Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

8 stycznia 2019 r.
10:41

Tupot małych stóp – gdzie najlepiej kupić obuwie dla dzieci?

Doskonale wiemy, że źle dobrane buty dla dziecka mogą powodować cały szereg nieprawidłowości: płaskostopie, koślawość stóp czy kolan, wady postawy. Zatem jakie modele kupować, aby tych błędów uniknąć? Jak dobierać buty, by stopa malca układała się komfortowo, a chodzenie i bieganie było dla niego przyjemnością?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Właściwy wybór obuwia dla szybko rosnącej dziecięcej stopy nie jest łatwym zadaniem. Istnieje jednak kilka prostych uniwersalnych zasad, o których warto pamiętać.

Po pierwsze, nie kierujmy się "ludową mądrością", zalecającą kupno butów na wyrost. Owszem, warto zadbać, by miały one 10-15-milimetrowy zapas, dzięki czemu nie staną się za małe już po miesiącu czy dwóch. Natomiast buty większe o dwa czy trzy rozmiary to zdecydowanie zły pomysł. Nawet przy ciasnym zasznurowaniu stopa będzie się w nich przesuwać nawet podczas zwykłych spacerów. A bieganie czy wspinanie się w takich butach będzie prawdziwie karkołomnym zadaniem.

Po drugie, nie dawajmy dziecku używanej pary, nawet w doskonałym stanie. Buty - inaczej niż ubrania - dopasowują się do właściciela. Odcisk stopy i sposób chodzenia formują ich indywidualny kształt. Dlatego para odziedziczona po bracie lub siostrze może być bardzo niewygodna i zniekształcać stopy dziecka, zwłaszcza małego - które dopiero zaczyna chodzić.

Po trzecie, wybierając buciki, zwracajmy uwagę na jakość i wykonanie (atrakcyjny wygląd to kwestia zdecydowanie mniejszej wagi). Dobrej jakości buty zwykle są uszyte ze skóry licowej, nubukowej czy zamszu. Górna krawędź cholewki powinna być zaokrąglona i wyprofilowana tak, by nie uciskać ścięgna Achillesa. Dobrze, by zapiętek był usztywniony, zapewniający właściwą pozycję pięty i całej stopy. Noski też nie powinny być zbyt miękkie, za to szerokie i zaokraglone, by dziecko mogło poruszać palcami. Zwracajmy także uwagę na dodatkowe ulepszenia, np. wkładki profilaktyczno-ortopedyczne, wstawki z siateczki, poprawiające wentylację, dodatkowe otoki ze skóry lub gumy wokół czubka, chroniące przed szybkim zużyciem itp.

Producenci dziecięcego obuwia stosują się do tych wskazań, ciągle doskonaląc swoje produkty po konsultacjach z fizjoterapeutami i ortopedami. Oto co proponują naszym dzieciom:

Wygodnie, czyli w kapciach

Nasze stopy wcale nie są przystosowane do chodzenia po płaskim podłożu. A już na pewno nie jest to wskazane dla delikatnych stóp małego dziecka. Dlatego po domu malec powinien chodzić w kapciach z elastyczną podeszwą i sztywnym zapiętkiem. Takie domowe obuwie wzmacnia mięśnie, zapobiega płaskostopiu, a giętka podeszwa pozwala stopom swobodnie "pracować".

Dobre dziecięce kapcie powinny być wygodne i przewiewne, oddychające - wykonane z naturalnych skór czy wysokojakościowych tekstyliów, bawełny czy filcu. Warto wybrać takie, które są wyposażone w profilaktyczne wkładki o właściwościach antybakteryjnych, wchłaniające pot i nieprzyjemny zapach.

Lekko, czyli w sandałach i trampkach

Letnie buty dziecięce, jak wszystkie inne, powinny być odpowiednio wyprofilowane. Ale przy tym na tyle lekkie i wygodne, by w czasie upałów dziecięce stopy się nie przepociły i nie pokryły otarciami czy pęcherzami. Jak połączyć jedno z drugim?

Sandały, które kilkulatek zakłada na spacery, powinny mieć zabudowaną piętę. Nie wybierajmy takich, które mają z tyłu jedynie pasek. Dziecięca stopa musi być przez but utrzymywana w odpowiedniej pozycji, by nie ulegała zniekształceniom. Za to część przednia sandałów może być wykonana z paseczków, ważne jednak, by nie były one zbyt luźne - stopa wtedy się ślizga i dziecku trudniej chodzić. W środku but powinien być odpowiednio wyprofilowany, powinien też mieć elastyczną podeszwę.

Na wyprawy do lasu czy do jazdy na rowerze malec powinien zakładać buty sportowe typu adidasy albo trampki. Lepiej ochronią nogę przed zwichnięciami czy otarciami, nie nasypie się do nich piasek. Również te buty powinny mieć sztywny zapiętek i elastyczną podeszwę. Niekoniecznie muszą sięgać za kostkę. Dobre usztywnienie pięty wystarczy, by utrzymać stopę we właściwym położeniu.

Ciepło, czyli w kozakach i botkach

Dobre zimowe buty nie pozwolą dziecięcej stopie na przemarzniecie ani przemoknięcie. Zrobione są z naturalnej skóry, mają ocieplaną wkładkę, a większość jest udoskonalona membraną Te-por. Jest to nieprzemakalny i oddychający materiał, który chroni przed wilgocią, zapewnia odpowiednią wentylację i znakomicie podtrzymuje ciepło wytwarzane przez stopę.

Gdy zima nie jest sroga, nie musimy zaopatrywać malców w buty alpinisty. Wystarczą skórzane kozaki, na ogół też bardzo solidne, z ocieplaną wkładką i kompletem atrybutów właściwym butom dziecięcym (elastyczną podeszwą, usztywnionym zapiętkiem i szerokim czubkiem). Jeśli są zapinane na boczny zamek, warto sprawdzić, czy rozpina się on na całej długości buta, czy jest dobrze wszyty i nie uwiera dziecka.

Zdrowo, czyli z obcasem Thomasa

Często rodzice, będąc z dzieckiem u lekarza ortopedy, dostają zalecenie zastosowania obuwia korekcyjnego z obcasem Thomasa. Co to takiego? Jest to jeden z podstawowych elementów obuwia profilaktycznego, który koryguje koślawość stóp i kolan, podwyższając podeszwę buta o kilka centymetrów.

Warto zastosować się do tego zalecenia i wybrać buty z takim obcasem dla dziecka, bo efekty noszenia dobrze dopasowanego obuwia profilaktycznego widoczne będą już po kilkunastu miesiącach. A buciki profilaktyczne niczym się nie różnią od standardowych - są tak samo zgrabne, starannie uszyte i estetyczne.

W naszym sklepie e-butydladzieci.pl znajdziecie Państwo bogaty wybór dziecięcych butów w ofercie czołowych polskich producentów. Większość posiada cenione przez rodziców i lekarzy rekomendacje - certyfikaty "Zdrowej stopy”, przyznawane przez Instytut Przemysłu Skórzanego, oraz atesty Instytutu Matki i Dziecka. To dodatkowa gwarancja tego, że pomogą w utrzymaniu zdrowia i dobrej formy naszych dzieci.

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium