Z całą pewnością każdy z nas chciałby móc pochwalić się obezwładniającym, pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Prawda jest jednak taka, że wciąż bardzo dużo osób ma problemy z uzębieniem, przez co niestety stosunkowo rzadko się uśmiechamy. Posiadanie kompletnego uzębienia jest ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale również – a może przede wszystkim - z powodów zdrowotnych. Musimy wiedzieć, że nawet utrata jednego zęba wpływa negatywnie na nasz zgryz. Braki w uzębieniu sprawiają, że niemożliwe jest prawidłowe rozdrobnienie pokarmu, co może mieć niekorzystny wpływ na pracę naszego układu trawiennego. Każdy utracony ząb to również wolna przestrzeń pomiędzy zębami – zęby sąsiadujące od góry lub od dołu – nie napotykając na kontakt, mają tendencję do „wysuwania się”; zęby sąsiadujące w ramach szczęki czy żuchwy – mogą się przesuwać czy przemieszczać powodując przeróżne komplikacje, które często kończą się interwencją ortodonty.
Straciłeś ząb, a być może nawet kilka zębów? Jak sobie radzić w takim przypadku ? Z pomocą przychodzi nam lekarz dentysta i dział stomatologii zwany protetyką stomatologiczną. Jakie zatem protetyka stomatologiczna oferuje możliwości, jeśli chodzi o uzupełnienie braków zębowych?
Konieczna wizyta u dentysty
Lekarz stomatolog oceni na podstawie badania i zdjęć rentgenowskich stan Twojego uzębienia - m.in. ile zębów brakuje, jaki jest stopień zaniku kości, jaki jest stan stawu skroniowo-żuchwowego, jaki jest stan pozostałych zębów pod kątem wykorzystania ich jako filary w procesie leczenia protetycznego i wiele innych czynników. Podstawowym celem pracy dentysty-protetyka będzie dążenie do odtworzenia pełnej funkcjonalności Twojego zgryzu, no i oczywiście – co może nawet jest ważniejsze dla Ciebie – pełnego zadowolenia ze swojego uśmiechu.
Uzupełnienia stałe czy ruchome – co wybrać ?
Dzisiejsza protetyka oferuje dwie główne grupy uzupełnień protetycznych: uzupełnienia stałe i uzupełnienia ruchome. Ruchome to takie, które mogą być wyjmowane z ust przez pacjenta np. w celu dokonania ich czyszczenia. Należą do nich tzw. protezy osiadające oraz protezy wsparte na istniejących zębach pacjenta (np.szkieletowe). Protezy ruchome należą do rozwiązań ekonomicznych – są tanie, ale posiadają wiele wad i nie są komfortowe w użytkowaniu.
Dlatego w dalszej części skupimy się na rozwiązaniach opartych na uzupełnieniach stałych. Powodują one znacznie mniej ograniczeń dla pacjenta, są często bardziej estetyczne oraz oferują większy komfort użytkowania. Należą do nich korony protetyczne, licówki i mosty protetyczne.
Korony na zęby w przypadku widocznych uszkodzeń zębów
Wiele osób decyduje się na założenie koron protetycznych, które różnią się od siebie tym, z jakiego materiału oraz na jakiej podbudowie są wykonywane. Materiałem, z którego wykonywane są korony może być kompozyt, porcelana lub cyrkon. Podbudowę stanowić może metal, złoto czy cyrkon. Niezależnie jednak od tego czy jest to korona porcelanowa czy też korona cyrkonowa, stanowi ona stałą nakładkę (mówiąc obrazowo - „czapeczkę”) wykonaną w pracowni protetycznej i zacementowaną na odpowiednio przygotowanej przez lekarza stomatologa powierzchni zniszczonego lub uszkodzonego zęba. Za pomocą korony protetycznej możliwe jest pozbycie się nieestetycznie wyglądających wypełnień, ubytków oraz poprawienie estetyki zębów.
Na takie rozwiązanie można zdecydować się również w przypadku złamania czy też ukruszenia się zęba pod warunkiem, że nie doszło do naruszenia jego korzenia. Korzeń zęba jest tą częścią ukrytą pod dziąsłem, natomiast korona jest widoczna podczas uśmiechania się i mówienia. Oparciem dla korony protetycznej może być odpowiednio spreparowany własny korzeń zęba, wkład koronowo-korzeniowy lub wkład z włókna szklanego. W przypadku uszkodzenia korzenia zęba jedyną opcją jest mocowanie korony na uprzednio wszczepionym implancie, zastępującym usunięty przez lekarza korzeń.
A może licówki na zęby?
Pełen uśmiech można odzyskać również dzięki licówkom nazębnym, które są cienkimi nakładkami porcelanowymi. Umieszcza się je na zewnętrznej powierzchni zębów w celu ukrycia wszelkich niedoskonałości w postaci pęknięć, przebarwień czy też wyszczerbień. Celebryci swój śnieżnobiały i idealny uśmiech zawdzięczają często właśnie licówkom, na które może przecież pozwolić sobie niemalże każdy. Są one bowiem ogólnodostępne i to w coraz to atrakcyjniejszych cenach.
W celu zamocowania licówki konieczne jest spiłowanie przez dentystę niewielkiej warstwy szkliwa, co jest jednak bezbolesne i może być nawet przeprowadzone z miejscowym znieczuleniem w przypadku pacjentów bardzo wrażliwych na ból. Kolejnym etapem jest pobranie wycisku zębów, aby były one idealnie dopasowane, a na koniec przytwierdza się je do zębów za pomocą cementu. Obecnie dostępne są różne rodzaje licówek, ale za najtrwalsze i odporne na przebarwienia są te porcelanowe. Mniej trwałe i podatniejsze na odbarwienia, ale za to znacznie tańsze, są licówki kompozytowe.
Most protetyczny w przypadku jednego lub kilku ubytków
Zdarza się również, że tracimy ząb lub zęby, ale sąsiednie są w na tyle dobrym stanie, aby myśleć o nich jako o bazie do przyszłej odbudowy. Oczywiście rozwiązaniem najlepszym byłoby w takim przypadku wszczepienie implantów zębowych w miejsce brakujących zębów. Implant umieszcza się w kości szczęki czy żuchwy. Na korzyść implantów przemawia to, że bardzo dobrze zastępują naturalny korzeń ząba i nie ma żadnych zbyt wielu ograniczeń w ich stosowaniu. Wadą jest jednak dla wielu ich stosunkowo wysoka cena.
Jednak rozwiązaniem o zbliżonej funkcjonalności i estetyce, które należy rozważyć w takim przypadku, jest wykonanie mostu protetycznego na zęby. Most jest to rodzaj protezy stałej, która pozwala na uzupełnienie nawet kilku ubytków znajdujących się obok siebie. Niestety mocowanie przyszłego mostu jest oparte na bazie zębów sąsiadujących z brakiem. Zęby te muszą być wcześniej odpowiednio przygotowane, co wiąże się z ich zeszlifowaniem przez dentystę, czasami ich wzmocniem oraz nadaniem im kształtu umożliwiającego osadzenie na nich mostu protetycznego. Dentyści mówią, że zęby sąsiadujące są „filarami mostu”.
Niezależnie od tego po które z możliwych rozwiązań protetycznych sięgnie dentysta, efekt końcowy powinien zadowalać Cię pod względem estetycznym oraz gwarantować prawidłowe funkcjonowanie Twojego zgryzu. Tylko takie uzupełnienie protetyczne, łączące te dwa aspekty będzie trwałe i da Ci satysfakcję na długie lata.