Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 października 2024 r.
9:08

Studia medyczne to nie tylko książki. Koła naukowe zapraszają

0 A A

Radiologia, hematologia, położnictwo czy stomatologia? Studenci Uniwersytetu Medycznego mogą wybierać spośród 113 kół naukowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
25 października, Uniwersytet Medyczny zorganizował kolejną, już czwartą edycję targów Studenckich Kół Naukowych. Dołączenie
i działalność w kole studenckim jest szansą na rozwój, doszkolenie oraz okazją do wykorzystania wolnego czasu w produktywny
sposób. Uczelnia oferuje wybór spośród 133 kół.
- Są różne możliwości. Organizowane są konferencje, gdzie studenci mogą zaangażować się i stworzyć wydarzenie, z którego inni studenci korzystają, ale jest również możliwość pisania prac naukowych czy publikacji. Tworzone są też inne wydarzenia oraz warsztaty, gdzie studenci mogą bardziej rozwijać umiejętności praktyczne - mówi Magdalena Mortka, członek zarządu Studenckiego Towarzystwa Naukowego. - To okazja do tego, żeby poznać specyfikę danego oddziału, danego szpitala i zgłębić wiedzę, umiejętności oraz poznać typ późniejszej pracy, bo może ktoś właśnie dzięki dołączeniu do danego koła odkryje w sobie powołanie do jakiejś specjalizacji - zachęca.
Co ważne, student nie musi się decydować na uczestnictwo w określonej liczbie kół, a wszystko zależy od chęci i ilości wolnego
czasu. Podczas targów swoją ofertę prezentowało 85 kół. Według ubiegłorocznych statystyk, studenci najchętniej wybierali koło
Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii.
- Koło nie tylko dba to, żeby studenci działali naukowo, ale mogą też rozwijać się praktycznie poprzez warsztaty USG, czyli przez warsztaty, które przygotowują ich do tej działalności naukowej oraz przez publikacje naukowe w wysoko punktowanych czasopismach i udział w konferencjach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Studenci uczą się jak wykonywać badanie USG, a to jest podstawowa umiejętność każdego lekarza – wylicza Agata Zarajczyk, przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego przy Zakładzie Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii. - To nie jest rzecz, której można nauczyć się od razu, bo trzeba poćwiczyć kilkukrotnie, bardzo dużo się doszkalać, wyrobić sobie swoje schematy. Trzeba po prostu ćwiczyć i ćwiczyć, a studenci dołączający do koła mają możliwość nabyć te umiejętności jeszcze zanim pójdą do kliniki i przygotować się po prostu do przyszłej pracy zawodowej. Nie ma możliwości, żeby nauczyć się tego z książki – podkreśla Zarajczyk.

Dalsza część tekstu pod wideo.

Poprzez działalność w kołach, studenci stojący przed wyborem specjalizacji mogą upewnić się, czy chcą obrać właśnie tę ścieżkę i
również sprawdzić, czy są przygotowani na wyzwania i trudy, które za sobą niesie dana dziedzina medycyny, jak np. onkologia
dziecięca.
- Nie jest to specjalizacja dla każdego, ponieważ przede wszystkim trzeba być silnym psychicznie, żeby móc codziennie zajmować się ciężkimi przypadkami. Jest to jednak opieka nad ciężko chorymi dziećmi, ale mimo to myślę, że ma wiele zalet, ponieważ możemy u dzieci można szybko obserwować jak wpływa na nich zastosowane leczenie i to jest taka wdzięczna praca, ponieważ w większości przypadków są to choroby uleczalne, a my możemy im naprawdę pomóc. Jeśli zbieramy jakieś informacje na temat ciekawych przypadków do opisania na konferencję, to mamy często możliwość porozmawiania z pacjentami ciężej chorymi. Studenci mogą się u nas sprawdzić, czy są gotowi na taką pracę w przyszłości – przyznaje Zuzanna Skiba, przewodnicząca SKN przy Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej II Katedry Pediatrii.
Na uczelni funkcjonują 133 koła naukowe, które zrzeszają w sumie ponad 5 tys. osób. Zazwyczaj na jedno koło przypada
kilkadziesiąt członków, ale zdecydowanym rekordzistą jest radiologia, w której działa około 160 studentów.
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

34-latek wyskoczył z okna szpitala. Na miejscu trwa dochodzenie

34-latek wyskoczył z okna szpitala. Na miejscu trwa dochodzenie

Dzisiaj rano mężczyzna wyskoczył z okna szpitala na al. Kraśnickiej. Wstępnie został wykluczony udział osób trzecich.

Olimpiakos Tarnogród zmierzył się z reprezentacją księży

Zaskakujący rywal Olimpiakosu Tarnogród. Zespół zmierzył się... z Reprezentacją Księży

Olimpiakos Tarnogród rozpoczął przygotowania od mocnego uderzenia. Podopieczni trenera Tomasza Mazurka bardzo szybko po rozpoczęciu przygotowań do rundy wiosennej rozegrali pierwsze mecze kontrolne. Najpierw na boisku zmierzyli się z Sokołem Sieniawia, a następnie w hali ich rywalem była… reprezentacja Polski Księży

Jutro zaczną mierzyć kierowców na ekspresówkach

Jutro zaczną mierzyć kierowców na ekspresówkach

Drogowcy rozpoczynają badania natężenia ruchu na drogach krajowych w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) 2025. Akcja pomiarowa rusza w czwartek, 23 stycznia, a jej wyniki poznamy w przyszłym roku.

Dzisiaj odbędą się uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata

Dzisiaj odbędą się uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata

Sprawiedliwa wśród Narodów Świata zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na lubelskim cmentarzu.

Saszan uczyła i śpiewała. Edukacyjna zabawa w Puławach
zdjęcia
galeria

Saszan uczyła i śpiewała. Edukacyjna zabawa w Puławach

Puławy, Puławy są żądne zabawy! - to hasło muzycznego-tanecznego wydarzenia Eco Studio, które w Domu Chemika zgromadziło ok. 200 uczniów z puławskich szkół. Na scenie wystąpiła piosenkarka i influencerka Saszan.

Szafy na wymiar z przesuwnymi drzwiami niezastąpione w małych mieszkaniach

Szafy na wymiar z przesuwnymi drzwiami niezastąpione w małych mieszkaniach

W niewielkich mieszkaniach kluczową kwestią jest zorganizowanie odpowiedniej przestrzeni do przechowywania różnych rzeczy osobistych, ubrań i innych przedmiotów. W tym celu warto wykonać w domu szafę na wymiar. Można przeznaczyć na nią wnękę lub część korytarza, gdyż w ten sposób z pokoju dziennego i sypialni można usunąć część ciężkich mebli. Jeśli planujesz wykonanie szafy na wymiar, sprawdź, dlaczego warto wybrać do niej praktyczne drzwi przesuwne.

Były wójt gminy został kierownikiem w ZGL

Prawomocnie skazany w "aferze przetargowej" były urzędnik został kierownikiem w miejskiej spółce

Skazany prawomocnie były zastępca wójta gminy Biała Podlaska został kierownikiem w miejskiej spółce. Prezes ZGL tłumaczy, że zatrudnił Adama O. ze względu na bogate doświadczenie.

Dziadek w mundurze: „Najważniejsza jest dla mnie rodzina”

Dziadek w mundurze: „Najważniejsza jest dla mnie rodzina”

W Dniu Dziadka poznajmy starszego szeregowego specjalistę Marcina, żołnierza 2 Lubelskiej Brygady OT, ojca trzech synów i dumnie noszącego tytuł dziadka rocznej Anastazji. Największą wartością w jego życiu jest rodzina, a misją zapewnienie jej bezpieczeństwa.

PCK zawsze staje w obronie potrzebujących. Ponad 3 tysiące osób codziennie walczy o lepsze jutro
film

PCK zawsze staje w obronie potrzebujących. Ponad 3 tysiące osób codziennie walczy o lepsze jutro

W najnowszym programie Dzień Wschodzi porozmawialiśmy z Maciejem Budką, dyrektorem lubelskiego oddziału okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. W trakcie rozmowy poruszyliśmy szereg istotnych tematów związanych z działalnością PCK w regionie.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Najważniejszy jest dla nas mecz z Lechią Gdańsk

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Najważniejszy jest dla nas mecz z Lechią Gdańsk

Piłkarze Motoru pierwszy raz od wielu tygodni musieli uznać wyższość rywali. Na szczęście we wtorek tylko przy okazji meczu sparingowego. Serbski zespół FK Jedinstvo Ub zakończył się porażką żółto-biało-niebieskich 1:2.

Zainwestował w „akcje Orlenu”. Zamiast zysków było 130 000 złotych strat
UWAGA

Zainwestował w „akcje Orlenu”. Zamiast zysków było 130 000 złotych strat

60-latek z gminy Poniatowa uwierzył w fałszywą reklamę inwestycji w „akcje Orlenu”. Postępując zgodnie z instrukcjami rzekomego „indywidualnego menagera” dokonywał przelewów na podane konta.

Australian Open. Iga Świątek jeden krok od finału

Australian Open. Iga Świątek jeden krok od finału

Iga Świątek idzie jak walec w tegorocznym Australian Open. W walce o półfinał polska tenisistka w dwóch setach pokonała Emmę Navarro. W spotkaniu doszło do jednej poważnej kontrowersji i to głównie dlatego ten mecz będzie zapamiętany na nieco dłużej niż inne, pewnie wygrane przez świątek

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty