Dodatkowe świadczenia w pracy stają się coraz popularniejszym składnikiem wynagrodzenia. Opieka medyczna, wyżywienie, a nawet karnety na mecze ulubionej drużyny sportowej – sprawdź co przysługuje polskim pracownikom!
Benefity dla pracowników są wykorzystywane przez pracodawców w celu podniesienia wartości i atrakcyjności wynagrodzenia. Jest to dla nich wyjątkowo wygodne, ponieważ mogą to zrobić przy stosunkowo niskich kosztach. Z pewnością działa to także zachęcająco na aplikujących kandydatów. Na mogą liczyć zatrudnieni? Dodatki do kart multisport, wyżywienia bądź telefon służbowy niebawem staną się standardem. Wprowadzanie dla pracowników prywatnej opieki medycznej to wciąż rzadki przywilej, ale jeszcze kilka lat temu w ogóle nie było takiej możliwości – mówi Izabela, redaktor portalu Aplikuj.pl. Sprawdźmy, czy tego rodzaju dodatki są rzeczywiście spotykane na polskim rynku pracy.
Prywatna opieka medyczna
To zdecydowanie najbardziej pożądany i najczęstszy benefit. Pracownik ma możliwość korzystania z usług prywatnych placówek medycznych w niższej cenie, lub nawet nieodpłatnie. W szczególności powodzeniem cieszą się zniżki do dentystów. Wielu zatrudnionych deklaruje też, że oczekiwałoby zapewnionego przez pracodawcę ubezpieczenia na życie. Obecnie niewiele pracodawców oferuje takie rozwiązanie, ale już niebawem i to może się zmienić, gdy w życie wejdzie reforma emerytalna.
Zajęcia sportowe
Drugi najpopularniejszy wariant świadczeń pozapłacowych. Pracownicy oferują karnety na siłownię, lub dopłaty do karty Multisport. Siłownia i dbałość o sylwetkę są w modzie, zatem nie dziwi popularność tego benefitu. Wraz z opieką medyczną stał się w zasadzie podstawową ofertą. To opcja najbardziej oczekiwana przez pracowników, ale powoli przestaje być konkurencyjna.
Dopłaty do wyżywienia
Pracownicy korporacji i dużych firm często mają zapewniony catering w godzinach pracy lub zniżki na wyżywienie w wybranych placówkach. Ten dodatek jest niezwykle przydatny dla osób, które spędzają w pracy wiele godzin i nie mają czasu na przygotowanie sobie posiłków. Niekiedy stosowane jest rozwiązanie pół na pół – pracownicy otrzymują zniżki w stołówce firmowej lub we współpracującym z firmą lokalu.
Szkolenia zawodowe
W niektórych branżach pracodawcy oferują swoim pracownikom dodatkowe szkolenia zawodowe. Jest to niezwykle efektywny benefit, ponieważ przynosi korzyści zarówno zatrudnionym jak i pracodawcy – każdemu zależy na tym, by jego podwładni posiadali konkretną wiedzę oraz umiejętności i je poszerzali. Szczególną popularnością cieszą się kursy językowe.
Sprzęt służbowy
Nadal nie jest zbyt powszechny w Polsce. Najczęściej pracodawcy ograniczają się do służbowego telefonu. Pracownicy często deklarują, że pomocne byłyby także laptopy i samochody. Inni natomiast nie uznają tego za benefit, a za obowiązkowe zapewnienie narzędzi koniecznych do pracy.
Wyjazdy integracyjne
Popularna forma poprawy stosunków wśród pracowników. Często są łączone ze szkoleniami. Nie wszędzie są one jednak w pełni refundowane. Dodatkowo, zainteresowani zapewniają, że znacznie bardziej interesowałyby ich inne, bardziej pragmatyczne świadczenia.
Elastyczny czas pracy
W Polsce coraz bardziej umacnia się tzw. rynek pracownika – pracodawcy muszą dostosować się do potrzeb przyszłych zatrudnionych, aby z powodzeniem skompletować swoją kadrę. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Elastyczny czas pracy coraz popularniejszy w Polsce. To przywilej, który z biegiem czasu stanie się powszechnym rozwiązaniem.
Premie uznaniowe
Zapewnienie pracowników o szansie przydzielenia premii uznaniowej działa nie tylko zachęcająco, ale także motywująco już po zatrudnieniu. Niesie obopólne korzyści – zatrudnieni są odpowiednio nagradzani, a to motywuje ich do solidniejszej pracy. Jest to również świadczenie stricte pieniężne, co na pewno będzie odpowiadało większości.
Polska a Świat
Jak Polska wypada w porównaniu z pracodawcami z innych części świata? Za granicą dodatki i refundacje do podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej są już normą. Pracodawcy znacznie częściej i chętniej oferują też swoim kadrom sprzęt służbowy – telefony, laptopy, tablety, samochody itp. Karnety na siłownię, zwrot za benzynę, premie uznaniowe, dodatkowe dni urlopu, szkolenia, dodatki do wyżywienia także są już uznawane za podstawowe świadczenia. Oczywiście – zdarzają się wyjątki, np. pracodawcy oferują spotkanie zatrudnionym z Oprah Winfrey czy bilety na Super Bowl. Jedno jest pewne – potrzeby pracowników na całym świecie są takie same, a Polscy pracodawcy zaczynają je dostrzegać.
Warto spróbować wyjść poza standardowy zestaw świadczeń, tym bardziej że zostało udowodnione, że pozytywnie wpływają one na pozyskiwanie i utrzymanie pracowników. Zatrudnione osoby są wydajniejsze, bardziej zmotywowane i zadowolone. Nietypowe rozwiązania mogą także zwiększyć zainteresowanie samą firmą i dobrze wpłynąć na jej wizerunek. Pozostaje więc tylko życzyć naszym polskim pracodawcom otwartości i kreatywności!