Jednym z najczęściej wykorzystywanych w przemyśle urządzeń są wszelkiego rodzaju pompy, umożliwiające przetłaczanie i transport różnego typu cieczy. Dziś skupimy się na pompach odśrodkowych, należących do urządzeń wirnikowych. Czym jest pompa odśrodkowa, jak działa i jakie ma zalety?
Rodzaje pomp stosowanych w przemyśle
Pompy stosowane w przemyśle można podzielić na dwa podstawowe typy:
- dynamiczne – m.in. pompy odśrodkowe i pompy z napędem magnetycznym;
- wyporowe – m.in. pompy śrubowe, kawitacyjne, zębate czy membranowe.
Pierwsze z nich wykorzystuje się przede wszystkim podczas uzdatniania i dostarczania wody, a także w rafineriach ropy naftowej czy zakładach przetwórstwa chemicznego. Pompy wyporowe stosowane są natomiast głównie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym czy spożywczym.
Pompa odśrodkowa – zasada działania
Pompa odśrodkowa, należąca do pomp dynamicznych, to urządzenie wirnikowe stosowane w przemyśle do pompowania różnego rodzaju cieczy. Konkretne modele różnią się między sobą m.in. mocą silnika, wielkością czy budową. Do pracy pompa wykorzystuje wirnik odśrodkowy oraz krzywiznę łopatek – przestrzenną bądź pojedynczą. Pompowana ciecz spływa na wirnik, który obraca się z bardzo dużą prędkością, nawet 1,5 – 3 tysięcy obrotów na minutę. Następnie zostaje ona odrzucona na zewnątrz pomiędzy łopatkami wirnika w wyniku działania tzw. siły odśrodkowej oraz dużej prędkości.
Zastosowanie pompy odśrodkowej
Pompy odśrodkowe stosowane są zarówno w przemyśle energetycznym czy wodociągowym, jak i w przemyśle spożywczym, papierniczym lub farmaceutycznym. Wykorzystuje się je m.in. do pompowania:
- wody – czystej lub delikatnie zanieczyszczonej;
- płynnych chemikaliów, np. kwasu siarkowego czy węglowodoru;
- ścieków, np. w oczyszczalniach ścieków czy szambach;
- płynów podczas produkcji napojów, np. soków, mleka, lekkich sosów czy piwa;
- powłok oraz farb;
- produktów farmaceutycznych;
- paliw, np. płynnego LPG, substancji ropopochodnych czy ropy naftowej.
Zalety pomp odśrodkowych
Pompy odśrodkowe to rozwiązanie o bardzo dużej wydajności – gwarantują one efektywną pracę, mimo że nie należą do największych urządzeń. Wyróżnia je również duża funkcjonalność – można z powodzeniem używać ich w wielu różnych branżach. Nie bez znaczenia jest też stosunkowo niski koszt zakupu oraz samej eksploatacji. Co więcej, pompy odśrodkowe nie są trudne w konserwacji, a to ma bezpośredni wpływ na ich żywotność. Kolejną zaletą tych urządzeń wirnikowych jest wysoka odporność na ciecze żrące i płyny powodujące rdzewienie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie są one kompatybilne z wszystkimi płynami – pompy odśrodkowej nie należy używać w przypadku lepkich płynów, produktów delikatnych ani cieczy, które zawierają ciała stałe mogące zniszczyć wirniki urządzenia.
Pompy odśrodkowe na sprzedaż – gdzie ich szukać?
Poszukując pompy odśrodkowej na sprzedaż, warto zwrócić uwagę na asortyment serwisu internetowego Foeth. To jeden z największych europejskich dealerów używanego sprzętu do przetwarzania chemikaliów. Wśród dostępnych pomp znajdują się urządzenia takich marek jak:
- APV Rosista – m.in. model WA-25/200-380 czy W-25/200-440;
- KSB – m.in. model VAB 050-040-145 EX czy CPKW-C 50-160;
- Grundfos – m.in. model CRN 16-70 A-A-AUUE czy CRN 15-08 A-P-G-E-HQQE.
Zanim sprzęty trafią do sprzedaży, są dokładnie testowane pod kątem mechanicznym, a niekiedy nawet odnawiane. Dzięki temu inwestycja w pompy odśrodkowe na Foeth.com daje pewność, że wybrany model jest sprawdzony i gotowy do pracy w kolejnym zakładzie. Dzięki temu, że są to urządzenia używane, ich cena jest znacznie niższa, a dostępność części – większa niż w przypadku nowych rozwiązań. Sprawdź, co jeszcze znajduje się w ofercie serwisu – np. autoklaw przemysłowy, mieszalnik bębnowy czy prasa filtrująca – i znajdź sprzęt, którego potrzebujesz. W razie pytań możesz użyć formularza kontaktowego na stronie lub odbyć rozmowę telefoniczną ze specjalistami (+48 661 646 772).