Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

16 sierpnia 2022 r.
10:14

Jak dbać o pościel?

0 A A

Odpowiednio dobrana pościel gwarantuje komfortowy wypoczynek i sen. Aby w pełni spełniała swoje funkcje oraz zachowała walory estetyczne, należy ją systematycznie pielęgnować. Jak dbać o pościel?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podstawowe zasady dbania o pościel

Podstawową funkcją pościeli jest ochrona kołder oraz poduszek. Utrzymanie w czystości zarówno poduszek, jak i kołdry, jest znacznie bardziej wymagające niż systematyczne zmienianie i pranie pościeli. Niestety, jeżeli nie będziesz odpowiednio pielęgnowała pościeli np. źle prała, to nie posłuży Ci zbyt długo.

Jeśli zależy Ci, aby pościel zachowała swoje właściwości i prezencję, stosuj się do kilku podstawowych zasadach:

  • zanim wrzucisz pościel do prania, oddziel kolory jasne i ciemne, dokładnie tak, jak w przypadku odzieży i pierz osobno,
  • unikaj prania pościeli z innymi rzeczami takimi jak odzież, bielizna, ręczniki itd.,
  • zanim włączysz pralkę, pozapinaj w pościeli wszystkie guziki oraz zamki błyskawiczne. W ten sposób zapobiegniesz rozerwania materiału o rozpięty zamek oraz zaplątaniu się rzeczy w pościel,
  • nie wkładaj do pralki zbyt wielu rzeczy. Niech będzie luz, aby pościel dobrze się wyprała.

Jak pielęgnować pościel?

Jak dbać o pościel? Przedstawiamy kilka wskazówek.

Prawidłowe pranie

Sposób prania oraz temperatura, w jakiej pierzesz pościel, zależy od materiału, z którego jest wykonana. Wszystkie informacje na temat prania znajdziesz na metce, z którą należy zapoznać się od razu. Pamiętaj, aby postępować zawsze zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta. Dzięki temu masz pewność, że nie zniszczysz pościeli.

Przed wrzuceniem kompletu do pralki, sprawdź, czy w którym miejscu materiał się nie rwie, a także zobacz, czy zamek błyskawiczny lub guziki są zapięte. Poszewki przewróć na lewą stronę i dopasuj temperaturę do rodzaju tkaniny.

Jeżeli Ty lub ktoś z domowników jest alergikiem, lub ma wrażliwą skórę, to warto wybrać pościel, którą można prać w temperaturze minimum 60°C. W ten sposób pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń, kurzu i roztoczy, które mogą powodować reakcję alergiczną i podrażnienia.

Używanie odpowiednich detergentów

Pierz pościel w środkach czystości, które są przeznaczone do typu tkaniny, z której jest wykonana. Dzięki temu masz pewność, że się nie zniszczy,

Usuwanie plam

W sytuacji, gdy pobrudzisz pościel plamą, która się nie spierze w pralce, należy spróbować pozbyć się plamy ręcznie. Jeżeli jest to tłusta plama, to posyp solą kuchenną i pozostał na około 10 minut. Po tym czasie umyj wilgotną gąbeczką. Z kolei plamy z potu usuniesz szarym mydłem oraz kwaskiem cytrynowym.

Regularna zmiana pościeli

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji pościeli jest częste zmienianie jej. Zaleca się, aby to robić raz w tygodniu. Natomiast alergicy i osoby wrażliwe powinny przebierać pościel nawet co 3-4 dni.

Wietrzenie pościeli

Systematyczne wietrzenie pościeli przede wszystkim ją odświeży. Warto wietrzyć ja zarówno latem, jak i zimą. W ciepłe miesiące promienie słoneczne pozwalają pozbyć się drobnoustrojów i roztoczy, a zimą mróz. Z tego względu każda pora roku jest odpowiednia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wakacje nie muszą być nudne! Miasto po raz kolejny wychodzi z ofertą dla najmłodszych i młodzieży i organizuje zajęcia edukacyjne i warsztaty.

Półkolonie, zajęcia sportowe lub ciekawe spotkania. Zapisz swoje dziecko na "Lato w mieście"

Lato w mieście wcale nie musi być nudne. Miasto po raz kolejny wychodzi z ofertą dla najmłodszych. Zapisy ruszają już w najbliższy poniedziałek.

Dziś mecz Polska - Ukraina. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i inernecie

Dziś mecz Polska - Ukraina. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i inernecie

Reprezentacja Polski, która od początku tygodnia przygotowuje się do udziału w mistrzostwach Europy dziś wieczorem zagra pierwszy przed Euro mecz kontrolny. O godzinie 20.45 na PGE Stadionie Narodowym drużyna selekcjonera Michała Probierza zmierzy się z Ukrainą

Imprezy klubowe w Lublinie – 7–8 czerwca
7 czerwca 2024, 20:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 7–8 czerwca

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami kolejny weekend, w gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Dynamika miasta według Sobeckiego. Nowa wystawa w Ratuszu
7 czerwca 2024, 17:00
galeria

Dynamika miasta według Sobeckiego. Nowa wystawa w Ratuszu

Dynamika miasta. Ekspresja Fotografii - tak zatytułowana jest wystawa zdjęć Tomasza Sobeckiego, która dzisiaj (7 czerwca), z udziałem autora zostanie otwarta w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu.

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Unikatowe samochody z różnych stron świata, zabytkowe motocykle, amerykańskie krążowniki, auta sportowe i popularne wyroby polskiej myśli technologicznej - to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w Puławach.

Autorzy najlepszej pracy konkursu o mieście przyszłości - uczniowie z SP nr 28 w Lublinie zdobyli dla swojej szkoły główną nagrodę - 25 tysięcy złotych
galeria

Amfiteatr, zieleń, zabawki. Tak młodzież wyobraża sobie Lublin w przyszłości

Młodzi ludzie pokazali jak wyobrażają sobie Lublin w przyszłość. Dzisiaj zakończyła się gala podsumowująca projekt. Najlepsi okazali się uczniowie z SP nr 28, którzy pokazali makietę pt. Koziołkowice. To pomysł na zagospodarowanie terenu za galerią VIVO w centrum miasta.

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych
LUBLIN

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych

Jeszcze tylko dwa tygodnie na rejestrację mają uczniowie, którzy wezmą udział w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Lublinie. W tym roku w klasach pierwszych liceów, techników i szkół branżowych przygotowano niemal 3000 miejsc. Koniec czasu 21 czerwca.

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego
9 czerwca 2024, 18:30

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego

9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym w Lublinie, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam", w 70. rocznicę śmierci chorwacko - polskiego kompozytora.

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy
LUBLIN/ZDJĘCIA
galeria

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy

W środę (5 czerwca) w Ogrodzie Saskim od godziny 9.00 miasto rozdawało bratki z miejskich kwietników z Parku Bronowickiego i właśnie Ogrodu Saskiego. Kwiaty rozchodziły się jak świeże bułeczki.

- Zobaczyłam zamaskowaną osobę. Sparaliżowało mnie. Stanęłam w bezruchu - relacjonuje jedna z pracownic banku spółdzielczego

Napadała na banki, stanęła przed sądem. "Podeszłam do niej z wyciągniętym nożem"

36-letnia Anna A. obrabowała banki w Kurowie i Puławach na ponad 50 tys. zł. Przed sądem opowiedziała co ją do tego skłoniło i jak bardzo żałuje swojego czynu. Kobiecie grozi do 20 lat więzienia.

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Początkowo zarządu powiatu puławskiego nowej kadencji liczył czworo etatowych członków zarządu oraz jednego społecznego. To już nieaktualne. Głosami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Danuty Smagi z PiS, do grona etatowców dołączył Łukasz Skowyra.

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

Wczoraj wieczorem w lesie niedaleko Chodlika znaleziono dół, w którym znajdowały się granaty z okresu drugiej wojny światowej. Na miejsce skierowano policję, która wezwała patrol saperski.

Do 10 czerwca mieszkańcy gminy mają czas do zgłoszenia projektów na jubileuszową edycję budżetu obywatelskiego.

Marzysz o zmianie miasta? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Świdnika

Jeszcze tylko 4 dni świdniczanie mają by zgłosić swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest milion zł.

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Pizza – ulubiona potrawa wielu z nas, może być prawdziwą ucztą dla podniebienia, jeśli zostanie przygotowana z odpowiednich składników.

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy państwowej. Zmarł dzisiaj w godzinach popołudniowych w Wojskowym Insytucie Medycznym w Warszawie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium