Za oknami robi się coraz bardziej szaro. Nadciąga jesienna słota, która wysysa z nas wszelką chęć do życia i zsyła zmęczenie. W takich chwilach warto wzmożyć produkcję endorfin czyli hormonu szczęścia. Oczywiście można 'zajeść' jesienną depresję czekoladą, ale po jesieni przyjdzie zima, która zazwyczaj i tak wiąże się z kilkoma nadprogramowymi kilogramami. Może zatem warto pomyśleć o połączeniu przyjemnego z pożytecznym? Tu najlepiej sprawdzi się sesja masażu.
Co warto wiedzieć przed masażem?
Przede wszystkim pamiętaj, że masaż to forma terapii. Działa kompleksowo- zarówno na nasze ciało, jak i ducha. Fizyczne aspekty jego dobroczynnego wpływu na organizm to rozluźnienie mięśni, poprawienie funkcjonowania układu krążenia, a co za tym idzie- lepsze dotlenienie komórek całego ciała. Masaż zmniejsza również ból nabyty podczas urazów. Jest również balsamem dla duszy- zmniejsza napięcie, stres, pomaga również przy bezsenności.
Głaskanie
Ta technika używana jest zarówno na początku, jak i na końcu sesji masażu. Ma na celu z jednej strony odprężenie ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu twój organizm będzie bardziej podatny na zbawienne skutki masażu, a z drugiej- usuwa zaschnięty i zrogowaciały naskórek, dzięki czemu gruczoły potowe i łojowe zaczynają pracować prawidłowo.
Rozciąganie
Warto zadbać również o kości, a w tym przypadku stawy, torebki stawowe oraz więzadła. Zbawienne jest dla nich rozciąganie. Najpierw pobudza się ciało wokół stawu, lekko przyciskając dłoń do skóry i przesuwając ją po linii prostej. Następnie można zacząć masować sam staw. Ta technika masażu znajduje zastosowanie w przypadku urazów mechanicznych jak np. siniaki. Każda 'śliwa' zniknie w mgnieniu oka po rozciąganiu!
Ugniatanie
Uda, pośladki i ramiona również potrzebują nieco zainteresowania. W przypadku tych części ciała wspaniale sprawdza się ugniatanie. Tego typu masaż jest idealny, kiedy chcemy zregenerować mięśnie np. po ciężkim treningu. Polepsza również krążenie krwi, a także pomaga szybko usunąć zbędne produkty przemiany materii.
Kiedy lepiej odpuścić sobie masaż?
Warto pamiętać, że masaż, jak każdy zabieg leczniczy to broń obosieczna. Są pewne stany organizmu, w których lepiej go nie wykonywać. I tak na przykład nie wybieraj się na masaż, jeśli temperatura twojego ciała jest podwyższona. Również w czasie miesiączki, przy stanach zapalnych skóry czy wykrytym nowotworze masaż jest absolutnie niewskazany.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat masażu, możesz kształcić się w tym kierunku w wielu miastach, jak Wrocław, Poznań czy Lublin. Dowiesz się, jak wykorzystać techniki masażu w różnych sytuacjach- sporcie, medycynie, a także życiu prywatnym.