Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

26 lutego 2021 r.
10:36

Chcesz nauczyć się żeglować? Zapisz się na kursy żeglarskie - Zegrze, Śląsk, Mazury

Żeglarstwo zyskuje w Polsce coraz bardziej na popularności. Wiąże się to również z rosnącym zainteresowaniem kursami żeglarskimi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeśli i Ty chcesz rozpocząć swoją przygodę z rejsami, to możesz to zrobić już teraz. Pierwszym ważnym krokiem jest przyswojenie niezbędnej wiedzy. Jak można tego dokonać? Najlepszym sposobem na to są wspomniane kursy.

Polski rynek żeglarski

Może Ci się wydawać, że żeglarstwo nie jest w Polsce bardzo popularne. Tymczasem raport przygotowany przez Polski Związek Żeglarski pokazuje coś zupełnie innego. Wynika z niego, że:

  • 70 proc. Polaków miało w swoim życiu styczność z żeglarstwem.
  • 5,1 mln Polaków przyznaje, że przynajmniej raz na kilka lat uczestniczy w rejsach rekreacyjnie lub jako bierna załoga.
  • Najczęściej wybierane porty to Giżycko, Ryn, Mrągowo, Mikołajki i Ostróda.
  • 50 proc. żeglarzy stawia na Mazury.

Jakie warunki należy spełnić, żeby móc żeglować? Prawdopodobnie Twój pierwszy kontakt z taką aktywnością był przypadkowy i miał miejsce podczas urlopu, który spędziłeś jako załogant. Kiedy po raz kolejny pojawisz się na jachcie, możliwe, że będzie Cię już kusić, żeby pomóc sternikowi, a później – wypożyczyć jakiś mały jacht i pożeglować, bo przecież już wiesz, jak to robić. Niestety, ale nie możesz tego zrobić bez posiadania odpowiednich uprawnień. Patenty żeglarskie wydawane są przez Polski Związek Żeglarski oraz Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. W pierwszym z wymienionych możesz otrzymać uprawnienie do kierowania jachtami żaglowymi, a w drugim – do kierowania jachtami motorowymi.

Czy to oznacza, że nie możesz w ogóle żeglować, jeśli nie masz patentów? Teoretycznie masz taką opcję, jeśli:

  • jacht żaglowy ma długość kadłuba do 7,5 m,
  • jacht motorowy wyposażony jest w silnik do 75 kW i ma kadłub o długości do 13 m,
  • konstrukcja tych łodzi sprawia, że maksymalna ich prędkość wynosi 15 km/h.

Mimo wszystko nie powinieneś się na to decydować, jeśli nie masz wiedzy i doświadczenia. Jeśli chcesz spędzać więcej czasu na jachcie czy brać udział w większych wyprawach, to weź pod uwagę zdobycie uprawnień. Jak to zrobić? Skorzystaj z oferty Sztorm Grupy. 

Zapisz się na kurs żeglarski!

Sztorm Grupa to licencjonowana szkoła żeglarstwa, w której prowadzone są szkolenia dla dorosłych i młodzieży. Tylko w 2020 roku firma ta przeszkoliła 734 kursantów. Pierwszym patentem, który możesz zdobyć, jest żeglarz jachtowy. Żeby to osiągnąć, musisz mieć co najmniej 14 lat, a następnie zdać egzamin. Mając go, możesz wybrać się jachtem żaglowym na odległość 2 mil morskich od brzegu, tylko w dzień, zarówno na wodach śródlądowych, jak i morskich wewnętrznych. Następnie możesz również zdobyć:

  • Patent jachtowego sternika morskiego – będziesz wtedy mógł prowadzić jachty w nocy i w dzień, na dowolną odległość od brzegu, przy czym maksymalna długość jachtu może wynosić 18 m.
  • Patent jachtowego sternika morskiego – jest on dostępny dla pełnoletnich, którzy mają za sobą co najmniej 2 rejsy i 200 godzin żeglugi. Jest on niezbędny w przypadku rejsów m.in. w odległe rejony, np. na Wyspy Kanaryjskie.
  • Patent kapitana jachtowego – żebyś mógł pływać bez ograniczeń. Jest on dostępny dla tych, którzy mają za sobą co najmniej 6 rejsów, 1 200 godzin żeglugi, w tym 400 godzin, kiedy sam prowadziłeś jacht o długości powyżej 7,5 m.

Jeśli dopiero zaczynasz, to długa droga przed Tobą, ale przecież jesteś w stanie ją pokonać. Na początek jednak zrób kurs żeglarski. Szkolenie w Sztorm Grupie jest prowadzone przez doświadczonych żeglarzy, w tym przez Mistrzów Świata i Europy. Firma zapewnia sprzęt, niezbędne pomoce naukowe i daje możliwość dalszego rozwoju.

Uwaga: Sztorm Grupa jest samodzielnym podmiotem egzaminacyjnym, co oznacza, że egzamin zdajesz w bazie tej firmy. Składa się on z części praktycznej i teoretycznej. Nauczysz się m.in., jak wykonać dryf  czy zwrot przez sztag. Poznasz wiele pojęć związanych z żeglarstwem.

Uczestnictwo w kursie żeglarskim nie oznacza, że musisz przyjechać na Mazury. Sztorm Grupa organizuje szkolenia również na Śląsku, w Katowicach i w bazie nad Pogorią I. Kurs organizowany jest również na Zegrzu, tzn. na Zalewie Zegrzyńskim.

Liczba miejsc jest ograniczona. Jeśli zamierzasz zapisać się na kurs, to zrób to już teraz. Może to być dla Ciebie niepowtarzalne doświadczenie i doskonały początek przygody z żeglarstwem. Masz do wyboru różne kursy, w tym:

  • Żeglarz jachtowy – uczysz się żeglarstwa przez 5 weekendów, po czym zdajesz egzamin.
  • Żeglarz jachtowy w ramach kursu codziennego – nauka trwa przez 2 tygodnie od poniedziałku do piątku, a kurs jest prowadzony w weekendy.
  • Kursy indywidualne – czyli szkolenia dopasowane do Twoich potrzeb.
  • Jachtowy sternik morski – szkolenie składa się z trzech weekendów manewrówki.

To tylko przykładowe, dostępne szkolenia. Skontaktuj się ze Sztorm Grupą i wybierz kurs odpowiadający Twoim umiejętnościom i oczekiwaniom. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium