Opony stanowią niezwykle ważny element samochodu. Od dobrej jakości, solidnych i trwałych opon zależy bezpieczeństwo podróżujących osób. W jaki sposób wybrać opony do auta? Wyjaśniamy w poniższym artykule
- Rozmiar opon
- Nośność opon i indeks prędkości
- Rodzaj bieżnika
- Warunki użytkowania
Rozmiar opon
Wybieranie opon należy rozpocząć od ich rozmiaru. Opony powinny być dopasowane do modelu pojazdu, a także do warunków, w jakich planowane jest jego stosowanie. Rozmiar jest zawsze zapisany na oponie, dlatego wybierając nowy komplet, najlepiej posiłkować się już posiadanymi oponami i sprawdzić, jaką wielkość prezentują. Parametry te są wypisane z boku opony. Forma zapisu to np. 185/65 R14 86 T. 185 w przedstawionym zapisie oznacza szerokość opony wyrażoną w milimetrach, 65 to współczynnik profilu, a R14 to natomiast średnica felgi, na której można zamontować oponę.
W sklepie https://noweopony.pl/ znajdziesz szeroką ofertę opon w dowolnych rozmiarach, które pozwolą ci dopasować wielkość produktu do konkretnych potrzeb.
Nośność opon i indeks prędkości
Kolejnym ważnym parametrem jest indeks prędkości oraz nośności opon. W przedstawionym wcześniej przykładzie liczba 86 oznacza indeks nośności. Jest to wartość określająca maksymalne obciążenie dla danego modelu opony. Litera to natomiast indeks prędkości. W powyższym przykładzie „T” oznacza więc, że maksymalna prędkość dla wspomnianej opony wynosi 190 km/h.
Należy przy tym pamiętać, że nie należy używać opon o indeksach prędkości i nośności niższych niż homologowane. Stosowanie ich w znaczny sposób obniża bowiem poziom bezpieczeństwa, a także przyspiesza zużycie. Ponadto może również stać się podstawą do odmowy wypłacenia odszkodowania w razie wypadku przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Rodzaj bieżnika
Wybierając opony do samochodu, należy też zwrócić uwagę na rodzaj bieżnika. Różne style oraz warunki jazdy wymagają innych typów bieżnika. Podstawowym modelem jest bieżnik symetryczny. To model szczególnie polecany w letnich oponach, który nie sprawdzi się w okresie zimowym. Budowa tego modelu zapewnia odpowiedni komfort akustyczny opony. Dzięki natomiast zastosowaniu w oponie odpowiedniej mieszanki gumy zmniejszeniu ulega spalanie paliwa.
Wyróżnia się też opony o kierunkowych bieżnikach, czyli o określonym przez producenta tłoczeniu. Bieżnik w kształcie litery V zapewnia skuteczne odprowadzanie wody, a także dobrą reakcję na hamowanie i przyspieszanie auta. Modele te sprawdzą się szczególnie dobrze w pojazdach o dużych mocach silników.
Inną grupą opon są modele z asymetrycznym bieżnikiem. W ich przypadku wewnętrzna część bieżnika jest mocniej ponacinana. Odpowiada ona za odprowadzanie wody spod kół. Jeśli chodzi natomiast o część zewnętrzną opony, to odpowiada ona za właściwości trakcyjne podczas zakręcania oraz jazdy na wprost.
Warunki użytkowania
Następną istotną kwestią są warunki, w których opony będą wykorzystywane. Na okres letni zaleca się ogumienie zapewniające samochodowi lepsze właściwości trakcyjne podczas poruszania się na drogach suchych. Z kolei jeżeli auto będzie używane przede wszystkim w warunkach podmiejskich i miejskich, na dobrze utrzymanych drogach, można zastanowić się nad zakupem opon całorocznych. Pozwalają one na bezpieczną jazdą o dowolnej porze roku.
W sytuacji konieczności jazdy w bardzo trudnych warunkach pogodowych, takich jak śnieżyca czy mróz, najlepiej dokonać zmiany opon na zimowe. Ten rodzaj ogumienia wykonywany jest ze specjalnej, miękkiej mieszanki, a ich bieżnik ma więcej wycięć i jest głębszy.
undefined