Ściany zewnętrzne to najważniejszy element konstrukcyjny domów wolnostojących. Do ich podstawowych funkcji zalicza się: izolowanie wnętrza przed zimnem i hałasem z zewnątrz, a także ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Poza tym ściany zewnętrzne przenoszą znaczne obciążenia stropów i dachu na fundamenty.
Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru materiałów budowlanych do wznoszenia ścian zewnętrznych należy dokładnie zastanowić się nad ich kwestiami użytkowymi oraz ekonomicznymi. Nie zawsze wysokiej jakości parametry oraz energooszczędność nowoczesnych materiałów budowlanych musi iść w parze z ich zaporową ceną. Poniżej prezentujemy kilka optymalnych cenowo i jednocześnie zaawansowanych technologicznie materiałów budowlanych dostępnych dla „zwykłego Kowalskiego”.
Z jakich materiałów warto budować ściany zewnętrzne?
Największą popularnością w naszym kraju cieszą się drobnowymiarowe elementy murowe. Są one łatwe do układania, nie wymagają specjalistycznego sprzętu, łączone są na cienkie spoiny i dodatkowo zapewniają świetne parametry użytkowe. Do materiałów drobnowymiarowych zalicza się:
- silikaty: bloczki, cegły, kształtki
- beton komórkowy: płyty, bloczki i kształtki
- keramzytobeton: bloczki, pustaki, kształtki nadprożowe i wieńcowe
- ceramikę: kształtki, cegły i pustaki ceramiczne
Materiały silikatowe – nowoczesne materiały wapienno-piaskowe
Bloczki i cegły silikatowe cechuje wysoka gęstość, co warunkuje znaczną odporność na ściskanie i izolacyjność akustyczną. Doskonale nadają się one na wznoszenie zewnętrznych i wewnętrznych ścian konstrukcyjnych oraz działowych, a także do budowy warstwy elewacyjnych w ścianach trójwarstwowych.
Do kluczowych zalet materiałów silikatowych należy zaliczyć szybkie przejmowanie ciepła z otoczenia, a także słabą izolacyjność cieplną, co w okresie grzewczym przypomni o sobie w postaci sporych rachunków za ogrzewanie. Najtańsze bloczki silikatowe można kupić już za niecałe 3 złote za sztukę.
Beton komórkowy – znany w Polsce od ponad 70 lat.
Beton komórkowy – zwany również: suporeksem, gazobetonem i porobetonem – to tani i przyzwoity materiał budowlany. Nowoczesne bloczki z betonu komórkowego zapewniają dobre właściwości termoizolacyjne, lekką konstrukcję oraz przyzwoitą izolacyjność akustyczną.
Do podstawowych wad betonu komórkowego należy zaliczyć niski zakres wytrzymałości na ściskanie (do 5 MPa) oraz niewielką gęstość. Najtańsze bloczki z betonu komórkowego można kupić za około 4 złote za sztukę.
Cegły i pustaki ceramiczne – tradycyjne budownictwo w nowoczesnej odsłonie
Ceramiczne materiały budowlane stosowane są od wieków. Niemniej jednak obecna technologia produkcji pustaków ceramicznych i cegieł znacząco odbiega od dawnych metod ich produkcji. Pustaki ceramiczne lub cegły wykorzystywane są zwykle do wznoszenia filarów oraz warstwy licowej murów trójwarstwowych.
Pustaki ceramiczne cechuje wysoka trwałość na ściskanie (nawet do 12 MPa) i jednocześnie niewielka waga. Dzięki temu materiał ten świetnie nadaje się do wznoszenia nie tylko domów jednorodzinnych, ale również budynków wielopiętrowych. Poza tym nowoczesne pustaki ceramiczne są materiałem całkowicie ognioodpornym i cechuje je znaczna izolacja cieplna, co zapewnia znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania budynków w okresie grzewczym.
Dopełnieniem zalet i funkcjonalności pustaków ceramicznych jest ich atrakcyjna cena – najtańsze pustaki kupimy poniżej 5 złotych za sztukę. Nie jest to wygórowana cena, biorąc pod uwagę doskonałe właściwości nowoczesnej ceramiki budowlanej.