Pokrzywa – w dzieciństwie nasz największy wróg. Jak się okazuje, pokrzywa, podobnie jak inne zioła ma wiele właściwości zdrowotnych.
Przez wielu uważana jest za chwast, bo rośnie praktycznie wszędzie, a tak naprawdę jest bardzo zdrowa i powinna co jakiś czas gościć w naszej diecie. Pokrzywa posiada właściwości antyalergiczne, przeciwzapalne, przeciwreumatoidalne, antyoksydacyjne, wspiera prawidłowe funkcjonowanie nerek oraz reguluje poziom cukru w naszym organizmie. Dodatkowo pozytywnie działa na włosy, skórę i paznokcie.
O istnieniu zupy pokrzywowej przypominała znana autorka książek kulinarnych i propagatorka kuchni regionalnej Hanna Szymanderska. Teraz, gdy jej już z nami nie ma, panie z Fajsławic kultywują tę tradycję i propagują zupę pokrzywową.
W kolejnym odcinku „Dziennika ze smakiem” odtworzymy te smaki i wraz ze znawczyniami ziół ugotujemy zupę pokrzywową oraz porozmawiamy o właściwościach zdrowotnych ziół.
Zupa pokrzywowa jest bardzo łatwa w przygotowaniu i nie różni się niczym innym od znanej nam ogórkowej, pomidorowej czy szczawiowej. Plusem jest także to, że jeśli pomyślimy o tym wcześniej, możemy przygotowywać ją przez cały rok. Podtrzymujące tradycję gotowania zupy pokrzywowej panie z Fajsławic polecają do jej ugotowania, młode pędy pokrzyw, które można później zamrozić.
Przepis na zupę pokrzywową:
- Woda
- Ziemniaki
- Seler
- Marchewka
- Pietruszka
- Por
- Cebula
- Ziele angielskie, liść laurowy
- Młode pędy pokrzywy
- Masło
- Śmietana
- Sól, pieprz
Na początku bierzemy się za przygotowanie bazy do zupy, czyli bulionu warzywnego. Do garnka z wodą wrzucamy ziele angielskie, liść laurowy, sól, pieprz oraz włoszczyznę i gotujemy do czasu aż powstanie nam aromatyczny bulion.
W tym czasie na maśle podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulkę, a gdy już się zeszkli dodajemy liście pokrzywy. Razem podsmażamy by oddały aromat i później dodajemy do bulionu. Gotujemy przez jakiś czas i na sam koniec zabielamy śmietaną.
Pełen przepis na zupę pokrzywową oraz rozmowa o właściwościach zdrowotnych ziół już w sobotnim odcinku „Dziennika ze smakiem” na naszej stronie internetowej i kanale w serwisie YouTube. Warto oglądać uważnie, ponieważ w filmie pojawia się pytanie konkursowe.