Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

17 czerwca 2024 r.
19:18

Inspirujące autobiografie: najbardziej znane biografie sławnych ludzi warte przeczytania

0 0 A A

Sięganie po autobiografie to doskonały sposób na poznanie historii i doświadczeń fascynujących osób, które odcisnęły swój ślad w świecie. Takie książki oferują nam nie tylko wgląd w życie sławnych ludzi, ale również inspirują oraz motywują do własnego działania. Oto kilka znanych tytułów, które warto przeczytać. Czy znacie te inspirujące autobiografie? Jeśli nie – czas to nadrobić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czytanie książek to nie tylko rozrywka. To również sposób na lepsze zrozumienie siebie i otaczającego nas świata. Czas na autobiografie!

Niesamowite i fascynujące biografie

Autobiografia to utwór, którego tematem jest własne życie autora, jego koleje losów, czyny i zdarzenia, których był świadkiem, doświadczenia, które nabywał, ewolucja zapatrywań oraz postawy wobec świata. Innymi słowy jest to biografia jakiejś osoby przez nią samą napisana.

Niezwykłe historie znanych ludzi. Dzienniki, pamiętniki, wspomnienia… Lubimy książki biograficzne, bo to literatura faktu. Przedstawia autentyczne postacie i wydarzenia. Jakie inspirujące autobiografie warto przeczytać?

 

 

Książki biograficzne do przeczytania

Książki biograficzne i autobiograficzne to popularne lektury. Chętnie je czytamy oraz o nich rozmawiamy. Oto tytuły, które warto mieć na oku!

  • „Baltazar. Autobiografia” Sławomir Mrożek – wyjątkowa książka polskiego pisarza i rysownika. Baltazar vel Sławomir Mrożek dokonuje w tej publikacji bilansu swego życia i ocenia samego siebie. Dzieli się tym, co ma. Mądrością. Mówi ona: „to, co nas scala, to pamięć i mowa. Oto jedyne królestwo człowieka”. Dzieło powstało, jako zadanie terapeutyczne po udarze mózgu, jakiego autor doświadczył w 2002. Pisarz został dotknięty afazją. Drążył jednak wytrwale pamięć, przelewał na papier myśli, przeżycia oraz obrazy. Terapia przyniosła pożądany skutek. Mrożek odzyskał zdolność mowy i pisania.
  • „Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy Nike” Phil Knight: bestseller „New York Timesa”. Firmy Nike nie trzeba nikomu przedstawiać. To jeden z najpotężniejszych graczy na rynku odzieży, obuwia i sprzętu sportowego. Nie każdy jednak wie, kim jest Phil Knight. To człowiek, który stworzył tę markę za garść dolarów pożyczonych od ojca, a potem przez dziesięciolecia kształtował jej potęgę. „Szczery, zabawny, trzymający w napięciu, prawdziwie literacki ‒ oto pamiętnik dla ludzi, którzy kochają sport, lecz nade wszystko dla tych, którzy kochają pamiętniki”: powiedział o książce Andre Agassi, tenisista.
  • „Cieszę się, że moja mama umarła” Jennette McCurdy: światowa sensacja i popkulturowy fenomen. Debiut Jennette McCurdy („ICarly”, „Sam i Cat”).Poruszające wspomnienia dziecięcej aktorki i pełen emocji zapis zmagań dziecka, które wbrew własnej woli zostało wrzucone w środek piekielnej machiny amerykańskiego show-biznesu. Opis walki o niezależność, własne granice i czerpanie radości z życia. „Fascynujące wspomnienia. Czytelnicy mają okazję poznać McCurdy jako dowcipną i spostrzegawczą pisarkę, jej wielką empatię i brutalne puenty. To dokument ukazujący zarówno jej bolesną przeszłość, jak i mądrość, jaką zyskała po drodze”: napisał o książce magazyn „Time”.
  • „Synek księdza Kaczkowskiego” Piotr Żyłka, Patryk Galewski: prawdziwa historia bohatera filmu „Johnny”. Wzruszające świadectwo człowieka, który się nie poddał, opowieść o sercach bijących „na pełnej petardzie”, o relacji, która zmieniła wszystko. I o tym, że nikogo nie wolno skreślać, bo każdy zasługuje na drugą szansę. W rozmowie z Piotrem Żyłką Patryk Galewski jest do bólu szczery. Mówi o trudnym dzieciństwie, wsiąknięciu w przestępczy półświatek, przemocy, narkotykach, pobytach za kratami i o sensie, którego zabrakło… Ale książka to również opowieść o nadziei, przebaczeniu i ks. Janie Kaczkowskim takim, jakiego nie znamy – widzianym oczami wychowanka oraz przyjaciela.
  • „Moje ciało” Emily Ratajkowski – Emily to jedna z najsłynniejszych modelek i influencerek. Jej ojciec jest malarzem pochodzenia polskiego, a matka brytyjską pisarką. Modelka długo sądziła, że skoro jej ciało należy do niej, to decyzja, aby go użyć i na nim zarabiać, oznacza akt siły. Dopóki wybór był jej, dopóty ona korzystała. Z czasem jednak pojawiły się wątpliwości. A co, jeśli decyzja tylko pozornie należy do mnie? Jeśli zasady ustalają mężczyźni, a kobieta jest wynagradzana wyłącznie za to, czy swoim ciałem wpisuje się w ich fantazje? Co to znaczy być kobietą i towarem? Poszukiwanie własnej wartości, umiejętność kierowania własnym życiem i świadome podejmowanie decyzji… to tematy książki. Tytuł jest owocem rozmyślań nad tym, jaką rolę w popkulturze pełni kobiece ciało.

Autobiografie znanych ludzi

Autobiografie pozwalają nam poznać z pierwszej ręki historie fascynujących osób. Oferują wgląd w ich życie, myśli, uczucia. Dają inspirację i motywację do własnego rozwoju. Czytanie takich książek może być wzbogacającym doświadczeniem!

To tylko kilka przykładów inspirujących autobiografii, które warto przeczytać. Istnieje wiele innych wspaniałych książek tego typu. Warto samodzielnie poszukiwać tytułów, które nas zaciekawią oraz zainspirują.

Autobiografie warte przeczytania – i nie tylko – znajdziecie na blogu urocznica.pl! Czeka tam na Was mnóstwo książek, ale też złote myśli na każdą okazję, m.in. spokój cytaty oraz cytaty o odpoczynku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium