W naszym kraju działania profilaktyczne ciągle są niedoceniane. Promocja zdrowego trybu życia nie jest tak intensywna, jak być powinna, podobnie, jak promocja badań profilaktycznych. Nawet nie chodzi tu o kampanie społeczne czy edukowanie obywateli. Nawet lekarze niechętnie podejmuj się wykonywania badań profilaktycznych, a zdrowy pacjent jest czasem traktowany nawet jako przeszkoda czy niepotrzebna strata czasu. A badania profilaktyczne mogłyby naprawdę znacznie poprawić statystyki w dziedzinie walki z nowotworami.
Badania profilaktyczne
Do badań profilaktycznych należy zaliczyć każdy rodzaj badania, który pozwala ustalić, czy dany pacjent zachorował na nowotwór, czy jest zdrowy. Oczywiście, każda choroba ma zupełnie inny charakter i niemożliwością byłoby ustalenie wszystkich zagrożeń. Jednak każdy z nas znajduje się w innej grupie ryzyka i powinien robić badania, które w jego grupie ryzyka są wskazane. Młode dziewczyny powinny więc regularnie wykonywać sobie cytologię. To badanie, które pozwala uchronić się przed rakiem szyjki macicy. Kobiety po pięćdziesiątym roku życia nie powinny zapominać o mammografii. Mężczyźni powinni kontrolować prostatę, a wszyscy – bez względu na wiek powinni wykonywać okresowe badania krwi, które w pierwszej kolejności wykazują ewentualne nieprawidłowości.
Jakie znaczenie mają badania profilaktyczne?
Część nowotworów przebiega praktycznie bezobjawowo. Chory nie czuje się źle, nie jest zmęczony ani obolały, nie traci na wadze. Jego organizm nie wysyła do niego sygnałów ostrzegawczych. Przez to, chory nawet nie wie, że powinien się zacząć leczyć, a co mówić o zrobieniu badania kontrolnego. Gdy pojawiają się pierwsze objawy, zwykle jest już za późno.
Wykonanie badań profilaktycznych pozwoliłoby wykryć cichego zabójcę i rozpocząć z nim walkę, gdy jest jeszcze na to czas, a jego działanie nie jest jeszcze tak destrukcyjne. Im szybciej, tym lepiej i skuteczniej.
Wiele nowotworów bardzo szybko daje też przerzuty. To powoduje, że trudno jest znaleźć miejsce, które jako pierwsze zostało chorobowo zmienione i tam rozpocząć leczenie. Poza tym, przerzuty powodują, że znacznie trudniej jest pokonać chorobę, a organizm jest bardziej osłabiony.
Badania profilaktyczne są istotne, ponieważ znacznie zwiększają szanse pacjenta na przeżycie.
Zobacz badania profilaktyczne w medicover.pl