Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

11 czerwca 2021 r.
12:01

Grupa Azoty PUŁAWY ma 60 lat

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od historii…

Pod koniec lat 50. XX wieku sytuacja gospodarcza Polski wymagała nowych inwestycji, mających zapewnić krajowi m.in. bezpieczeństwo paliwowe, energię elektryczną, nawozy sztuczne oraz surowce takie jak miedź i siarka. To wówczas zapadły decyzje o budowie m.in. rafinerii w Płocku, kopalni węgla brunatnego wraz z elektrociepłowniami w Turoszowie i Koninie, kopalni miedzi w Lubinie wraz z hutą w Głogowie, czy też kopalni siarki w Tarnobrzegu.

Na początku lat sześćdziesiątych w okolicach Puław był wielki plac budowy. Tu powstaje jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów puławskich zakładów, czyli chłodnia kominowa. Na terenie fabryki jest ich 9.

Władze Puław, małego miasteczka położonego nad Wisłą, również chciały mieć u siebie wielką inwestycję. W styczniu 1959 r. do Warszawy udała się w tej sprawie specjalna delegacja, a o tym jak była skuteczna, świadczy fakt, że już 19 grudnia 1960 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę o lokalizacji w Puławach zakładów produkujących nawozy sztuczne. I tak to się zaczęło…

Dlaczego wybrano Puławy? Zdecydowało przede wszystkim ich położenie nad Wisłą - zakład chemiczny, który posiada na swoim terenie elektrociepłownię, potrzebuje dużych ilości wody zarówno jako surowca, jak i do celów chłodniczych. Pod uwagę wzięto również usytuowanie linii kolejowej umożliwiającej transport urządzeń, surowców, szczególnie zaś przywożonego ze Śląska węgla, jak też gotowych produktów. Dodatkowym argumentem był dostęp do gazu ziemnego dostarczanego rurociągiem magistralnym.

W 1964 roku do Puław dotarł ważący 127 ton regenerator ługu potasowego, stanowiący element wytwórni amoniaku. Przyjechał on na specjalnych platformach z Czechosłowacji. Jego transport odbywał się nocą i trwał prawie 12 dni. Pod względem logistycznym była to jedna z poważniejszych operacji w tamtym czasie.

Według pierwotnych koncepcji w Puławach miał stanąć kompleks przemysłowy zapewniający produkcję mocznika do celów m.in. nawozowych i technologicznych. W projektowaniu puławskich zakładów uczestniczyło aż 27 biur projektowych, a wstępna dokumentacja, którą przesłano do Puław w listopadzie 1961 r. mieściła się aż w 1200 teczkach i zajmowała cały samochód ciężarowy!

Budowę kombinatu rozpoczęto 20 lipca od symbolicznego ścięcia pierwszego drzewa. Z kolei budowę urządzeń przemysłowych rozpoczęto 4 maja 1963 r. uroczystym położeniem kamienia węgielnego pod fundament komina elektrociepłowni.

Budowa nowej wieży granulacyjnej mocznika – 1991 rok.

Pierwszym dyrektorem naczelnym zakładów mianowano mgr. inż. Mieczysława Kołodzieja. Kierował on nie tylko powstającym kombinatem, ale też przyczynił się do dynamicznego rozwoju samych Puław. Z jego inicjatywy powstały nie tylko nowe osiedla mieszkaniowe, ale też obiekty sportowe czy Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”.

…do współczesności

Dziś Grupa Azoty PUŁAWY to lider rynku nawozowo-chemicznego w Polsce, ale też największy producent nawozów azotowych w Europie,  jedyny polski i trzeci europejski producent melaminy oraz znaczący wytwórca kaprolaktamu. To także nadtlenku jedyny w Polsce producent wodoru.

Dziś Grupa Azoty PUŁAWY to lider rynku nawozowo-chemicznego w Polsce, ale też największy producent nawozów azotowych w Europie, jedyny polski i trzeci europejski producent melaminy oraz znaczący wytwórca kaprolaktamu. To także jedyny w Polsce producent nadtlenku wodoru. Produkty powstające w Puławach cenione są nie tylko w Polsce, ale i na rynkach międzynarodowych.

Produkty powstające w Puławach cenione są nie tylko w Polsce, ale i na rynkach międzynarodowych. Globalne aspiracje spółki potwierdza chociażby 40-procentowy udział w jej obrotach sprzedaży eksportowej, realizowanej od USA po Japonię: puławski kaprolaktam znany jest na rynkach Dalekiego Wschodu, nawozy są eksportowane głównie do krajów Unii Europejskiej, ale także m.in. do Ameryki Południowej, z kolei dwutlenek węgla jest wykorzystywany przez największych producentów napojów na świecie.

Od 2005 roku Grupa Azoty PUŁAWY jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Z kolei w 2013 r. dzięki połączeniu z zakładami w Tarnowie weszła w skład Grupy Azoty - podmiotu o pozycji narodowego czempiona i potencjale, jakiego polska chemia nigdy wcześniej nie miała.

Puławskie zakłady od 60 lat dają początek produktom otaczającego nas świata. Tu łączy się naukę i nowoczesne technologie z odpowiedzialnym biznesem. Grupa Azoty PUŁAWY jest jedną z pierwszych firm w Polsce, która podjęła gruntowne i kompleksowe działania na rzecz ochrony środowiska – ich wymierne efekty widoczne są dziś nie tylko w raportowanych wskaźnikach, lecz także w otaczającej instalacje przyrodzie. Spółka jest uczestnikiem Międzynarodowego Programu Przemysłu Chemicznego „Odpowiedzialność i Troska”. Posiada też certyfikat „Product Stewardship”, wyznaczający najwyższe standardy bezpieczeństwa i jakości produkowanych nawozów.

Grupa Azoty PUŁAWY jest jednym z filarów gospodarczych Lubelszczyzny. To największy w województwie eksporter, największa firma przemysłowa, jeden z czołowych inwestorów i pracodawców. Zatrudnia około 3600 pracowników, wśród których są zarówno doświadczeni specjaliści z wielu dziedzin, jak również osoby będące na początku swojej ścieżki zawodowej.

Firma jest cenionym mecenasem sportu i kultury. Od lat wspiera m.in. lubelskie drużyny sportowe - począwszy od najstarszego puławskiego klubu „Wisła” Puławy, przez tegorocznych medalistów Mistrzostw Polski w piłce ręcznej mężczyzn „Azoty-Puławy” po żużlowy „Motor” Lublin, szczypiornistów „Padwy” Zamość i wielu indywidualnych sportowców, z których w ostatnim czasie największe sukcesy odnosi lekkoatletka Malwina Kopron. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Lublinie i Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Mocno angażuje się w działania na rzecz mieszkańców Puław i Lubelszczyzny – w ostatnim czasie np. wsparła walkę z pandemią koronawirusa, przekazując placówkom medycznym środki m.in. na zakup ambulansu i specjalistycznych urządzeń laboratoryjnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium