Światowa Organizacja Zdrowia nadała alkoholizmowi status choroby. Nic w tym dziwnego, bo uzależniony od alkoholu naprawdę choruje. Co więcej, jest to choroba chroniczna, ponieważ alkoholikiem pozostaje się do końca życia, nawet mimo wcześniejszego zerwania z nałogiem. Polacy bardzo często sięgają po alkohol, a wśród nich są także kobiety w ciąży. Co gorsza, z badań wynika, że statystyczny Polak wypija dwukrotnie więcej niż wskazuje światowa średnia. Jest to więc problem powszechny i tak naprawdę nikomu nieobcy.
Alkoholizm to choroba polegająca na braku kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Regularne picie dużych ilości alkoholu spowodowane jest odczuwanym psychicznie i somatycznie przymusem, nie podlegającym woli uzależnionego. Nie ma znaczenia rodzaj spożywanego napoju alkoholowego. Uzależnić można się od piwa, wina, wódki, whisky czy też koniaku.
Jak każda choroba, również alkoholizm posiada konkretne objawy, których rozpoznanie pozwala na trafną diagnozę i rozpoczęcie leczenia. Należą do nich:
- głód alkoholowy – uzależniony odczuwa odczuwa silne pragnienie i przymus picia,
- zespół abstynencyjny – objawy występujące po przerwaniu lub ograniczeniu picia. Są to m.in. skoki ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, drżenie ciała, nudności, wymioty, biegunki, poty, nadwrażliwość na światło, bezsenność, rozszerzenie źrenic, padaczka, napięcie i lęk;
- picie alkoholu usprawiedliwiane złagodzeniem albo zapobieżenia zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego zachowania;
- upośledzenie kontroli nad piciem, niemożność jego przerwania lub ograniczenia;
- rosnąca tolerancja alkoholu – uzależniony potrzebuje coraz większych dawek;
- oparcie życia i wszystkich jego sfer na zdobywaniu i piciu alkoholu oraz zaniedbywanie pozostałych, aż po zupełną rezygnację;
- uporczywość nałogu, pomimo świadomości jego negatywnych konsekwencji.
Nadużywanie alkoholu nie kończy się jedynie na powyższych objawach. Bardzo często występują dodatkowe powikłania, które jeszcze mocniej pogarszają jakość życia uzależnionego. Wymienia się tutaj takie schorzenia somatyczne i psychiczne jak:
- marskość wątroby,
- uszkodzenie trzustki,
- uszkodzenie mięśnia sercowego,
- niedożywienie i wyniszczenie organizmu,
- polineuropatia i miopatia,
- zaburzenia psychiczne: depresja, padaczka alkoholowa, psychozy, halucynoza, zespół Wernickego-Korsakowa.
W skrajnych przypadkach nadużycie alkoholu może prowadzić do śmierci. Śmiertelna dawka alkoholu u dorosłych to 5–8 g na 1 kg masy ciała, a u dzieci 3 g/kg masy ciała. Ponadto alkoholizm prowadzi do zaburzeń więzi rodzinnych i w środowisku pracy oraz wśród znajomych, rodzi także różnego rodzaju dysfunkcje.
Jak leczyć alkoholika?
Osoby uzależnione bardzo często jawnie zaprzeczają problemowi alkoholowemu z jakim się borykają. Startem procesu leczenia musi być uświadomienie sobie choroby alkoholowej i zwrócenie się o pomoc. Najbardziej skuteczne leczenie prowadzą ośrodki leczenia uzależnień, w tym tego typu placówki Nadzieja – prywatny ośrodek leczenia osób uzależnionych, które rozsiane po całej Polsce, prowadzą terapię w tym zakresie. Ośrodki zapewniają terapię stacjonarną, która prowadzona jest do skutku, czyli do momentu, gdy pacjent nie wróci w pełni do zdrowia. W komfortowych warunkach, kameralnie i anonimowo, doświadczeni specjaliści i praktycy otaczają opieką osoby uzależnione od alkoholu. Program leczenia składa się z dwóch etapów, które obejmują przede wszystkim wypracowanie narzędzi walki z nałogiem, naukę zapobiegania uzależnieniu i ugruntowaniu podjętej abstynencji. Ośrodek Nadzieja zapewnia także pacjentom opiekę po ukończeniu terapii, poprzez chociażby bezpłatne spotkania i konsultacje oraz prowadzenie grup wsparcia. Co ważne, każdy pacjent od początku do końca traktowany jest jak indywidualny przypadek. Przez całą dobę psycholog, psychiatra, lekarz oraz terapeuta, a także pielęgniarki służą pomocą w razie potrzeby.
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja
Najnowsze metody leczenia
Doświadczony personel
Kontakt 27/7
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja – główna placówka
05-300 Zalesie Górne
Zadzwoń +48 575 850 530
Napisz na info@alkoluz.pl
Pracujemy codziennie 24h / 7 dni w tygodniu.
Jesteśmy dla Ciebie!
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja - Warszawa
Wałbrzyska 19/44
02-739 Warszawa
woj. mazowieckie
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja - Wrocław
Obornicka 86/1
51-114 Wrocław
woj. dolnośląskie
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja - Kraków
Karmelicka 64/9
31-128 Kraków
woj. małopolskie
Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja - Gdańsk
Wały Piastowskie 1/1508
80-855 Gdańsk
woj. pomorskie
undefined