Gdyby zapytano rodziców o ulubiony przysmak dzieci, to chórem odpowiedzieliby - frytki! Pewniak nad pewniaki. Chrupiące z zewnątrz, miękkie w środku, oczywiście solone i zjadane w obecności ketchupu lub innego sosu. W internecie istnieje mnóstwo przepisów na frytki idealne. Wśród wskazówek na perfekcyjnie przygotowany przysmak wymienia się również profesjonalną frytownicę.
Mało kto wie, że frytownica przydaje się nie tylko do smażenia w niej ziemniaków. W gastronomii używana jest również do przyrządzania mięsa, ryb czy warzyw. Potrawy smażone w głębokim oleju nie należą do dietetycznych, ale i na to znaleziono rozwiązanie. Istnieje wiele rodzajów frytownic, a pełny ich przekrój można znaleźć w dobrych sklepach gastronomicznych, np. w sklep.technica.pl.
Frytki idealne
Jako właścicielowi restauracji zależy Ci na wydawaniu potraw najlepszej jakości. Zatrudniasz dobrych kucharzy, kupujesz dobre i sprawdzone produkty. Ale to na nic, jeśli nie zainwestujesz w profesjonalny sprzęt. Dlatego chcąc wybrać idealną frytownicę, pomyśl o:
-
ilości zamówień w swojej gastronomii
-
miejscu w Twojej kuchni
-
marce
-
mocy urządzenia
-
wymiarach zbiornika
-
dodatkach jak kran spustowy czy zimna strefa.
Powyższe zagadnienia zostały omówione poniżej.
Dopasuj urządzenie do charakteru Twojej działalności
Jeśli prowadzisz dużą restaurację, a Twoje menu opiera się w większości na smażonych dodatkach, rozważ zakup dużej frytownicy. Takie urządzenia charakteryzują się dużą mocą oraz bardzo pojemnym koszem, nawet do 50 litrów oleju.
Na rynku istnieją sprzęty dwukomorowe, które ułatwiają pracę. Duże frytownice to zazwyczaj wolnostojące urządzenia, które zajmują całe stanowisko pracy.
Rozwiązania dla małych gastronomii - małe frytownice do zabudowy
Prowadzisz małą restaurację, w której unikasz smażenia? Zdecyduj się na niskobudżetowe, małe frytownice. Jednym z wygodnych rozwiązań są urządzenia nastawne, które montowane są na blatach stołów. Ich pojemność jest ograniczona, ale ceny są dużo mniejsze od standardowych modeli.
W miejscach o ograniczonej przestrzeni sprawdzą się również frytownice do zabudowy. Dzięki temu z łatwością uzyskasz dodatkowe miejsce do pracy.
Frytownica elektryczna czy gazowa
Sposób zasilania takiego urządzenia może być problematyczny. Gazowe urządzenia mają tę przewagę, że są stosunkowo tańsze w eksploatacji. Z kolei frytownice elektryczne szybko się nagrzewają i dzięki temu można szybciej obsłużyć gości.
Decydując się na zasilanie gazowe, musisz sprawdzić, czy dany przyłącz gazu, jest u ciebie dostępny. Bez sensu kupować drogie urządzenie, jeśli okaże się, że Twój lokal nie spełnia warunków do jego montażu.
Olejowy zawrót głowy
Frytownica olejowa to jest oczywisty wybór restauratorów. Dzięki smażeniu na głębokim tłuszczu możesz stworzyć chrupiące przekąski, przepyszne pączki, faworki, soczyste mięso i owoce morza. Istnieje wiele możliwości, w których możesz wykorzystać profesjonalne urządzenie.
Nie przejmuj się zapachem wydobywającym się z olejowej frytownicy. Tę sprawę rozwiązuje dedykowany filtr, który oczyszcza wydobywające się powietrze z urządzenia.
Dodatkowo, aby zminimalizować zużycie oleju, zwłaszcza w dużych frytownicach zainstalowano tzw. zimną strefę. Kilka centymetrów nad dnem zainstalowano grzałki oleju tak, że pod nimi olej jest chłodniejszy. Dzięki temu, kawałki dań, które opadły na dno nie przypalają się i nie zanieczyszczają oleju.
undefined