Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

11 czerwca 2021 r.
12:01

Grupa Azoty PUŁAWY ma 60 lat

0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od historii…

Pod koniec lat 50. XX wieku sytuacja gospodarcza Polski wymagała nowych inwestycji, mających zapewnić krajowi m.in. bezpieczeństwo paliwowe, energię elektryczną, nawozy sztuczne oraz surowce takie jak miedź i siarka. To wówczas zapadły decyzje o budowie m.in. rafinerii w Płocku, kopalni węgla brunatnego wraz z elektrociepłowniami w Turoszowie i Koninie, kopalni miedzi w Lubinie wraz z hutą w Głogowie, czy też kopalni siarki w Tarnobrzegu.

Na początku lat sześćdziesiątych w okolicach Puław był wielki plac budowy. Tu powstaje jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów puławskich zakładów, czyli chłodnia kominowa. Na terenie fabryki jest ich 9.

Władze Puław, małego miasteczka położonego nad Wisłą, również chciały mieć u siebie wielką inwestycję. W styczniu 1959 r. do Warszawy udała się w tej sprawie specjalna delegacja, a o tym jak była skuteczna, świadczy fakt, że już 19 grudnia 1960 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę o lokalizacji w Puławach zakładów produkujących nawozy sztuczne. I tak to się zaczęło…

Dlaczego wybrano Puławy? Zdecydowało przede wszystkim ich położenie nad Wisłą - zakład chemiczny, który posiada na swoim terenie elektrociepłownię, potrzebuje dużych ilości wody zarówno jako surowca, jak i do celów chłodniczych. Pod uwagę wzięto również usytuowanie linii kolejowej umożliwiającej transport urządzeń, surowców, szczególnie zaś przywożonego ze Śląska węgla, jak też gotowych produktów. Dodatkowym argumentem był dostęp do gazu ziemnego dostarczanego rurociągiem magistralnym.

W 1964 roku do Puław dotarł ważący 127 ton regenerator ługu potasowego, stanowiący element wytwórni amoniaku. Przyjechał on na specjalnych platformach z Czechosłowacji. Jego transport odbywał się nocą i trwał prawie 12 dni. Pod względem logistycznym była to jedna z poważniejszych operacji w tamtym czasie.

Według pierwotnych koncepcji w Puławach miał stanąć kompleks przemysłowy zapewniający produkcję mocznika do celów m.in. nawozowych i technologicznych. W projektowaniu puławskich zakładów uczestniczyło aż 27 biur projektowych, a wstępna dokumentacja, którą przesłano do Puław w listopadzie 1961 r. mieściła się aż w 1200 teczkach i zajmowała cały samochód ciężarowy!

Budowę kombinatu rozpoczęto 20 lipca od symbolicznego ścięcia pierwszego drzewa. Z kolei budowę urządzeń przemysłowych rozpoczęto 4 maja 1963 r. uroczystym położeniem kamienia węgielnego pod fundament komina elektrociepłowni.

Budowa nowej wieży granulacyjnej mocznika – 1991 rok.

Pierwszym dyrektorem naczelnym zakładów mianowano mgr. inż. Mieczysława Kołodzieja. Kierował on nie tylko powstającym kombinatem, ale też przyczynił się do dynamicznego rozwoju samych Puław. Z jego inicjatywy powstały nie tylko nowe osiedla mieszkaniowe, ale też obiekty sportowe czy Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”.

…do współczesności

Dziś Grupa Azoty PUŁAWY to lider rynku nawozowo-chemicznego w Polsce, ale też największy producent nawozów azotowych w Europie,  jedyny polski i trzeci europejski producent melaminy oraz znaczący wytwórca kaprolaktamu. To także nadtlenku jedyny w Polsce producent wodoru.

Dziś Grupa Azoty PUŁAWY to lider rynku nawozowo-chemicznego w Polsce, ale też największy producent nawozów azotowych w Europie, jedyny polski i trzeci europejski producent melaminy oraz znaczący wytwórca kaprolaktamu. To także jedyny w Polsce producent nadtlenku wodoru. Produkty powstające w Puławach cenione są nie tylko w Polsce, ale i na rynkach międzynarodowych.

Produkty powstające w Puławach cenione są nie tylko w Polsce, ale i na rynkach międzynarodowych. Globalne aspiracje spółki potwierdza chociażby 40-procentowy udział w jej obrotach sprzedaży eksportowej, realizowanej od USA po Japonię: puławski kaprolaktam znany jest na rynkach Dalekiego Wschodu, nawozy są eksportowane głównie do krajów Unii Europejskiej, ale także m.in. do Ameryki Południowej, z kolei dwutlenek węgla jest wykorzystywany przez największych producentów napojów na świecie.

Od 2005 roku Grupa Azoty PUŁAWY jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Z kolei w 2013 r. dzięki połączeniu z zakładami w Tarnowie weszła w skład Grupy Azoty - podmiotu o pozycji narodowego czempiona i potencjale, jakiego polska chemia nigdy wcześniej nie miała.

Puławskie zakłady od 60 lat dają początek produktom otaczającego nas świata. Tu łączy się naukę i nowoczesne technologie z odpowiedzialnym biznesem. Grupa Azoty PUŁAWY jest jedną z pierwszych firm w Polsce, która podjęła gruntowne i kompleksowe działania na rzecz ochrony środowiska – ich wymierne efekty widoczne są dziś nie tylko w raportowanych wskaźnikach, lecz także w otaczającej instalacje przyrodzie. Spółka jest uczestnikiem Międzynarodowego Programu Przemysłu Chemicznego „Odpowiedzialność i Troska”. Posiada też certyfikat „Product Stewardship”, wyznaczający najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości produkowanych nawozów.

Grupa Azoty PUŁAWY jest jednym z filarów gospodarczych Lubelszczyzny. To największy w województwie eksporter, największa firma przemysłowa, jeden z czołowych inwestorów i pracodawców. Zatrudnia około 3600 pracowników, wśród których są zarówno doświadczeni specjaliści z wielu dziedzin, jak również osoby będące na początku swojej ścieżki zawodowej.

Firma jest cenionym mecenasem sportu i kultury. Od lat wspiera m.in. lubelskie drużyny sportowe - począwszy od najstarszego puławskiego klubu „Wisła” Puławy, przez tegorocznych medalistów Mistrzostw Polski w piłce ręcznej mężczyzn „Azoty-Puławy” po żużlowy „Motor” Lublin, szczypiornistów „Padwy” Zamość i wielu indywidualnych sportowców, z których w ostatnim czasie największe sukcesy odnosi lekkoatletka Malwina Kopron. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Lublinie i Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Mocno angażuje się w działania na rzecz mieszkańców Puław i Lubelszczyzny – w ostatnim czasie np. wsparła walkę z pandemią koronawirusa, przekazując placówkom medycznym środki m.in. na zakup ambulansu i specjalistycznych urządzeń laboratoryjnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Znalezienie odpowiedniego prezentu dla dzieci zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Oczywiście najlepszym, co możemy podarować najmłodszym, jest wspólnie spędzony czas. Szczególnie ten, który pozwala na kolekcjonowanie wspomnień i rozmowę. Bliskość ukochanej osoby i skoncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na najmłodszym członku rodziny daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Okazją do tego może być wspólne czytanie książki. Sprawdź, co sprawia, że książki dla dzieci są ponadczasowym rozwiązaniem i czemu warto je wybrać zamiast kolejnej zabawki.

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki, policjant stołecznej komendy, który zginął w tragicznych okolicznościach na służbie zostanie pochowany w Białej Podlaskiej. Pogrzeb odbędzie się w piątek.

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

W dzisiejszych czasach, sprzęt AGD odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu, zapewniając komfort i wygodę w naszych domach. Od pralek, przez lodówki, aż po zmywarki, niezawodność tych urządzeń jest niezbędna dla płynnego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Jednak co zrobić, gdy nasze urządzenie przestaje działać? Odpowiedź znajduje się w autoryzowanych serwisach, które oferują profesjonalne naprawy, dając urządzeniom drugie życie.

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Czy zdarza Ci się myśleć, że na coś jest już za późno? Może gdzieś głęboko nosisz w sobie przekonanie, że nauka języka angielskiego jest dla młodszych, bardziej "otwartych umysłów"? Prawda jednak jest zupełnie inna. Czas przestać sobie wmawiać takie przekonania. Każdy z nas, bez względu na wiek, ma w sobie potencjał, aby się rozwijać, otwierać na nowe doświadczenia i z dumą odkrywać nieznane. Nauka języka angielskiego to nie tylko zdobywanie nowej umiejętności, ale też sposób na ożywienie, rozbudzenie wyobraźni, wyjście poza codzienność i odkrycie nowych możliwości. I co najważniejsze – nigdy nie jest za późno. Nigdy nie jest za późno na aktywność.

Czy ametyst przynosi szczęście?

Czy ametyst przynosi szczęście?

Ametyst to jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, który od wieków zachwyca ludzi swoim głębokim, fioletowym odcieniem. Jest to odmiana kwarcu, której barwa wynika z obecności żelaza oraz promieniowania jonizującego. Ametyst występuje w różnych odcieniach fioletu – od delikatnych, jasnych tonów po intensywne, ciemne barwy. Kamień ten jest wykorzystywany przede wszystkim w jubilerstwie do tworzenia wyjątkowej biżuterii, takiej jak naszyjniki, bransoletki, kolczyki czy pierścionki. Biżuteria z ametystu jest nie tylko piękna, ale również symboliczna – od wieków przypisuje się jej różne właściwości duchowe i energetyczne. Ametyst w biżuterii doskonale komponuje się z innymi kamieniami, złotem czy srebrem, a jego szlachetny wygląd sprawia, że jest idealnym wyborem zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje.

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni z Białej Podlaskiej zostali prawomocnie skazani w aferze przetargowej. Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał właśnie wyrok bialskiego wymiaru sprawiedliwości.

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Czy istnieje jakiś niezawodny sposób, aby stworzyć kultowe auto? Na pewno można zrobić to „po włosku” – wystarczy popatrzeć na modele marek takich jak Ferrari, Lamborghini czy Maserati. Mocny silnik, znakomite właściwości jezdne oraz niesamowite, aczkolwiek niepraktyczne nadwozie to zdecydowanie skuteczna metoda. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba tworzyć supersamochodu wartego miliony, aby zbudować ikonę motoryzacji.

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku (2 grudnia) autobus linii 35 pojedzie inną trasą. To odpowiedź na wniosek Gminy Miejskiej Świdnik.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium