Sposobów cięcia materiałów jest mnóstwo. Jedną z nich jest maszyna do cięcia tlenem. Wspomniane cięcie tlenem to proces opierający się na doświadczeniu Lavoisiera. Składa się z trzech etapów, czyli: rozgrzania stali do temperatury zapłonu, spalania materiału w czystym tlenie, wydmuchiwania materiału przez strumień pod wysokim ciśnieniem. Jest to bardzo popularne rozwiązanie w wielu przedsiębiorstwach, a co za tym idzie bardzo bezproblemowe. Jakie materiały można poddać cięciu tlenowemu? Co jeszcze warto wiedzieć o tym procesie?
Do czego można wykorzystać cięcie tlenem?
Maszyna do cięcia tlenem wykorzystywana jest do obróbki stali, w tym również blach pokrytych korozją. Cięcie tlenowe można wykorzystać do obróbki stali o większej grubości, nawet do 300 mm. Maszyna do cięcia tlenem potrafi precyzyjnie wykonać cięcia, szczególnie dzięki sprawdzonej technice palnika i automatycznemu zapłonowi.
Przecinarki tlenowe zdecydowanie nadają się do obróbki stali konstrukcyjnych niskowęglowych i niskostopowych. Szczególnie zaleca się pracę z materiałami, które nie nagrzewają się zbyt mocno podczas całego procesu. Tym samym maszyna do cięcia tlenem sprawdzi się w przypadku takich materiałów, jak: mosiądz, brąz, żeliwo, tytan i wolfram.
W przypadku wymienionych materiałów nie zachodzi ryzyko wytworzenia skrajnie wysokich temperatur. Pamiętajmy jednak, że temperatura wytwarzana podczas cięcia tlenem sprawia, że nie zaleca się stosowania tej metody w przypadku aluminium czy stali nierdzewnej. Jakościowe i wszechstronne maszyny umożliwiające cięcie tlenowe oferuje m.in. Eckert. Jest to firma od lat znana w branży i wysoko ceniona za profesjonalizm.
Jakie gazy wykorzystuje maszyna do cięcia tlenem?
Najlepiej sprawdza się acetylen, ale ze względu na jego cenę stosuje się zazwyczaj propan-butan, gaz miejski i ziemny. Do cięć bardziej skomplikowanych, na przykład pod wodą, stosuje się również wodór.
W całym procesie z reguły używa się palników uniwersalnych, takich samych jak do spawania. Oczywiście ma to miejsce dopiero po nałożeniu odpowiedniej nasadki na palnik. Za pomocą tlenu można ciąć zarówno ręcznie w małych zakładach, czy warsztatach, jak i zastosować tę technikę w automatycznym cięciu w większych przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jakie zalety oferuje cięcie tlenem?
Jakie korzyści wynikają ze stosowania maszyny do cięcia tlenowego? Ze względu na to, że jest to dość popularna technika, okazuje się też bardzo korzystna w ujęciu finansowym. Cięcie tym sposobem jest bardziej ekonomiczne, niż na przykład proces cięcia plazmowego.
Poza tym technika cięcia tlenowego pozwala na cięcie pod różnymi kątami. Minusem jest możliwość wykrzywienia się cieńszej blachy, spowodowanego zbyt dużym rozgrzaniem. Niemniej jednak przecinarki tlenowe zdają się posiadać zdecydowanie więcej zalet niż wad.
Wybór maszyny do cięcia tlenem
Jak wybrać odpowiedni sprzęt do cięcia metalu? Koniecznie trzeba się zdecydować, na jakiej przestrzeni chcemy go używać, oraz do jakiego rodzaju metalu będziemy go stosować. Następnie porozmawiać z konsultantem na temat parametrów jakiegoś konkretnego modelu. Można też poczytać opinie innych użytkowników, którzy cięli już konkretnym sposobem i dowiedzieć się jaki rodzaj urządzeń preferują.
Jakie maszyny do cięcia tlenem są najlepsze? Które cieszą się najlepszymi opiniami? AGAT to sprzęt, uchodzi za niezawodny, trwały i prosty w obsłudze. Do kompletu można dodać system filtrowentylacji, który pochłania i filtruje wszelkie pyły powstałe w wyniku cięcia. Niemniej jednak najlepiej po prostu wybrać sprzęt po parametrach, aby najlepiej odpowiadał indywidualnym potrzebom.