Cierpisz na kamice nerkową i boisz się operacji? Niepotrzebnie! Obecnie kamienie można usunąć małoinwazyjnie. Doświadczeni urolodzy UroRirs Clinic kruszą je laserem na pył w Szpitalu Żagiel Med w Lublinie.
Początkowo kamienie w nerkach nie dają o sobie znać. Ból pojawia się dopiero wtedy, kiedy złóg przemieści się do moczowodu. Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić?
Kamica nerkowa faktycznie przez wiele lat nie daje żadnych objawów, chociaż można ją wykryć wcześniej w trakcie badań okresowych, np. podczas badania usg jamy brzusznej. Jednak zazwyczaj chory dowiaduje się, że ma problem wtedy, kiedy dopada go atak kolki nerkowej – mówi dr n. med. Jacek Kiś, specjalista urolog ze Szpitala Żagiel Med w Lublinie – członek zespołu UroRirs Clinic. Zaniepokoić powinien ostry ból w okolicy lędźwiowej, któremu towarzyszą krwinkomocz, gorączka lub nudności. Każdy atak kolki nerkowej wymaga natychmiastowej konsultacji urologicznej.
Czasem nawet małe złogi dają dokuczliwe objawy, których nie można pozbyć się samodzielnie stosując leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Lekarz dobiera wtedy odpowiednią procedurę postępowania.
W Szpitalu Żagiel Med w Lublinie wykonujemy małoinwazyjny zabieg leczenia kamicy układu moczowego , oparty o najnowszą technologię światowej urologii- zabieg RIRS z użyciem endoskopów giętkich i lasera. W trakcie jego wykonywania nie dokonuje się nacięć skóry i miąższu nerki. Jest to zabieg całkowicie niebolesny – mówi dr Emil Zwoliński urolog z zespołu UroRis Clinic – Dzięki wykorzystaniu giętkich ureteroskopów możliwe jest dotarcie do praktycznie każdego miejsca układu kielichowo miedniczkowego nerki. RIRS najlepiej sprawdza się w przypadku kamieni o średnicy do 3 cm, ale można usuwać nawet większe kamienie w odpowiednich odstępach czasu. Twardość złogu nie ma znaczenia.
Zabieg RIRS przeznaczony jest zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, w każdym wieku, u których stwierdzono kamicę układu moczowego. Trwa on od 30 minut do 2 godzin i wykonywany jest w trybie hospitalizacji jednego dnia. Pobyt w szpitalu Żagiel Med trwa najczęściej kilka godzin, co ważne jest w przypadku osób aktywnych zawodowo.
Jak się przygotować do zabiegu?
Wystarczy zgłosić się z całą posiadaną dokumentacją medyczna oraz posiewem moczu na konsultację urologiczną do jednego z naszych lekarzy. Podczas wizyty urolog wyjaśni szczegóły zabiegu oraz ewentualnie zleci tomografię komputerową jamy brzusznej. – tłumaczy dr n. med. Jacek Kiś.
Zabiegi RIRS należą do jednych z najbezpieczniejszych procedur służących kruszeniu kamieni układu moczowego. Umożliwiają jednoczesne usunięcie złogów z obu nerek.
Zabiegi RIRS mogą być wykonywane zamiast innych powszechnie dostępnych metod rozbijania kamieni takich jak kruszenie falą uderzeniową (ESWL) czy operacyjne przezskórne kruszenie kamieni nerkowych (PCNL). Czasami wykonujemy nasze zabiegi u pacjentów po procedurach ESWL, PCNL i operacjach chirurgicznych, podczas których nie udało się doszczętnie usunąć złogów - dodaje z entuzjazmem dr Emil Zwoliński.