Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

17 listopada 2022 r.
18:04

Fundusze Europejskie, a praca zdalna

0 A A

Wsparcie szkoleniowe dla pracowników placówek edukacyjnych w zakresie sposobu korzystania z narzędzi technicznych umożliwiających lub wspierających pracę zdalną – za skomplikowanym tytułem kryje się niezwykle ważny projekt realizowany dzięki funduszom unijnym przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, Lubelskie Centrum Innowacji i Technologii, Departament Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego oraz Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na początek kilka liczb. Projekt realizowany jest od 1 kwietnia 2021 do końca grudnia tego roku. Jego wartość to ponad 6,5 mln zł, przy czym wkład UE to ponad 5,5 mln zł.

Na co takie środki można przeznaczyć? Na wsparcie 1306 pracowników oświaty z terenu województwa lubelskiego z ponad 350 placówek edukacyjnych w tym m.in. do 4 bibliotek pedagogicznych. Ale zacznijmy od początku. Celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy nauczycieli, doradców metodycznych i konsultantów zatrudnionych w LSCDN, pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz pracowników bibliotek pedagogicznych z terenu województwa lubelskiego w zakresie praktycznego sposobu wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji. Było to niezwykle ważne, bo szkolenia miały usunąć bariery uniemożliwiające lub utrudniające skuteczne realizowanie procesu zdalnego nauczania i doskonalenia nauczycieli. Zdecydowana większość nauczycieli prowadząca zajęcia w sposób zdalny nie wykorzystywała wcześniej możliwości, jakie daje im przeznaczona do tego technologia. Wiedzę dotyczącą sposobu korzystania z narzędzi informatycznych do pracy z uczniami czerpali najczęściej z Internetu. Nie było jednego miejsca, w którym mieliby dostęp do dedykowanych dla nich materiałów szkoleniowych z dziedziny IT i metodyki, w którym mogliby dzielić się własnymi doświadczeniami.

– Na potrzeby realizacji projektu została utworzona platforma zdalnego nauczania, za pośrednictwem której nauczyciele otrzymali dostęp do multimedialnych szkoleń IT, materiałów metodycznych oraz indywidualnych konsultacji z trenerami IT – wyjaśniają pracownicy Lubelskiego Centrum Innowacji i Technologii. – Nauczyciele otrzymali możliwość zamieszczania na platformie własnych materiałów metodycznych oraz wymiany doświadczeń dotyczących wykorzystania technologii informatycznych w codziennej pracy z uczniami.

To nie wszystko. Lubelskie Centrum Innowacji i Technologii w ramach projektu prowadzi Ośrodek Wsparcia Technicznego, który daje możliwość kontaktu pedagogów z ekspertami. Pracownicy Ośrodka na bieżąco wspierają nauczycieli we wszystkich kwestiach związanych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych w pracy z uczniami. Biblioteki pedagogiczne z terenu województwa lubelskiego otrzymały nowoczesny system biblioteczny pozwalający czytelnikom na korzystanie ze wspólnej bazy pozycji bibliotecznych za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej oraz aplikacji mobilnej.

– Biblioteki pedagogiczne z terenu naszego województwa przed realizacją projektu korzystały z systemu informatycznego MAK pracującego w środowisku DOS. Był to już system przestarzały, nieprzystosowany do obsługi przez osoby z niepełnosprawnościami, jak również nie współpracował on z nowszymi wersjami systemu Windows. Z biegiem lat system przestał również spełniać krajowe i międzynarodowe standardy w zakresie obsługi procesów bibliotecznych oraz bezpieczeństwa systemów informatycznych. Czytelnicy nie mieli dostępu do wspólnej bazy wszystkich bibliotek pedagogicznych z województwa, jak również możliwości korzystania z aplikacji mobilnej – słyszymy w Urzędzie Marszałkowskim. – Realizacja projektu pozwoliła nauczycielom zapoznać się z możliwościami, jakie dają im narzędzia informatyczne, wskazując jednocześnie sposoby korzystania z nich w codziennej pracy z uczniami, aby nauka z ich udziałem była jak najbardziej efektywna. Nauczyciele otrzymali również możliwość czerpania z nowoczesnego systemu bibliotecznego pozwalającego na cyfrowe korzystanie ze zbiorów bibliotek pedagogicznych województwa lubelskiego.

 Realizacja projektu kończy się 31 grudnia 2022 r., jednak już dzisiaj widać, że udało się zrealizować zdecydowaną większość z założonych celów. Zaoferowana forma zdalnych szkoleń w formie e-learningu oraz spotkań z trenerami w sposób zdalny spotkała się z bardzo dużym entuzjazmem wśród nauczycieli. Uczestnicy projektu chwalą jakość materiałów szkoleniowych, sposób ich opracowania oraz możliwość nauki w dowolnym momencie. System biblioteczny wdrożony w bibliotekach pedagogicznych usprawnia proces wypożyczania i zapewnia większy komfort użytkowania zarówno przez czytelników, jak i bibliotekarzy. Ponadto gwarantuje spełnienie wymagań dzisiejszego czytelnika przyzwyczajonego do pracy z aplikacjami i dostępem online do bazy wiedzy. A co mówią sami nauczyciele? Dzielą się opiniami w ankiecie badającej satysfakcję z oferowanego wsparcia. Można przeczytać tam m.in.: „Mocne – bardzo dobrze opracowany materiał szkoleniowy!”, „Mocną stroną są profesjonalni konsultanci. Odpowiadają na pytania i tłumaczą zagadnienia w prosty i rzeczowy sposób.”, „Wspaniała prezentacja materiału. Możliwość wspólnego wykonywania ćwiczeń. Prezentacje filmowe.”

– Dlatego bierzemy pod uwagę kontynuację działań szkoleniowych dla sektora oświaty z wykorzystaniem wdrożonej platformy zdalnego nauczania. W trakcie realizacji projektu spotkaliśmy się z kolejnymi potrzebami szkoleniowymi ze strony nauczycieli, na które chcielibyśmy odpowiedzieć w przyszłości – podkreślają beneficjenci.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium