Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

11 lipca 2024 r.
10:28

Likwidacja spółki akcyjnej

0 0 A A

Spółka akcyjna to najbardziej złożona forma organizacyjnoprawna biznesu dostępna w polskim porządku prawnym. Nic więc dziwnego, że procedura likwidacji spółki akcyjnej potrafi być skomplikowana. Jak krok po kroku zakończyć działalność tej osoby prawnej?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Na czym polega likwidacja spółki akcyjnej i jakie są jej przyczyny?

Likwidację spółki należy odróżnić od jej rozwiązania. Rozwiązanie polega na ustaniu bytu prawnego podmiotu i wykreśleniu spółki z Krajowego Rejestru Sądowego. Likwidacja ma na celu uporządkowanie spraw spółki i zaspokojenie wierzycieli. Przyczyny rozwiązania spółki zostały wskazane w art. 459 k.s.h. i obejmują:

  • przyczyny przewidziane w statucie (np. upływ czasu, na jaki spółka została zawarta);
  • uchwała walnego zgromadzenia o rozwiązaniu spółki albo przeniesieniu siedziby spółki za granicę (z wyjątkami);
  • ogłoszenie upadłości spółki;
  • inne przyczyny przewidziane prawem, np. wydanie orzeczenia przez sąd rejestrowy o niemożności osiągnięcia celu przez spółkę lub połączenie spółek przez przejęcie.

Warto zwrócić uwagę, że akcjonariusze mają możliwość - stosownie do art. 460 k.s.h. - wstrzymać proces likwidacji spółki do dnia jej wykreślenia poprzez podjęcie stosownej uchwały. Należy w tym przypadku pamiętać o dochowaniu odpowiedniej większości - wymaganej dla zmiany statutu w obecności akcjonariuszy reprezentujących ¾ głosów. Statut może przewidywać surowsze wymagania dla uchwały.

Otwarcie likwidacji następuje z dniem uprawomocnienia się wyroku sądowego o rozwiązaniu spółki, powzięcia przez walne zgromadzenie uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania. Z chwilą otwarcia likwidacji firmę spółki należy poszerzyć o określenie “w likwidacji”.

 

 

Prawa i obowiązki likwidatorów spółki akcyjnej

W toku postępowania likwidacyjnego spółkę reprezentują likwidatorzy, którymi co do zasady są członkowie zarządu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać w tym celu inne osoby, nawet spoza grona akcjonariuszy. Osoby likwidatorów oraz fakt otwarcia likwidacji należy zgłosić do Krajowego Rejestru Sądowego. Pierwszym obowiązkiem likwidatorów jest zgłoszenie likwidacji do KRS, sporządzenie bilansu otwarcia likwidacji, a także wezwanie wierzycieli poprzez ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym do zgłoszenia swoich wierzytelności. W przypadku likwidacji trwającej dłużej niż rok, na zakończenie każdego roku obrotowego sporządza się sprawozdanie likwidacyjne oraz sprawozdanie finansowe. Zasadnicze czynności likwidacyjne można podzielić na cztery grupy:

  • zakończenie bieżących interesów spółki;
  • ściągnięcie wierzytelności;
  • wykonanie zobowiązań;
  • upłynnienie majątku spółki.

Zakończenie bieżących interesów spółki polega przede wszystkim na rozwiązaniu aktywnych umów. Stopniowo wyprzedaje się zasoby i produkty. Nowe kontrakty można zawierać, ale wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne do likwidacji spółki akcyjnej.

Ściągnięcie wierzytelności polega na podjęciu działań zmierzających do odzyskania wymagalnych należności. Może to być zarówno skierowanie wezwania do zapłaty, jak i zakończenie trwającego od dawna sporu sądowego. Kodeks spółek handlowych nie precyzuje zakresu dostępnych działań, ale w doktrynie sugeruje się, że trzeba rozumieć je szeroko. Często to właśnie ten etap jest najbardziej czasochłonny w całej procedurze likwidacyjnej.

Wykonanie zobowiązań polega na zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli. Zabezpieczenie zmierza do złożenia spornej kwoty do depozytu sądowego.

Ostatni etap obejmuje sprzedaż aktywów osoby prawnej. Majątek spółki jest upłynniany w celu zaspokojenia roszczeń akcjonariuszy. Jeżeli spółka działa na szeroką skalę, nie zawsze tego majątku będzie wystarczająco dużo, aby zaspokoić wszystkich wierzycieli. Jeżeli jest go zbyt mało, niedobór uzupełniają akcjonariusze. Akcje uprzywilejowane mogą gwarantować udział w majątku polikwidacyjnym. Tacy akcjonariusze są zaspokajani w pierwszej kolejności. W ostatniej kolejności następuje podział między akcjonariuszy majątku pozostałego po zakończeniu likwidacji.

 

 

Jak kończy się postępowanie likwidacyjne?

Ostatni etap likwidacji spółki akcyjnej polega na zatwierdzeniu sprawozdania finansowego sporządzonego na określony dzień. Likwidatorzy mają też obowiązek ogłoszenia sprawozdania likwidacyjnego w siedzibie spółki i zgłoszenia go do sądu rejestrowego wraz z wnioskiem o wykreślenie spółki. Rozwiązanie spółki następuje z chwilą uprawomocnienia się postanowienia w tym zakresie. Z chwilą wykreślenia spółki ustaje jej podmiotowość prawna.

Dokumenty rozwiązanej spółki oraz księgi powinny być przechowywane przez wyznaczoną w tym celu osobę. Akcjonariusze oraz inne osoby mające w tym interes prawny mają prawo wglądu do dokumentacji.

Likwidacja spółki akcyjnej - samodzielnie czy z pomocą kancelarii prawnej?

Choć formalnie nie ma obowiązku, aby akcjonariusze do przeprowadzenia procedury likwidacyjnej korzystali ze wsparcia profesjonalnego pełnomocnika, z reguły będzie to zalecane ze względu na stopień złożoności procedury i czas jej trwania. W likwidacji spółki akcyjnej pomóc może doświadczony zespół Kancelarii Oniszczuk & Associates https://oniszczuk.com/uslugi/zakladanie-spolek-w-polsce/spolka-akcyjna/likwidacja-spolki-akcyjnej/. Wykwalifikowani prawnicy zadbają o każdy etap likwidacji, kontakt z wierzycielami oraz sądem rejestrowym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Hetman ma nadal funkcjonować i rano wyjeżdżać w kierunku Krakowa, a po południu ruszać w drogę powrotną. Czas przejazdu skróci się o ponad godzinę. Nowy rozkłąd jazdy zostanie wprowadzony w grudniu

Hetman nie zniknie. Ma mieć krótszą trasę tylko na jakiś czas

Są dwie wiadomości. Ta zła jest taka, że przez mniej więcej dwa lata pociąg Hetman będzie dojeżdżał tylko do Krakowa. Ale jest i dobra, gdy zakończy się kolejowa inwestycja w Katowicach, stacją docelową składu wyjeżdżającego z Hrubieszowa znów ma być Wrocław.

Stal Kraśnik sprawdzi się na tle trzecioligowej Świdniczanki

Znamy pary ćwierćfinałowe Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Trzecioligowiec rywalem Stali Kraśnik

W poniedziałek przeprowadzono losowanie kolejnej rundy Pucharu Polski w okręgu lubelskim. W środę, 16 października zostaną rozegrane mecze ćwierćfinałowe. I trzeba przyznać, że dojdzie do kilku ciekawych pojedynków.

Hłasko i Osiecka w bibliotece. Książnica zaprasza na koncert
9 października 2024, 16:30

Hłasko i Osiecka w bibliotece. Książnica zaprasza na koncert

Utworów Marka Hłaski i tekstów Agnieszki Osieckiej, ale również muzyki posłuchać będzie można w środę w Książnicy Zamojskiej.

Zrobi się ciepło. Grzybiarze zacierają ręce

Zrobi się ciepło. Grzybiarze zacierają ręce

Nad Lubelszczyznę nadciąga piękna, złota, a także ciepła jesień. Termometry wskażą nawet 20 stopni Celsjusza.

Samuel Mraz zdobył oba gole dla Motoru w meczu z Lechem Poznań

Samuel Mraz doceniony. Napastnik Motoru Lublin w jedenastce kolejki

Tradycyjnie po zakończeniu kolejnej serii gier PKO BP Ekstraklasa wybiera jedenastkę kolejki. Tym razem w najlepszej drużynie nie mogło zabraknąć napastnika Motoru Lublin Samuela Mraza, który dwa razy trafił do siatki w wyjazdowym meczu z Lechem Poznań.

Farma fotowoltaiczna czy mikroinstalacja? Która inwestycja bardziej opłacalna w 2024 roku?

Farma fotowoltaiczna czy mikroinstalacja? Która inwestycja bardziej opłacalna w 2024 roku?

W 2024 roku farmy fotowoltaiczne i mikroinstalacje oferują atrakcyjne możliwości inwestycyjne w sektorze energii odnawialnej. Opłacalność każdej z opcji zależy od indywidualnej sytuacji inwestora, dostępnego kapitału oraz celów inwestycyjnych.

Bartłomiej Blacha, podejrzany o podwójne zabójstwo jest wciąż na wolności
AKTUALIZACJA

Ucieczka ze szpitala psychiatrycznego. Podejrzany o zabójstwo wciąż na wolności

Rozpoczęła się kolejna doba poszukiwań 34-latka, który uciekł ze szpitala psychiatrycznego w Radecznicy. Bartłomiej Blacha jest podejrzany o podwójne zabójstwo. Prokuratura bada, jak doszło do tego, że groźny przestępca mógł uciec nadzorującym go strażnikom.

Chcesz być zdrowy cały rok? Zacznij od diety
film

Chcesz być zdrowy cały rok? Zacznij od diety

Gościem dzisiejszego programu Dzień Wschodzi jest dietetyk Maciej Pokarowski. W rozmowie usłyszycie między innymi o tym, jak radzić sobie ze zróżnicowaniem diety w trakcie sezonu jesienno-zimowego, co jest najważniejsze w stylu naszego żywienia i co zrobić, aby odżywiać się zdrowiej. Poza tym wiele ciekawostek i porad ze świata dietetyki.

Dary dla małych pacjentów onkologicznych
WIDEO
film

Dary dla małych pacjentów onkologicznych

Łóżka z wagą, pompy infuzyjne czy folia do szyb dla zapewnienia prywatności. Fundacja DKMS obdarowała Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie.

Azoty Puławy, mimo że przegrały, grały jak równy z równym z mistrzem Polski Orlen Wisłą Płock. We wtorkowy wieczór zmierzą się we własnej hali z drużyną z Kalisza

Azoty Puławy kontra Energa MKS Kalisz, czyli wizyta dobrych znajomych

We wtorek Azoty Puławy zmierzą się u siebie z Energa MKS Kalisz. Spotkanie w ramach siódmej kolejki rozpocznie się godzinie 20.

Kolejne ogniska wścieklizny w województwie lubelskim

Kolejne ogniska wścieklizny w województwie lubelskim

Główny lekarz weterynarii poinformował o wystąpieniu dwóch ognisk wścieklizny w województwie lubelskim.

Rewanżowy mecz finałowy PGE Ekstraligi pod dyktando Orlen Oil Motoru
WIDEO
film

Rewanżowy mecz finałowy PGE Ekstraligi pod dyktando Orlen Oil Motoru

Jeżeli kibice z Wrocławia marzyli na stadionie przy Al. Zygmuntowskich o odrobieniu strat z pierwszego meczu finałowego PGE Ekstraligi, to szybko musieli o tym zapomnieć. Wystarczyły cztery biegi, a Orlen Oil Motor prowadził już 18:6. Ostatecznie lubelskie "Koziołki" rozbiły Betard Spartę 52:38, a w dwumeczu aż 99:81. Sprawdźcie nasz film z poniedziałkowego spotkania.

60-latek odnaleziony w lesie. Szukali go pół nocy
galeria

60-latek odnaleziony w lesie. Szukali go pół nocy

Kilka minut po godz. 1 dzisiejszej nocy zakończyły się poszukiwania 60-letniego mieszkańca gminy Szastarka w powiecie kraśnickim.

Tak Orlen Oil Motor Lublin fetował kolejny złoty medal PGE Ekstraligi [zdjęcia]
galeria

Tak Orlen Oil Motor Lublin fetował kolejny złoty medal PGE Ekstraligi [zdjęcia]

Orlen Oil Motor Lublin po raz trzeci został w poniedziałek mistrzem Polski. Po pokonaniu na własnym torze Betard Sparty Wrocław przyszła pora na w pełni zasłużone fetowanie tego pięknego triumfu

Najpierw deklasacja na torze, a potem wspaniała feta. Orlen Oil Motor Lublin po raz trzeci z rzędu najlepszy w PGE Ekstralidze!
galeria

Najpierw deklasacja na torze, a potem wspaniała feta. Orlen Oil Motor Lublin po raz trzeci z rzędu najlepszy w PGE Ekstralidze!

Jak zdobywać trzeci z rzędu złoty medal PGE Ekstraligi to tylko w taki sposób. W poniedziałkowy wieczór przy wypełnionych w pełni trybunach Orlen Oil Motor Lublin nie dał żadnych szans Betard Sparcie Wrocław. Bartosz Zmarzlik i spółka w rewanżu wygrali 52:38, a w dwumeczu 99:81 i mogli fetować ze swoimi fanami swój kolejny wielki sukces

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium