Do niedawna fotele samochodowe tapicerowane skórą stanowiły luksus, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. W ostatnich latach sytuacja materialna społeczeństwa w Polsce uległa znacznemu polepszeniu. Przekłada się to zakup samochodów, czy wykańczanie wnętrz. Praktycznie w każdym produkcie pojawić się może skóra. Jednak zadać sobie należy pytanie, czy skóra to rzeczywiście materiał, który sprawdza się w codziennym użytkowaniu?
Zalety
Skóry samochodowe budzą wyobraźnię zarówno młodych, jak i starszych kierowców. Kojarzą się z luksusem i są po prostu ładne. Mają również swoje zalety. Według hurtowni skór Kravczyk, pierwszą, na jaką należy zwrócić uwagę jest łatwość usuwania zabrudzeń. Należy jednak pamiętać, że musimy wyczyścić tapicerkę w miarę szybko. Oczywiście niektórych plam nie da się uniknąć, ale ich lista nie jest tak długa, w odróżnieniu od fotela pokrytego zwykłym materiałem.
Zalety tyczą się zwykle ciemnych skór. W tych jasnych odcieniach znacznie trudniej jest utrzymać czystość. Decydując się wybór skóry należy pamiętać, że skóra naturalna jest niezwykle wytrzymała na pęknięcia, otarcia, jak i ewentualne zmiany w barwie. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od rodzaju skóry musimy odpowiednio o nią dbać. Systematyczna pielęgnacja pozwala utrzymać jej jakość na długo. Dodatkowo zyskamy żywotność skóry, która będzie nam służyć długi czas. Doskonałym tego przykładem jest skóra Madras.
Wady
Oczywiście skórzana tapicerka to nie wszystko, co oferuje rynek. Co prawda wygląda ekskluzywnie w przeciwieństwie do tapicerki materiałowej. Należy sobie jednak zadać pytanie, co jest dla nas ważniejsze? Ładny wygląd czy praktyczność i wytrzymałość. Doskonałym przykładem są tu fotele samochodowe. Ceny aut ze skórzaną tapicerką wciąż są dużo droższe od modeli, w których zastosowano inny materiał.
Niestety, aby nie było tak kolorowo warto wspomnieć o jej wadach. Mimo tego, że skóra doskonale się prezentuje, niestety jej wygoda w codziennym użytkowaniu może pozostawiać wiele do życzenia. Jest to oczywiście kwestią gustu. Czasami problemem może być wentylacja, a raczej jej brak. Odczuć to można w samochodach, gdzie zazwyczaj nie ma dobrej wentylacji. Skórzana tapicerka stawia przed jej właścicielem wyzwania również latem, kiedy to nagrzana od słońca może nawet poparzyć, jak również zimą, gdy na lodowatym fotelu ciężko jest usiąść. Dlatego, jeśli chodzi o pory roku, skórzana tapicerka najlepiej sprawdza się wiosną i jesienią, czyli wtedy, kiedy temperatura osiąga optymalny poziom.