Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.
Jak nadpłacać kredyt hipoteczny?
Istnieje kilka sposobów na nadpłatę kredytu hipotecznego. Najpopularniejsze z nich to:
- jednorazowa nadpłata,
To wpłata dodatkowej kwoty na konto kredytowe. Wspomniana kwota zostanie potraktowana jako nadpłata i zredukuje kwotę kapitału zadłużenia.
- regularne nadpłaty,
Klient może ustalić stałą dodatkową kwotę, która będzie wpłacana razem z miesięczną ratą kredytową. Dzięki temu systematycznie redukuje się saldo kredytowe i skraca czas spłaty kredytu.
- refinansowanie kredytu,
W niektórych przypadkach warto rozważyć refinansowanie kredytu hipotecznego, czyli przeniesienie go do innego banku, który oferuje lepsze warunki.Czasami refinansowanie może obniżyć oprocentowanie kredytu, co pozwoli Ci szybciej spłacić zadłużenie.
- nadpłata z wykorzystaniem środków z lokaty.
Możesz założyć lokatę bankową oprocentowaną wyżej niż oprocentowanie kredytu hipotecznego.Odsetki z lokaty możesz wykorzystać do nadpłaty kredytu, co obniży całkowity koszt zadłużenia.
Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?
Przed przejściem do kwestii, jak nadpłacać kredyt hipoteczny, dobrze jest rozważyć, czy w ogóle warto to robić. Odpowiedź brzmi: tak. Dlaczego? Poniżej kilka powodów.
- Oszczędności na odsetkach
Nadpłata kredytu hipotecznego pozwala zmniejszyć łączny koszt kredytu. Odsetki są naliczane od aktualnego salda kredytowego, które dzięki nadpłatom się zmniejsza. To sprawia, że odsetki są niższe i zmniejsza się koszt kredytu.
- Szybsza spłata
Nadpłata może pomóc skrócić okres kredytowania. Oznacza to, że klient spłaci kredyt szybciej i uniknie długotrwałego obciążenia finansowego.
- Lepsza sytuacja finansowa
Mniejsze zadłużenie i krótszy okres spłaty to prosty sposób na poprawę sytuacji finansowej i zwiększenie zdolności kredytowej.Miesięczne obciążenie się zmniejsza, co może być przydatne w przypadku nagłych wydatków lub zmiany sytuacji życiowej.
Jak najlepiej nadpłacić kredyt hipoteczny?
Zanim zdecydujesz się nadpłacać kredyt, sprawdź dokładnie swoją umowę kredytową. Niektóre banki pobierają prowizję za nadpłatę kredytu, jeśli ta nastąpi w ciągu trzech pierwszych lat obowiązywania umowy. Wysokość takiej prowizji może wynosić do 3% kwoty zobowiązania. Jeśli znajdziesz taki zapis w swojej umowie, musisz sprawdzić, czy po doliczeniu prowizji nadpłata będzie dla Ciebie opłacalna. Może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie zaoszczędzenie gotówki i skorzystanie z nadpłaty w przyszłości, czyli po upływie co najmniej trzech lat od podpisania umowy.
Jeśli dopiero planujesz zakup nieruchomości, którą chcesz sfinansować kredytem hipotecznym, porównaj oferty różnych banków. Możesz to zrobić, korzystając ze specjalnego kalkulatora: https://mfinanse.pl/kredyt-hipoteczny-kalkulator-zdolnosci-kredytowej-podwojne-kalkulatory/. Wystarczy, że wpiszesz wartość nieruchomości, podasz kwotę kredytu i okres kredytowania. Wtedy zobaczysz oferty różnych banków i porównasz je np. pod względem wysokości miesięcznej raty czy całkowitego kosztu kredytu.