Komputery ułatwiły i znacznie przyspieszyły pracę biurową, ale wraz z nimi pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia pracowników. Na szczęście w wielu przypadkach można je wyeliminować lub znacznie ograniczyć, wyposażając biuro w ergonomiczne meble. Jednym z najważniejszych jest biurko komputerowe.
W 94,7% polskich firm do pracy biurowej są używane komputery, z czego 62% tych urządzeń to laptopy. Sprzęt ten przyspiesza pracę, ale również stanowi zagrożenie dla zdrowia pracowników. Dlatego producenci mebli biurowych prześcigają się w ofercie nowoczesnych, ergonomicznych produktów, które sprawiają, że praca przy komputerze staje się bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Duże znaczenie ma w tym wypadku właściwie dobrane biurko komputerowe.
Zagrożenia dla osób pracujących przy komputerach
Pracownik, który pracuje przez wiele godzin przy komputerze, naraża się na różne dolegliwości i schorzenia. Niektóre z nich mogą być jedynie uciążliwe, inne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Takie dolegliwości jak zespół rowka nerwu łokciowego czy zespół cieśni kanału nadgarstka, znajdują się już na liście chorób zawodowych, co oznacza, że wcale nie są incydentalnymi przypadkami wśród pracowników wykonujących swoje służbowe zadania przy komputerach. Zespół cieśni kanału nadgarstka pojawia się, gdy wykonujemy zawodowe obowiązki przy niewłaściwie dobranym biurku, które jest albo za niskie, albo za wysokie. Wtedy właśnie dochodzi w nadgarstku do częstego ucisku nerwu pośrodkowego, co nierzadko kończy się wspomnianą chorobą.
Druga z wymienionych wyżej dolegliwości, czyli zespół rowka nerwu łokciowego, również jest konsekwencją niewłaściwie dobranej wysokości biurka. Następuje wówczas bardzo duży ucisk w strefie łokci. Takie wielogodzinne ich uciskanie po pewnym czasie może spowodować zespół rowka nerwu łokciowego, który objawia się mrowieniem i bardzo częstym drętwieniem palców. Gdy ekran monitora lub laptopa jest za nisko, ponieważ nie można podwyższyć blatu biurka, dochodzi do znacznego obciążenia szyjnego odcinka kręgosłupa, spowodowanego wykonywaniem nienaturalnych ruchów głową. Niewłaściwe dopasowanie biurka komputerowego obciąża również kręgosłup w części piersiowej i lędźwiowej. Tych dolegliwości szkieletowo-mięśniowych można jednak uniknąć, wyposażając biuro w ergonomiczne biurka, które pozwolą wykonywać pracę przy komputerach w pozycji jak najbardziej zbliżonej do naturalnej.
Biurko komputerowe a zdrowie pracownika
Obecnie nie ma już problemu ze znalezieniem na rynku ergonomicznych mebli biurowych, które dodatkowo są trwałe i charakteryzują się wysoką jakością (np. oferta AJ Produkty). Aby ograniczyć absencję pracowników i uchronić ich przed wspomnianymi wyżej chorobami zawodowymi, warto postawić na maksymalne dopasowanie biurek komputerowych do konkretnych osób. Najłatwiej można to osiągnąć, wybierając modele z regulowanym blatem. Wtedy pracownik będzie mógł przyjąć przed komputerem właściwą pozycję ciała. Takie biurko umożliwi m.in. zalecane przez przepisy BHP ustawienie ekranu monitora: górna krawędź znajdzie się na wysokości oczu, a odległość od oczu wyniesie od 1,5 do 2 przekątnych ekranu. Korzystając z odpowiednio ustawionego mebla, będzie można również uniknąć nadmiernego obciążenia kręgosłupa i stref łokci oraz nadgarstków. Najlepiej postawić na funkcjonalne modele biurek, które można błyskawicznie dostosować do wzrostu pracownika. Wysokiej jakości biurka wykorzystują do regulacji blatu napęd elektryczny, pozwalający sterować mechanizmem za pomocą jednego przycisku.
Niezależnie od tego, czy firma jest duża, czy mała, czy przestrzeń biurowa jest przestronna, czy kameralna, zawsze warto stawiać na odpowiednią organizację stanowisk pracy. W przypadku pracowników biurowych kluczowym wyposażeniem każdego takiego miejsca jest biurko komputerowe. To od niego zależy, czy praca będzie komfortowa i czy ograniczy się występowanie dolegliwości zawodowych osób pracujących w biurach.