Nawet najbardziej rozsądnym kierowcom zdarza się czasami wracać do domu samochodem po zakrapianej imprezie. Alkohol potrafi utrzymywać się w organizmie do 24 godzin, a jego spalanie to całkowicie indywidualny proces i zależy od wielu czynników. W celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa oraz uniknięcia surowych kar warto zainwestować w profesjonalny alkomat. Jak wybrać odpowiedni model, aby pomiar był dokładny i zbliżony do tego wykonywanego przez policję?
Co jest najważniejsze przy zakupie alkomatu?
Przy zakupie alkomatu istotne jest, aby zwrócić uwagę na kilka kwestii, które wpłyną na wiarygodność dokonywanych pomiarów oraz żywotność urządzenia. Do jednej z najważniejszych zaliczyć można dopuszczalny błąd pomiaru. Aby móc bezpieczne kierować samochodem, dokładność nie powinna być mniejsza niż 0,1 promila. Niektóre modele alkomatów sprawdzają również ilość powietrza przechodzącego przez urządzenie. To doskonałe rozwiązanie, gdyż w przypadku pobrania niewystarczającej próbki, na alkomacie pojawi się informacja o konieczności powtórzenia pomiaru.
Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje alkomatów. Wybierając odpowiednią propozycję, warto zdecydować się na modele z cyfrowym wyświetlaczem, aby wyniki były łatwe do odczytania. Duże znaczenie ma również maksymalna ilość pomiarów oraz koszt kalibracji. Osoby, które rzadko korzystają z alkomatu nie muszą inwestować w drogie urządzenia o długiej żywotności. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na cenę wymiany podzespołów, gdyż może się okazać, że bardziej opłaca się zakupić nowy sprzęt niż inwestowanie w stary. Przydatną informacją jest także ilość ustników dołączonych do zestawu z alkomatem.
Jakie rodzaje alkomatów dostępne są na rynku?
Do grupy najpopularniejszych urządzeń do pomiaru stężenia alkoholu w organizmie zaliczają się alkomaty półprzewodnikowe. Są łatwe w użyciu i można je kupić w niskich cenach, dlatego doskonale sprawdzą się do osobistego użytku. Warto jednak pamiętać, że nawet w przypadku nowoczesnych alkomatów istnieje ryzko niedokładnego pomiaru. Może na to wpływać niski stan baterii, mało wytrzymałe sensory, wielokrotne użycie sprzętu w zbyt małych odstępach czasowych, temperatura powietrza czy nawet spożywanie jedzenia i napojów.
Dla osób, które często dokonują pomiarów stężania alkoholu w organizmie i oczekują rzetelnych wyników, doskonale sprawdzą się alkomaty elektrochemiczne. Są to urządzenia o zdecydowanie lepszej jakości i większej precyzji pomiaru, a przy tym na dokładność nie wpływają czynniki, takie jak temperatura czy spożywanie niektórych pokarmów. Testy alkomatów elektrochemicznych wykazały, że zapewniają one wynik najbliższy pomiarom profesjonalnych alkomatów stacjonarnych używanych przez służby publiczne. Niektóre modele wyposażone są w nasadkę lejkową umożliwiającą wielorazowe użycie i pomiary grupowe.
Wybierz alkomat dostosowany do indywidualnych potrzeb!
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki alkomat najlepiej wybrać. Ze względu na szeroki asoryment zróżnicowanych urządzeń, warto przed zakupem zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami. Do osobistego użytku nie trzeba wybierać modeli, które spełniają rygorystyczne wymagania, takie jak duża trwałość czujnika czy zakresu temperatur. Zalecane jest jednak, aby sprzęt wyposażony był w czujnik elektrochemiczny, gdyż zapewnia on wiarygodność i dokładność pomiarów, a przy tym odporność na czynniki zewnętrzne.
W przypadku zakupu alkomatu na użytek firmy duże znaczenie ma to, z jaką częstotliwością będzie używany oraz środowisko jego pracy. Urządzenia przeznaczone na budowę, do kopalni lub na potrzebę firmy ochroniarskiej powinny być odporne na zmienne temperatury. Doskonale sprawdzi się sprzęt, który szybko dokonuje pomiarów bez konieczności używania ustnika. Służby porządkowe potrzebują z kolei profesjonalnych alkomatów dowodowych. Najczęściej są to modele wyposażone w drukarkę, a ich dokładność potwierdza dodatkowo Polskie Centrum Akredytacji.