Pierwsza grupa podopiecznych już trafiła na oddział opieki całodobowej. Pod skrzydła personelu Środowiskowego Ośrodka Wsparcia „Kalina”, w ciągu kilku następnych tygodni trafią kolejni. Tutaj mogą liczyć na profesjonalną opiekę, dzięki realizowanemu projektowi przy udziale Funduszy Europejskich.
Pomoc społeczna
Ośrodek dysponuje 30. miejscami pobytu dziennego i taką samą liczbą miejsc okresowego pobytu całodobowego. Na przyjęcie pensjonariuszy „Kalina” gotowa była już w lutym. Niestety, ze względu na pandemię i konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa, uczestnicy przyjmowani są stopniowo. - Ich liczba będzie systematycznie rosła – zapowiada Dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Kalina” Andrzej Łaba. - Placówka przeznaczona jest bowiem dla osób powyżej 56. roku życia, które z powodu niepełnosprawności lub wieku wymagają okresowego wsparcia. Takich osób jest coraz więcej - dodaje.
Co ważne, nadal trwa rekrutacja uczestników do Środowiskowego Ośrodka Wsparcia „Kalina” w Lublinie. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z ogłoszeniem o naborze. Znajdziecie go w Biuletynie Informacji Publicznej Środowiskowego Ośrodka Wsparcia „Kalina” w Lublinie: biuletyn.lublin.eu/sow w zakładce: Projekt LUBInclusiON.
Przede wszystkim samodzielność
Ośrodek „Kalina” do potrzeb osób powyżej 56. roku życia, obarczonych różnymi schorzeniami, stara się podchodzić w sposób systemowy. Oferuje więc wiele usług wspomagająco-aktywizujących. Ich cel to wspieranie podopiecznych w zachowaniu samodzielności. Personel pomaga w radzeniu sobie z naturalnymi czynnościami codziennego życia. Podopieczni korzystają z zabiegów usprawniających nie tylko pod kątem fizycznym, ale także psychospołecznym. Co istotne, mają oni zapewnioną ciągłość opieki. Wszystko to służy budowie poczucia bezpieczeństwa. Podopieczni mieszkają w pokojach jedno lub dwuosobowych. Każdy pokój ma łazienkę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W bezpośrednim sąsiedztwie jest gabinet pielęgniarek, jadalnie oraz sala spotkań, gdzie organizowane są zajęcia terapeutyczne. W Ośrodku jest także kaplica, dzięki czemu podopieczni mogą realizować swoje potrzeby religijne.
Bogaty katalog usług
Do samodzielnego funkcjonowania podopiecznym „Kaliny” potrzeba systematycznej pracy ze specjalistami wielu dziedzin życia i medycyny. Ośrodek jest na to w pełni przygotowany. Świadczy usługi zdrowotne i prozdrowotne, w tym: opiekę psychiatryczną (poradnictwo, psychoedukację, konsultacje, diagnozę zdrowia psychicznego) i stałą opiekę psychologiczną. Potrzebujący korzystają z terapii psychologicznej, psychoterapii, psychoedukacji, a także poradnictwa nie tylko dla siebie, ale również dla swoich rodzin. Uzyskują diagnozę psychologiczną. – Dokładamy wszelkich starań, by zapewnić naszym podopiecznym opiekę o najwyższym standardzie – podkreśla dyrektor Łaba. – Zapewniamy między innymi opiekę pielęgniarską, pomiary parametrów życiowych i monitorowanie stanu zdrowia naszych podopiecznych – dodaje.
Dla osób starszych bezcenna jest możliwość skorzystania z rehabilitacji leczniczej. Dzięki nowoczesnym i w pełni wyposażonym w nowoczesny i profesjonalny sprzęt salom rehabilitacji, podopieczni korzystają z zabiegów z zakresu kinezyterapii oraz fizykoterapii. Mogą też korzystać z zajęć relaksacyjnych i spacerów po ogrodzie okalającym Ośrodek. Dzięki temu szybciej wracają do zdrowia i utrzymują sprawność fizyczną.
Szeroki zakres zajęć
Ośrodek prowadzi zajęcia terapeutyczne optymalnie zagospodarowujące czas uczestników. Podczas zajęć rozwijają swoje zainteresowania i zdobywają nowe umiejętności. Ze względu na różne schorzenia i sprawność intelektualną podopiecznych, zajęcia odbywają się w grupach lub indywidualnie. Treningi procesów poznawczych usprawniają pamięć, koordynację wzrokowo-przestrzenną i funkcje językowe. Pobudzają też do kreatywności i myślenia. Oprócz zajęć aktywizujących i treningów poznawczych, podopiecznym proponowane są również zajęcia z arteterapii, rękodzieła, muzykoterapii, biblioterapii czy kulturoterapii. Zajęcia tego typu w sposób znakomity pozwalają podtrzymać umiejętności społeczne i zintegrować grupę.
Unijne fundusze pomagają w walce z wykluczeniem
Ośrodek „Kalina” jest placówką podległą samorządowi Miasta Lublin. Inwestycja ta, jaką była rozbudowa środowiskowego domu samopomocy „Kalina” powstała przy wsparciu finansowym z Unii Europejskiej. Jej koszt to ponad 15 mln zł, z czego blisko 9 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Celem tego projektu jest zmniejszenie deficytu usług społecznych na terenie Lublina, w zakresie opieki i rehabilitacji osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Ośrodek pozwoli na włączenie społeczne tych osób oraz aktywizację społeczno-zawodową ich opiekunów.
Lubelskie Fundusze Europejskie
Dowiedz się więcej na:
FB LubelskieFunduszeEuropejskie