej i delikatnie podgrzewamy dodając białe wino. Należy uważać, by nie zrobiła nam się z tego jajecznica. Gdy sos jej gęsty i puszysty ściągamy go z ciepła i dodajemy trochę skórki z cytryny dla podbicia aromatu. Potem polewamy nim upieczone jabłka oraz ryż. Całość wstawiamy jeszcze do lekko ciepłego pieca, by powstała delikatna skorupka.

Małgorzata i Tomasz Solisowie od lat już zajmują się odtwarzaniem kuchni z czasów polskiej monarchii. Jeżdżą na warsztaty do Muzeum Jana III Sobieskiego w Willanowie, gdzie pod okiem szefów kuchni poznają przepisy z królewskich stołów, a także dowiadują się jakie zakupy wtedy robiono i co jadła służba. Tego możemy się dowiedzieć także my, biorąc udział w organizowanych przez nich warsztatach.

Pełen przepis na jabłka z sosem szodowym oraz więcej ciekawostek na temat kuchni XIX wieku w najnowszym odcinku „Dziennika ze smakiem”. Warto oglądać uważnie, ponieważ w filmie pojawia się pytanie konkursowe. Fundatorem nagród jest firma FoodWell, znana z marek tj. Bakalland, Delecta czy Anatol. Poprzednie odcinki dziennika ze smakiem dostępne na naszym kanale YouTube. Premierowe odcinki co sobotę o godzinie 11.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Podatek od nieruchomości w górę. Miasto czeka na 82 miliony

Podatek od nieruchomości w górę. Miasto czeka na 82 miliony

Od przyszłego roku mieszkańcy Puław oraz właściciele miejscowych budynków zapłacą trochę więcej. Podatek od nieruchomości decyzją radnych, zgodnie z wolą prezydenta, zostanie podniesiony.

Górnik Łęczna tylko remisuje z Pogonią Siedlce. Słodka zemsta byłego napastnika

Górnik Łęczna tylko remisuje z Pogonią Siedlce. Słodka zemsta byłego napastnika

Po domowej wygranej z Wisłą Kraków na swoim stadionie Górnik Łęczna pojechał do ligowego outsidera po drugą z rzędu Wygraną. Łęcznianie prowadzili po kapitalnej bramce Fryderyka Janaszka, ale w końcówce spotkania remis gospodarzom uratował były napastnik Górnika Karol Podliński

Słaby trzeci kwartał w puławskich Azotach. Jest gorzej, niż było
biznes

Słaby trzeci kwartał w puławskich Azotach. Jest gorzej, niż było

Grupa kapitałowa puławskich Zakładów Azotowych ma za sobą jeden z najgorszych trzecich kwartałów w historii. Przychody ze sprzedaży w dół. Marża w dół. Chemiczny kombinat w trzy miesiące przyniósł 148 mln zł straty netto. Od początku roku to już minus 484 mln.

Uwaga kierowcy - w nocy i nad ranem będzie mglisto. IMGW wydało ostrzeżenia
pogoda

Uwaga kierowcy - w nocy i nad ranem będzie mglisto. IMGW wydało ostrzeżenia

Dzisiejsza noc część województwa spowije gęsta mgła. Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej przed tym zjawiskiem ostrzega mieszkańców sześciu powiatów północnej i wschodniej Lubelszczyzny.

Zaczęli świetnie, ale hit kolejki nie dla Bogdanki LUK Lublin

Zaczęli świetnie, ale hit kolejki nie dla Bogdanki LUK Lublin

W hicie dziewiątej kolejki Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z PGE Projektem Warszawa 1:3. Dla lublinian była to pierwsza porażka w sezonie

Weekend z trzydziestką
foto
galeria

Weekend z trzydziestką

Trzydziestka nie zwalnia tempa. Weekendy w klubie 30 cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Jeśli chcecie poczuć atmosferę tego miejsca, to obejrzyjcie naszą fotogalerię, a dowiecie się jak się bawi Lublin.

Mieszkańcy Skowieszyna przy odnowionym niedawno budynku świetlicy, gdzie docelowo może funkcjonować także remiza ochotniczej straży. Przy ociepleniu społecznie pracowało blisko 40 osób
społeczeństwo

Po godzinach, na urlopach, społecznie. Sami zmieniają swoją wioskę na lepsze

Czasem wystarczą niewielkie środki to osiągnięcia dużych rzeczy. Grupa mieszkańców Skowieszyna w gminie Końskowola udowadnia, że pracując razem dla dobra swojej wioski można naprawdę wiele. Sami zbudowali boisko, plac zabaw i staw rybny. Niedawno ocieplili świetlicę i to nie jest ich ostatnie słowo.

Puławscy radni po miesięcznym namyśle zgodzili się na nowy pakiet obligacji. Przeciwny zaciąganiu długu był klub PiS, którego radni uznali, że rządowa pomoc anuluje pożyczkowe potrzeby miasta w tym roku
Puławy

Gorąca dyskusja na sesji w Puławach. Jest zgoda na 10 mln długu

Podczas ostatniej sesji puławscy radni, po długiej dyskusji, zgodzili się na emisję obligacji komunalnych o wartości 10 mln zł. Rządząca miastem koalicja może odetchnąć z ulgą. Pieniądze z planowanego w budżecie długu to warunek rozstrzygnięcia przetargu m.in. na remont hali MOSiR.

Motor prowadził w Krakowie 1:0 i 2:1, ale znowu nie zdobył nawet punktu
WIDEO
film

Motor świetnie zaczął, ale fatalnie zakończył mecz z Cracovią [zobacz bramki]

Zaczęło się świetnie, ale skończyło tragicznie. Motor prowadził na wyjeździe z Cracovią 1:0 i 2:1. Niestety, ostatecznie przegrał aż 2:6. Drugi raz z rzędu kibice z Lublina muszą przełknąć bardzo gorzką pigułkę. Przed tygodniem żółto-biało-niebiescy zmarnowali przecież dwie bramki zaliczki i ulegli Widzewowi 3:4.

Rok akademicki rozpoczęty. Klubowe otrzęsiny studentów KUL
zdjęcia
galeria

Rok akademicki rozpoczęty. Klubowe otrzęsiny studentów KUL

Jak zacząć rok akademicki to z przytupem! Zobaczcie fotki z oficjalnych otrzęsin studentów KUL w klubie SERCE. O muzyczny klimat zadbał Jakub Oszust, aka Coudry, który wystąpił na żywo. Tak się bawi Lublin!

Hala Targów Lublin zamieniła się w ogród zoologiczny. Trwa ZOOpark
zdjęcia wideo
galeria
film

Hala Targów Lublin zamieniła się w ogród zoologiczny. Trwa ZOOpark

W weekend hala Targów Lublin to prawdziwy zwierzyniec. Można oglądać tutaj zwierzęta z całego świata jak i naszego podwórka. Spotkać można nawet te wymarłe - w hali grasuje "dinozaur".

Dobre wibracje i duchowe zdrowie. Trwają ezoteryczne targi
Lublin
galeria

Dobre wibracje i duchowe zdrowie. Trwają ezoteryczne targi

Osoby wierzące w to, że nie wszystko czego nie widać nie istnieje, a posiadanie aury jest najbardziej naturalną rzeczą we wszechświecie - w tym miejscu poczują się jak ryby w wodzie. W Lubelskim Centrum Konferencyjnym dzisiaj i jutro trwają Targi Ezoteryczne i Medycyny Naturalnej.

Uroczyste odsłonięcie pomnika Marii Curie-Skłodowskiej
foto
galeria

UMCS ma już 80 lat - tak zmieniała się największa lubelska uczelnia

Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej obchodzi jubileusz 80-lecia istnienia. 23 października 1944 roku rozpoczął działalność jako uczelnia państwowa. Z tej okazji zamieszczamy wyjątkowe zdjęcia, które pokazują jak zmieniała się uczelnia i jej otocznie.

Cracovia - Motor Lublin. Znowu dobrze zaczęli, ale ostatecznie dostali lanie (zapis relacji na żywo)

Cracovia - Motor Lublin. Znowu dobrze zaczęli, ale ostatecznie dostali lanie (zapis relacji na żywo)

Motor prowadził na wyjeździe z Cracovią 1:0 i 2:1. Niestety, przegrał w Krakowie aż... 2:6. Gospodarze wypunktowali rywali z Lublina w końcówce spotkania.

Wojewoda Krzysztof Komorski i wójt Suśca Zbigniew Naklicki podczas uroczystości w muzeum

Niezwykłe muzeum w małej wiosce. Działa już 10 lat

Bywały na pewno większe jubileusze, ale dla mieszkańców Oseredka i władz gminy Susiec 10 lat Muzeum Pożarnictwa to naprawdę ważne wydarzenie. Uroczystości odbyły się w piątek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium