Z roku na rok Polacy kupują oraz więcej książek. Takie informacje mogą jedynie cieszyć, biorąc pod uwagę fatalny stan polskiego czytelnictwa. Badania pokazują, że wielu naszych rodaków w ciągu minionego roku nie przeczytało ani jednej książki. Jednocześnie, mamy do czynienia z dużym wzrostem sprzedaży literatury zarówno w księgarniach stacjonarnych, jak i internetowych. Polacy nie tylko coraz więcej czytają, ale również coraz więcej kupują.
Co czytamy najchętniej?
Wzrost sprzedaży książek zauważalny jest w księgarniach od kilku lat. Póki co trend ten się utrzymuje. Spora w tym zasługa książkowych bestsellerów. Największe hity wydawnicze sprzedają się w wielkich nakładach, co znacząco podnosi statystyki sprzedaży. Wśród najchętniej wybieranych pozycji książkowych króluje beletrystyka. Polacy namiętnie czytają powieści obyczajowe, sensacyjne i kryminalne. Nie sposób nie wspomnieć tu o literaturze erotycznej, która kilka lat temu podbiła serca szczególnie damskiej części polskich czytelników. Efektem sukcesu trylogii „50 twarzy Greya” było pojawienie się na rynku mnóstwa lepszej i gorszej jakości literatury erotycznej, która rozkochała w sobie miliony Polek. Obok literatury erotycznej chętnie sięgamy też po literaturę faktu czy powieści biograficzne. To właśnie tego rodzaju gatunki zaliczają największe wzrosty sprzedaży w ostatnich latach.
Księgarnia internetowa: wygoda i oszczędność
Warto zwrócić uwagę na ciekawy trend, który jasno pokazuje, że Polacy pokochali księgarnie internetowe. Coraz więcej książek kupujemy w sieci, korzystając z bogatej i przystępnej oferty księgarń online. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest z pewnością bogatsza oferta – w sieci znaleźć możemy znacznie więcej tytułów i pozycji niż w stacjonarnych księgarniach. Kupowanie książek przez internet często jest też bardziej opłacalne, z uwagi na niższe ceny oraz częste, atrakcyjne promocje i wyprzedaże. Nieocenionym argumentem jest również wygoda i komfort, jaki daje nam kupowanie książek bez wychodzenia z domu. Wygodne formy płatności, szybkie dostawy i zakupy trwające kilka sekund? Nie powinien dziwić fakt, że coraz więcej osób rezygnuje z wyprawy do księgarni, stania w kolejkach, przepychania się między regałami, na rzecz wygody zakupów w domowym zaciszu z kubkiem ulubionej kawy lub herbaty w ręku.
Przyszłość należeć może do księgarń internetowych. Czy to oznacza, że tradycyjne, naziemne sklepy z książkami znikną z ulic i centrów handlowych? Z pewnością daleko do tak odważnych wniosków. Naziemne księgarnie wciąż mają szerokie grono stałych klientów, dla których możliwość bezpośrednio kontaktu z książką jest szalenie ważna. Nawet największe promocje i najszybsze dostawy z pewnością nie zastąpią im satysfakcji, jaką daje dotyk książki przed zakupem, sprawdzenie rodzaju papieru czy zapachu.
undefined