We współczesnym przemyśle zajmującym się obróbką metali, drewna oraz innych materiałów i tworzyw jedną z podstawowych metod wykorzystywanych w pracy jest frezowanie. Frezowanie to czynność maszynowa wykorzystująca jako technikę pracy obróbkę skrawaniem. Elementem maszyny frezującej, który nadaje pożądany kształt poddanemu obróbce materiałowi, jest frez. Ruch obrotowy frezu w połączeniu z ruchem obrabianego materiału zapewniają najwyższą precyzję i dokładność pracy, a także umożliwiają nadanie frezowanym obiektom bardzo skomplikowanej formy.
Typy maszyn i rodzaje frezu
Wśród rodzajów maszyn używanych w obróbce wyróżnia się frezarki trzy-, cztero- oraz pięcioosiowe, jak również poziome, pionowe, uniwersalne i specjalistyczne. Ze względu na umiejscowienie wrzeciona stosuje się też podział na frezarki górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe. Jeśli chodzi o rodzaje frezowania, to ze względu na budowę urządzenia można wymienić frezowanie pełne, niepełne i swobodne – decydującym czynnikiem jest tu ilość obrobionych powierzchni.
Frezarki CNC – precyzja sterowana komputerowo
Zaawansowane frezarki przeznaczone do najbardziej wymagających zadań są obecnie wyposażone w systemy CNC (Computer Numerically Controled) – układy komputerowego sterowania numerycznego. W tym przypadku projekt danego przedmiotu jest wykonywany cyfrowo, a następnie wprowadzany do systemu frezarki, która pod okiem operatora wykonuje końcową pracę. Wykorzystanie do sterowania urządzeniem programowalnego układu komputerowego sprawia, że frezowanie z użyciem CNC cechuje się:
- wysoką precyzją obróbki,
- wysoką powtarzalnością procesu produkcji,
- zwiększoną wydajnością,
- łatwością tworzenia złożonych form,
- uniwersalnością i wielofunkcyjnością,
- wysokim poziomem bezpieczeństwa.
Frezowanie z użyciem systemu CNC przekłada się na zwiększoną efektywność pracy. Wszechstronność frezowania sterowanego numerycznie sprawia, że nie ma potrzeby używania dodatkowych urządzeń w celu osiągnięcia zamierzonego efektu. To z kolei sprawia, że maleją koszty produkcji, więc korzystanie z tego typu frezowania jest wydajne ekonomicznie. Uniwersalność, dokładność i precyzja obróbki skrawaniem z użyciem CNC powoduje, że sprawdza się ona zarówno w zastosowaniach masowych (hurtowa produkcja przedmiotów) oraz przy projektach o charakterze indywidualnym (np. wytwórstwo typu artystycznego).
Możliwości precyzyjnego frezowania CNC
Frezowanie w systemie CNC pozwala na pracę na powierzchniach płaskich metali oraz innych materiałów, jak i na kształtowanie trójwymiarowe, dlatego możemy tu wyróżnić:
- frezowanie w formacie 2D,
- frezowanie w formacie 2½D,
- frezowanie w formacie 3D (wielokształtowe).
Dzięki precyzyjnemu frezowaniu można uzyskać na powierzchni metalu efekt pozycjonowania punktowego, odcinkowego lub ciągłego. Sprawdza się to w zastosowaniach takich jak grawerowanie i wiercenie, czyli przy czynnościach wymagających jak najwyższej dokładności obróbki na niewielkich rozmiarów materiałach, stąd też precyzyjne frezowanie CNC wykorzystywane jest m.in. w jubilerstwie czy zakładach mechanicznej produkcji przemysłowej.