Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

29 października 2018 r.
11:06

Alkoholizm - rozpoznanie i objawy - jak leczyć osobę uzależnioną od alkoholu?

0 1 A A

Światowa Organizacja Zdrowia nadała alkoholizmowi status choroby. Nic w tym dziwnego, bo uzależniony od alkoholu naprawdę choruje. Co więcej, jest to choroba chroniczna, ponieważ alkoholikiem pozostaje się do końca życia, nawet mimo wcześniejszego zerwania z nałogiem. Polacy bardzo często sięgają po alkohol, a wśród nich są także kobiety w ciąży. Co gorsza, z badań wynika, że statystyczny Polak wypija dwukrotnie więcej niż wskazuje światowa średnia. Jest to więc problem powszechny i tak naprawdę nikomu nieobcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

   Alkoholizm to choroba polegająca na braku kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Regularne picie dużych ilości alkoholu spowodowane jest odczuwanym psychicznie i somatycznie przymusem, nie podlegającym woli uzależnionego. Nie ma znaczenia rodzaj spożywanego napoju alkoholowego. Uzależnić można się od piwa, wina, wódki, whisky czy też koniaku.

   Jak każda choroba, również alkoholizm posiada konkretne objawy, których rozpoznanie pozwala na trafną diagnozę i rozpoczęcie leczenia. Należą do nich:

  • głód alkoholowy – uzależniony odczuwa odczuwa silne pragnienie i przymus picia,
  • zespół abstynencyjny – objawy występujące po przerwaniu lub ograniczeniu picia. Są to m.in. skoki ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, drżenie ciała, nudności, wymioty, biegunki, poty, nadwrażliwość na światło, bezsenność, rozszerzenie źrenic, padaczka, napięcie i lęk;
  • picie alkoholu usprawiedliwiane złagodzeniem albo zapobieżenia zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego zachowania;
  • upośledzenie kontroli nad piciem, niemożność jego przerwania lub ograniczenia;
  • rosnąca tolerancja alkoholu – uzależniony potrzebuje coraz większych dawek;
  • oparcie życia i wszystkich jego sfer na zdobywaniu i piciu alkoholu oraz zaniedbywanie pozostałych, aż po zupełną rezygnację;
  • uporczywość nałogu, pomimo świadomości jego negatywnych konsekwencji.

   Nadużywanie alkoholu nie kończy się jedynie na powyższych objawach. Bardzo często występują dodatkowe powikłania, które jeszcze mocniej pogarszają jakość życia uzależnionego. Wymienia się tutaj takie schorzenia somatyczne i psychiczne jak:

  • marskość wątroby,
  • uszkodzenie trzustki,
  • uszkodzenie mięśnia sercowego,
  • niedożywienie i wyniszczenie organizmu,
  • polineuropatia i miopatia,
  • zaburzenia psychiczne: depresja, padaczka alkoholowa, psychozy, halucynoza, zespół Wernickego-Korsakowa.

W skrajnych przypadkach nadużycie alkoholu może prowadzić do śmierci. Śmiertelna dawka alkoholu u dorosłych to 5–8 g na 1 kg masy ciała, a u dzieci 3 g/kg masy ciała. Ponadto alkoholizm prowadzi do zaburzeń więzi rodzinnych i w środowisku pracy oraz wśród znajomych, rodzi także różnego rodzaju dysfunkcje.

Jak leczyć alkoholika?

 Osoby uzależnione bardzo często jawnie zaprzeczają problemowi alkoholowemu z jakim się borykają. Startem procesu leczenia musi być uświadomienie sobie choroby alkoholowej i zwrócenie się o pomoc. Najbardziej skuteczne leczenie prowadzą ośrodki leczenia uzależnień, w tym tego typu placówki Nadzieja – prywatny ośrodek leczenia osób uzależnionych, które rozsiane po całej Polsce, prowadzą terapię w tym zakresie. Ośrodki zapewniają terapię stacjonarną, która prowadzona jest do skutku, czyli do momentu, gdy pacjent nie wróci w pełni do zdrowia. W komfortowych warunkach, kameralnie i anonimowo, doświadczeni specjaliści i praktycy otaczają opieką osoby uzależnione od alkoholu. Program leczenia składa się z dwóch etapów, które obejmują przede wszystkim wypracowanie narzędzi walki z nałogiem, naukę zapobiegania uzależnieniu i ugruntowaniu podjętej abstynencji. Ośrodek Nadzieja zapewnia także pacjentom opiekę po ukończeniu terapii, poprzez chociażby bezpłatne spotkania i konsultacje oraz prowadzenie grup wsparcia. Co ważne, każdy pacjent od początku do końca traktowany jest jak indywidualny przypadek. Przez całą dobę psycholog, psychiatra, lekarz oraz terapeuta, a także pielęgniarki służą pomocą w razie potrzeby.

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja

https://www.alkoluz.pl/

Najnowsze metody leczenia

Doświadczony personel

Kontakt 27/7

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja – główna placówka

05-300 Zalesie Górne

Zadzwoń +48 575 850 530

Napisz na info@alkoluz.pl

Pracujemy codziennie 24h / 7 dni w tygodniu.
Jesteśmy dla Ciebie!

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja - Warszawa

Wałbrzyska 19/44
02-739 Warszawa 
woj. mazowieckie

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja - Wrocław

Obornicka 86/1
51-114 Wrocław
woj. dolnośląskie

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja - Kraków       

Karmelicka 64/9
31-128 Kraków
woj. małopolskie

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Nadzieja - Gdańsk

Wały Piastowskie 1/1508
80-855 Gdańsk
woj. pomorskie

 

undefined

Pozostałe informacje

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii

Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali co z projektem ustawy, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. To się stanie, jednak nie w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS żegna się dzisiaj z rozgrywkami EuroCup

Pożegnanie z Europą, czyli Polski Cukier AZS UMCS kontra Panathinaikos Ateny

W czwartek o godz. 18 Polski Cukier AZS UMCS Lublin po raz ostatni w tym sezonie zaprezentuje się na międzynarodowej arenie. Stawką meczu z Panathinaikosem Ateny będzie trzecie miejsce w grupie, które jednak nie da szans na awans do fazy play-off

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium