Mając już działkę gotową na wymarzony dom, czy kupując mieszkanie zastanawiamy się, czy lepiej wybrać gotowy projekt nieruchomości, czy lepiej zlecić architektowi własną wizję. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Przeczytaj więcej na ten temat poniżej.
- Czym jest projekt katalogowy domu?
- Jakie są zalety projektów katalogowych?
- Projekt katalogowy czy projekt od podstaw?
Czym jest projekt katalogowy domu?
Jest to książka, która zawiera specjalny projekt architektoniczny stworzony przez architekta, który można wielokrotnie odsprzedać. Można brać go jako bazę, którą później można dopasować do indywidualnych potrzeb. Pracochłonna budowa domu od podstaw zabiera dużo czasu, dlatego warto mieć gotowy projekt, który wystarczy, aby rozpocząć budowę. Oczywiście najpierw trzeba zaadaptować projekt do terenu sprawdzić, czy konstrukcje na działce są wystarczające, a także sporządzić projekt zagospodarowania terenu. Architekt, który dokonuje adaptacji staję się autorem projektu i przejmuje pełną odpowiedzialność.
Jakie są zalety projektów katalogowych?
Gotowe projekty katalogowe są wygodnym rozwiązaniem, gdy szukamy szybko przygotowany projekt. Dokumentacja techniczna jest dopracowana szczegółowo, od rodzaju zastosowanych materiałów po szczegóły konstrukcyjne. Takie projekty są także przygotowane razem z wizualizacjami, które pozwalają łatwiej wyobrazić sobie wnętrze. Często także projekty są dostępne w dwóch wersjach i stanowią lustrzane odbicie. Po wykonaniu adaptacji jest się właścicielem projektu budowlanego, który pozwala uzyskać pozwolenie na budowę. Często projekty katalogowe są także tańsze niż te na własne zamówienie.
Projekt katalogowy czy projekt od podstaw?
Projekt katalogowy potrzebuje zagospodarowania działki, który uwzględnia charakterystykę danej posesji i jej adaptację. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie planują zmieniać danego projektu i zależy im na szybkim rozpoczęciu budowy. Gdy wolimy spersonalizowany projekt i dopasowany do naszych potrzeb, lepiej powierzyć projekt architektowi. Wiąże się on jednak z większym kosztem na początku. Często zdarza się, że projekt katalogowy nie odpowiada naszym oczekiwaniom lub zapisy miejscowego zagospodarowania przestrzennego nie pozwalają na urzeczywistnienie projektu. Warto pamiętać, że można wprowadzić zmiany w gotowe projekty za zgodą autora projektu, jednak wiążę się z dodatkowym kosztem w zależności od zmiany. Wybór należy do nas i powinniśmy zdecydować, czy wolimy coś swojego, czy wystarczy trochę zmienić już istniejący projekt.
undefined