Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

22 lutego 2018 r.
5:00

Benefity w firmach - co nowego proponują pracownikom?

0 A A

Dodatkowe świadczenia w pracy stają się coraz popularniejszym składnikiem wynagrodzenia. Opieka medyczna, wyżywienie, a nawet karnety na mecze ulubionej drużyny sportowej – sprawdź co przysługuje polskim pracownikom!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Benefity dla pracowników są wykorzystywane przez pracodawców w celu podniesienia wartości i atrakcyjności wynagrodzenia. Jest to dla nich wyjątkowo wygodne, ponieważ mogą to zrobić przy stosunkowo niskich kosztach. Z pewnością działa to także zachęcająco na aplikujących kandydatów. Na mogą liczyć zatrudnieni? Dodatki do kart multisport, wyżywienia bądź telefon służbowy niebawem staną się standardem. Wprowadzanie dla pracowników prywatnej opieki medycznej to wciąż rzadki przywilej, ale jeszcze kilka lat temu w ogóle nie było takiej możliwości – mówi Izabela, redaktor portalu Aplikuj.pl. Sprawdźmy, czy tego rodzaju dodatki są rzeczywiście spotykane na polskim rynku pracy.

Prywatna opieka medyczna

To zdecydowanie najbardziej pożądany i najczęstszy benefit. Pracownik ma możliwość korzystania z usług prywatnych placówek medycznych w niższej cenie, lub nawet nieodpłatnie. W szczególności powodzeniem cieszą się zniżki do dentystów. Wielu zatrudnionych deklaruje też, że oczekiwałoby zapewnionego przez pracodawcę ubezpieczenia na życie. Obecnie niewiele pracodawców oferuje takie rozwiązanie, ale już niebawem i to może się zmienić, gdy w życie wejdzie reforma emerytalna.

Zajęcia sportowe

Drugi najpopularniejszy wariant świadczeń pozapłacowych. Pracownicy oferują karnety na siłownię, lub dopłaty do karty Multisport. Siłownia i dbałość o sylwetkę są w modzie, zatem nie dziwi popularność tego benefitu. Wraz z opieką medyczną stał się w zasadzie podstawową ofertą. To opcja najbardziej oczekiwana przez pracowników, ale powoli przestaje być konkurencyjna.

Dopłaty do wyżywienia

Pracownicy korporacji i dużych firm często mają zapewniony catering w godzinach pracy lub zniżki na wyżywienie w wybranych placówkach. Ten dodatek jest niezwykle przydatny dla osób, które spędzają w pracy wiele godzin i nie mają czasu na przygotowanie sobie posiłków. Niekiedy stosowane jest rozwiązanie pół na pół – pracownicy otrzymują zniżki w stołówce firmowej lub we współpracującym z firmą lokalu.

Szkolenia zawodowe

W niektórych branżach pracodawcy oferują swoim pracownikom dodatkowe szkolenia zawodowe. Jest to niezwykle efektywny benefit, ponieważ przynosi korzyści zarówno zatrudnionym jak i pracodawcy – każdemu zależy na tym, by jego podwładni posiadali konkretną wiedzę oraz umiejętności i je poszerzali. Szczególną popularnością cieszą się kursy językowe.

Sprzęt służbowy

Nadal nie jest zbyt powszechny w Polsce. Najczęściej pracodawcy ograniczają się do służbowego telefonu. Pracownicy często deklarują, że pomocne byłyby także laptopy i samochody. Inni natomiast nie uznają tego za benefit, a za obowiązkowe zapewnienie narzędzi koniecznych do pracy.

Wyjazdy integracyjne

Popularna forma poprawy stosunków wśród pracowników. Często są łączone ze szkoleniami. Nie wszędzie są one jednak w pełni refundowane. Dodatkowo, zainteresowani zapewniają, że znacznie bardziej interesowałyby ich inne, bardziej pragmatyczne świadczenia.

Elastyczny czas pracy

W Polsce coraz bardziej umacnia się tzw. rynek pracownika – pracodawcy muszą dostosować się do potrzeb przyszłych zatrudnionych, aby z powodzeniem skompletować swoją kadrę. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Elastyczny czas pracy coraz popularniejszy w Polsce. To przywilej, który z biegiem czasu stanie się powszechnym rozwiązaniem.

Premie uznaniowe

Zapewnienie pracowników o szansie przydzielenia premii uznaniowej działa nie tylko zachęcająco, ale także motywująco już po zatrudnieniu. Niesie obopólne korzyści – zatrudnieni są odpowiednio nagradzani, a to motywuje ich do solidniejszej pracy. Jest to również świadczenie stricte pieniężne, co na pewno będzie odpowiadało większości.

Polska a Świat

Jak Polska wypada w porównaniu z pracodawcami z innych części świata? Za granicą dodatki i refundacje do podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej są już normą. Pracodawcy znacznie częściej i chętniej oferują też swoim kadrom sprzęt służbowy – telefony, laptopy, tablety, samochody itp. Karnety na siłownię, zwrot za benzynę, premie uznaniowe, dodatkowe dni urlopu, szkolenia, dodatki do wyżywienia także są już uznawane za podstawowe świadczenia. Oczywiście – zdarzają się wyjątki, np. pracodawcy oferują spotkanie zatrudnionym z Oprah Winfrey czy bilety na Super Bowl. Jedno jest pewne – potrzeby pracowników na całym świecie są takie same, a Polscy pracodawcy zaczynają je dostrzegać.

Warto spróbować wyjść poza standardowy zestaw świadczeń, tym bardziej że zostało udowodnione, że pozytywnie wpływają one na pozyskiwanie i utrzymanie pracowników. Zatrudnione osoby są wydajniejsze, bardziej zmotywowane i zadowolone. Nietypowe rozwiązania mogą także zwiększyć zainteresowanie samą firmą i dobrze wpłynąć na jej wizerunek. Pozostaje więc tylko życzyć naszym polskim pracodawcom otwartości i kreatywności!

 

Pozostałe informacje

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon

Studenci Politechniki Lubelskiej już pakują walizki: w najbliższy piątek ruszają na kolejną edycję zmagań w tegorocznych prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon. Tym razem będą rywalizować na torze Paul Armagnac w Nogaro, w południowej Francji.

Lublin - Miasto Poezji
23 maja 2024, 16:00

Lublin - Miasto Poezji

Przed nami święto poezji. Od 23 do 26 maja w Lublinie będzie XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Motto tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Cyfrowe bliźniaki i aplikacja pomogą pacjentom

Aplikacja do rehabilitacji mowy i wirtualni pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1 – to rozwiązania stworzone przez naukowców Politechniki Lubelskiej. Będzie je można sprawdzić już jutro, 15 maja, w Lublinie.

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Ekstraliga U24: Pogoń Motoru Lublin zakończona połowicznym sukcesem

Kolejny wyrównany mecz na torze przy Al. Zygmuntowskich w ramach Ekstraligi U24. We wtorek Motor po dwunastu biegach przegrywał z Enea Stalą Gorzów 33:39. Mimo to „Koziołki” wywalczyły jeden punkt. Po pościgu lubelskiej drużyny w końcówce zawody zakończyły się remisem 45:45.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium