Sięganie po autobiografie to doskonały sposób na poznanie historii i doświadczeń fascynujących osób, które odcisnęły swój ślad w świecie. Takie książki oferują nam nie tylko wgląd w życie sławnych ludzi, ale również inspirują oraz motywują do własnego działania. Oto kilka znanych tytułów, które warto przeczytać. Czy znacie te inspirujące autobiografie? Jeśli nie – czas to nadrobić.
Czytanie książek to nie tylko rozrywka. To również sposób na lepsze zrozumienie siebie i otaczającego nas świata. Czas na autobiografie!
Niesamowite i fascynujące biografie
Autobiografia to utwór, którego tematem jest własne życie autora, jego koleje losów, czyny i zdarzenia, których był świadkiem, doświadczenia, które nabywał, ewolucja zapatrywań oraz postawy wobec świata. Innymi słowy jest to biografia jakiejś osoby przez nią samą napisana.
Niezwykłe historie znanych ludzi. Dzienniki, pamiętniki, wspomnienia… Lubimy książki biograficzne, bo to literatura faktu. Przedstawia autentyczne postacie i wydarzenia. Jakie inspirujące autobiografie warto przeczytać?
Książki biograficzne do przeczytania
Książki biograficzne i autobiograficzne to popularne lektury. Chętnie je czytamy oraz o nich rozmawiamy. Oto tytuły, które warto mieć na oku!
- „Baltazar. Autobiografia” Sławomir Mrożek – wyjątkowa książka polskiego pisarza i rysownika. Baltazar vel Sławomir Mrożek dokonuje w tej publikacji bilansu swego życia i ocenia samego siebie. Dzieli się tym, co ma. Mądrością. Mówi ona: „to, co nas scala, to pamięć i mowa. Oto jedyne królestwo człowieka”. Dzieło powstało, jako zadanie terapeutyczne po udarze mózgu, jakiego autor doświadczył w 2002. Pisarz został dotknięty afazją. Drążył jednak wytrwale pamięć, przelewał na papier myśli, przeżycia oraz obrazy. Terapia przyniosła pożądany skutek. Mrożek odzyskał zdolność mowy i pisania.
- „Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy Nike” Phil Knight: bestseller „New York Timesa”. Firmy Nike nie trzeba nikomu przedstawiać. To jeden z najpotężniejszych graczy na rynku odzieży, obuwia i sprzętu sportowego. Nie każdy jednak wie, kim jest Phil Knight. To człowiek, który stworzył tę markę za garść dolarów pożyczonych od ojca, a potem przez dziesięciolecia kształtował jej potęgę. „Szczery, zabawny, trzymający w napięciu, prawdziwie literacki ‒ oto pamiętnik dla ludzi, którzy kochają sport, lecz nade wszystko dla tych, którzy kochają pamiętniki”: powiedział o książce Andre Agassi, tenisista.
- „Cieszę się, że moja mama umarła” Jennette McCurdy: światowa sensacja i popkulturowy fenomen. Debiut Jennette McCurdy („ICarly”, „Sam i Cat”).Poruszające wspomnienia dziecięcej aktorki i pełen emocji zapis zmagań dziecka, które wbrew własnej woli zostało wrzucone w środek piekielnej machiny amerykańskiego show-biznesu. Opis walki o niezależność, własne granice i czerpanie radości z życia. „Fascynujące wspomnienia. Czytelnicy mają okazję poznać McCurdy jako dowcipną i spostrzegawczą pisarkę, jej wielką empatię i brutalne puenty. To dokument ukazujący zarówno jej bolesną przeszłość, jak i mądrość, jaką zyskała po drodze”: napisał o książce magazyn „Time”.
- „Synek księdza Kaczkowskiego” Piotr Żyłka, Patryk Galewski: prawdziwa historia bohatera filmu „Johnny”. Wzruszające świadectwo człowieka, który się nie poddał, opowieść o sercach bijących „na pełnej petardzie”, o relacji, która zmieniła wszystko. I o tym, że nikogo nie wolno skreślać, bo każdy zasługuje na drugą szansę. W rozmowie z Piotrem Żyłką Patryk Galewski jest do bólu szczery. Mówi o trudnym dzieciństwie, wsiąknięciu w przestępczy półświatek, przemocy, narkotykach, pobytach za kratami i o sensie, którego zabrakło… Ale książka to również opowieść o nadziei, przebaczeniu i ks. Janie Kaczkowskim takim, jakiego nie znamy – widzianym oczami wychowanka oraz przyjaciela.
- „Moje ciało” Emily Ratajkowski – Emily to jedna z najsłynniejszych modelek i influencerek. Jej ojciec jest malarzem pochodzenia polskiego, a matka brytyjską pisarką. Modelka długo sądziła, że skoro jej ciało należy do niej, to decyzja, aby go użyć i na nim zarabiać, oznacza akt siły. Dopóki wybór był jej, dopóty ona korzystała. Z czasem jednak pojawiły się wątpliwości. A co, jeśli decyzja tylko pozornie należy do mnie? Jeśli zasady ustalają mężczyźni, a kobieta jest wynagradzana wyłącznie za to, czy swoim ciałem wpisuje się w ich fantazje? Co to znaczy być kobietą i towarem? Poszukiwanie własnej wartości, umiejętność kierowania własnym życiem i świadome podejmowanie decyzji… to tematy książki. Tytuł jest owocem rozmyślań nad tym, jaką rolę w popkulturze pełni kobiece ciało.
Autobiografie znanych ludzi
Autobiografie pozwalają nam poznać z pierwszej ręki historie fascynujących osób. Oferują wgląd w ich życie, myśli, uczucia. Dają inspirację i motywację do własnego rozwoju. Czytanie takich książek może być wzbogacającym doświadczeniem!
To tylko kilka przykładów inspirujących autobiografii, które warto przeczytać. Istnieje wiele innych wspaniałych książek tego typu. Warto samodzielnie poszukiwać tytułów, które nas zaciekawią oraz zainspirują.
Autobiografie warte przeczytania – i nie tylko – znajdziecie na blogu urocznica.pl! Czeka tam na Was mnóstwo książek, ale też złote myśli na każdą okazję, m.in. spokój cytaty oraz cytaty o odpoczynku.