Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

26 kwietnia 2022 r.
14:41

Lublin 2030: strategiczne kierunki rozwoju miasta

1 1 A A

Lublin uchwalił nową, inteligentną strategię rozwoju miasta, której współautorami są mieszkańcy. O tym, jak powstawała, rozmawiamy z Krzysztofem Żukiem – prezydentem miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obowiązująca do końca 2021 r. Strategia Rozwoju Lublina na lata 2013-2021 za najważniejsze obszary rozwojowe miasta w minionej dekadzie uznawała: otwartość, przyjazność, przedsiębiorczość i akademickość. Jak ocenia Pan poziom realizacji jej zapisów?

Realizacja Strategii Rozwoju Lublina na lata 2013-2020 miała realny wpływ na całe miasto. Pozwoliła nam wkroczyć na ścieżkę dynamicznych przemian. Przeszliśmy ogromną metamorfozę nie tylko pod kątem gospodarczym, ale również w zakresie jakości codziennego życia. Z sukcesem zrealizowaliśmy szereg inwestycji poprawiających dostępność komunikacyjną Lublina, rozwijających ofertę sportową, kulturalną czy turystyczną, a działania we współpracy z sektorem nauki i biznesem pozwoliły nam stworzyć zręby nowej, zdywersyfikowanej i innowacyjnej gospodarki. Jestem  dumny z pracy, którą wspólnie wykonaliśmy, by zbudować obecną pozycję i status Lublina. Od 2010 r. z funduszy europejskich pozyskaliśmy ponad 3 mld zł środków, które pomogły rozwinąć nasze miasto, zapewniając mu niezbędną infrastrukturę i stymulując zrównoważony rozwój. Za nami zarówno wielkie inwestycje, zmieniające obraz Lublina, jak i tysiące przedsięwzięć społecznych, adresowanych bezpośrednio do mieszkańców. Nie zwalniamy tempa. W Strategii Lublin 2030 wyznaczyliśmy nowe priorytety, które mamy nadzieję zrealizować z co najmniej takim samym sukcesem.

Jak wyglądał proces opracowywania nowej strategii?

Do tematu wyznaczania nowych kierunków rozwojowych Lublina podeszliśmy bardzo poważnie i nieszablonowo. W 2019 roku rozpoczęliśmy wieloetapowy, wysoce partycypacyjny proces, mający na celu wypracowanie swoistej „mapy drogowej” dla Lublina. Włączyliśmy tysiące przedstawicieli różnych środowisk i sfer społecznych, organizując szereg spotkań konsultacyjnych i dając wszystkim interesariuszom miasta możliwość współtworzenia nowej wizji przyszłości Lublina. Na jednym z etapów powołaliśmy Tematyczne Grupy Robocze, składające się z przedstawicieli mieszkańców, biznesu, nauki, urzędów i organizacji pozarządowych, którzy pracowali nad kierunkami rozwoju miasta w ramach 12 obszarów tematycznych. Działania partycypacyjne wsparliśmy opiniami ekspertów, przygotowując szereg opracowań i analiz. Prace koncepcyjne nad projektem nowej Strategii Lublin 2030 zakończyliśmy w połowie października 2021 roku. Po konsultacjach społecznych, w styczniu 2022 r. dokument został uchwalony przez Radę Miasta Lublin i tym samym płynnie przeszliśmy do etapu jego wdrażania.

Dlaczego Strategia jest tak ważna w procesie zarządzania miastem?

Strategia Lublin 2030 to dokument, który stanowi syntezę wyobrażeń mieszkańców o przyszłości miasta. To także swoisty drogowskaz dla rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego Lublina – zapisany za pomocą celów, działań i wskaźników. Co ważne, stanowi kontynuację wcześniejszych działań. Poprzedni okres programowania strategicznego dobiegł końca, kończy się również realizacja i rozliczanie projektów w ramach perspektywy finansowej 2014–2020. Co więcej, dynamicznie zmieniają się uwarunkowania gospodarcze i społeczne, a do nich dochodzą zmiany legislacyjne w zakresie kształtowania polityki rozwoju samorządów. To wszystko było dodatkową motywacją do wyznaczenia nowych priorytetów dla rozwoju Lublina.

Jeśli dokument ma służyć w procesie zarządzania miastem, to dlaczego zaangażowano inne strony do wypracowania jego postanowień?

Strategia Lublin 2030 to wspólny pomysł wielu środowisk na miasto przyszłości. Nie wyobrażam sobie, żeby ustalenie wspólnotowej wizji, stanowiącej kontynuację dotychczasowego procesu rozwoju Lublina, mogło odbywać się bez zaangażowania wielu różnych środowisk. Strategia opisuje postęp, jaki należy wykonać, by uczynić Lublin możliwie najlepszym miejscem do życia, pracy i nauki. Pamiętajmy, że nie jest to dokument wewnętrzny Urzędu Miasta Lublin. To nasze wspólne założenia, nasz wspólny pomysł na miasto. Każdy z nas ma do dołożenia własną cegiełkę. Wiele ze wskazanych w Strategii celów już od dawna realizują różne podmioty albo leżą one poza formalną jurysdykcją samorządu, dlatego ich ostateczne osiągnięcie jest możliwe tylko dzięki współpracy i synergii działań. Co więcej, przechodzimy od ogółu do szczegółu, dlatego równolegle do kończenia prac nad ogólnomiejskim dokumentem, rozpoczęliśmy spotkania w lubelskich dzielnicach, by dokonać kolejnego przybliżenia – wziąć pod lupę potrzeby mieszkańców w ich bezpośrednim otoczeniu. Rozmawiając, spotykając się, tworzymy wspólnie Plany dla Dzielnic. A przed nami strategie sektorowe dla innych obszarów funkcjonowania miasta, które będziemy projektować z poszczególnymi środowiskami.

W jaki sposób postanowienia Strategii będą wdrażane?

Strategia jest punktem wyjścia do planowania programów sektorowych, projektów i działań operacyjnych. Jej założeniem jest jak najszersze zaangażowanie w realizację wszystkich interesariuszy rozwoju miasta – od indywidualnych mieszkańców, poprzez grupy społeczne i nieformalne, organizacje pozarządowe, po instytucje, firmy i inne urzędy. Dokument jest tak naprawdę wspólnym dobrem społeczności Lublina, a procesy partycypacyjne wypracowane podczas jego tworzenia wykorzystywane są obecnie m.in. przy pracach nad Planami dla Dzielnic. Dzięki bezpośrednim kontaktom z mieszkańcami, na bieżąco identyfikowane są ich potrzeby i wyzwania, które stoją przed poszczególnymi dzielnicami. W zdecydowanej większości są to zadania inwestycyjne, związane z infrastrukturą drogową, ale też w coraz większym stopniu, co wykazały prace nad Strategią Lublin 2030, pojawia się postulat budowania wspólnoty lokalnej, w obszarze aktywności kulturalnej i społecznej. Mieszkańcy stawiają na bliskość i lokalność, tworzenie terenów zielonych, słowem wszystko to, co buduje jakość życia. Niejednokrotnie, podczas spotkań na różnych szczeblach i w różnych środowiskach, mieliśmy okazję przekonać się, że rozwój Lublina to nasz wspólny priorytet. By osiągnąć te ambitne, strategiczne cele i stworzyć miasto, z którego nieustannie jesteśmy dumni, musimy działać razem.

Z jakimi wyzwaniami przyjdzie zmierzyć się Lublinowi w najbliższych latach?

Lublin, na tle miast wojewódzkich w Polsce, charakteryzuje się ponadprzeciętnym poziomem rozwoju społecznego. Pełni rolę wiodącego ośrodka akademickiego Polski Wschodniej, co pozytywnie wpływa zarówno na kapitał ludzki, jak i społeczny miasta. Niemniej jednak zdajemy sobie sprawę, że jak w każdym mieście, także w Lublinie istnieją obszary, które nadal wymagają naszej szczególnej uwagi. Chcemy, by mieszkańcy Lublina mieli poczucie dostępności atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy oraz wysokiej jakości usług medycznych. Chcemy, by mogli sprawnie poruszać się po mieście w taki sposób, jaki sami wybiorą. W kontekście gospodarczym natomiast, przed Lublinem stoi jedno główne zadanie. Musi utrwalić przekonanie inwestorów, że miasto cechuje się wysokim poziomem kształcenia, daje dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników, a przedsiębiorca rozważający lokalizację biznesu w Lublinie, może liczyć na kompleksowe wsparcie ze strony samorządu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ten region ma potencjał. Jak go wykorzystać? Debatowali w Tomaszowie Lubelskim
galeria

Ten region ma potencjał. Jak go wykorzystać? Debatowali w Tomaszowie Lubelskim

Ostatnie takie spotkanie odbyło się w 2015 roku. Po latach przerwy Pracodawcy Lubelszczyzny „Lewiatan” i Grupa Oscar Sp. z o.o. zorganizowali Roztoczańskie Forum Gospodarcze. Odbyło się w piątek w Tomaszowie Lubelskim.

Grzegorz Białek nie jest już trenerem Lewartu Lubartów

Lewart Lubartów znowu gra o sześć punktów, ale z nowym trenerem

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Grzegorz Białek nie jest już szkoleniowcem Lewartu. W sobotnim spotkaniu z Wiślanami Skawina drużynę poprowadzi już nowy trener – Radosław Muszyński.

Padwa nie dała szans rywalom z Kielc

Padwa Zamość wygrała w Kielcach. Szczelna obrona dała komplet punktów

W spotkaniu otwierającym trzecią kolejkę KPR Padwa Zamość pokonała na wyjeździe SMS ZPRP I Kielce 37:19. Było to pierwsze w tym sezonie zwycięstwo zamościan za trzy punkty.

Wiktor Przyjemski zgodnie z planem został w piątek indywidualnym mistrzem świata

Żużlowiec Orlen Oil Motoru Lublin znowu mistrzem świata juniorów. Wiktor Przyjemski nie zmarnował szansy

Już trzeci raz z rzędu tytuł indywidualnego mistrza świata juniorów pojechał do Lublina. Po dwóch triumfach Mateusza Cierniaka z Orlen Oil Motoru, w ślady klubowego kolegi poszedł Wiktor Przyjemski. W piątek najlepszy młodzieżowiec PGE Ekstraligi zajął drugie miejsce podczas SGP 2 w Toruniu, ale to wystarczyło, żeby zapewnił sobie złoto.

Wrzesień na złoto, jako symbol walki z nowotworami dziecięcymi
29 września 2024, 12:00

Wrzesień na złoto, jako symbol walki z nowotworami dziecięcymi

Trwa miesiąc świadomości nowotworów wieku dziecięcego. Te potrafią rozwinąć się w błyskawicznym tempie i nie dać jednoznacznych objawów. W niedzielę, na Błoniach pod Zamkiem odbędą się obchody Złotego Września.

Polski Cukier Start Lublin efektownie zakończył gry kontrolne

Polski Cukier Start w ostatnim sparingu przed ligą rozbił Zastal Zielona Góra

Udane zakończenie przygotowań do sezonu 24/25 w wykonaniu koszykarzy z Lublina. Polski Cukier Start w ostatnim meczu kontrolnym bez problemu pokonał Zastal Zielona Góra 100:78.

Zagrają w piłkę w turnieju imienia ich zmarłego kolegi

Zagrają w piłkę w turnieju imienia ich zmarłego kolegi

W sobotę na boisku piłkarskim w Końskowoli odbędzie się XIV Turniej Piłki Nożnej Samorządowców Powiatu Puławskiego. Wydarzenie będzie miało charakter memoriału zmarłego w tym roku pracownika starostwa i trenera, Mariusza Próchniaka.

Sebastian Rudol i jego koledzy po dwóch porażkach z rzędu spróbują w sobotę dopisać do swojego konta jakieś punkty

Motor kontra Śląsk. Przyjaźń na trybunach, walka o punkty na boisku

W sobotę Motor Lublin znowu zagra przed własną publicznością. Drużyna Mateusza Stolarskiego zmierzy się z zaprzyjaźnionym Śląskiem Wrocław. Obie drużyny potrzebują jednak punktów. Rywale są jedynym zespołem w PKO BP Ekstraklasie, który nie posmakował jeszcze w tym sezonie zwycięstwa. Żółto-biało-niebiescy przystąpią za to do zawodów po dwóch porażkach z rzędu. Pierwszy gwizdek o godz. 17.30.

Filharmonicy zagrają przed CSK dla poszkodowanych w powodzi. Liczy się każdy ofiarowany grosz
NASZ PATRONAT

Filharmonicy zagrają przed CSK dla poszkodowanych w powodzi. Liczy się każdy ofiarowany grosz

Filharmonia Lubelska serdecznie zaprasza na plenerowy koncert, który odbędzie się jutro (sobota) o godzinie 15:00 przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Motoryzacyjna Elizówka - Level Hard Event
MOTO DW
film

Motoryzacyjna Elizówka - Level Hard Event

W najnowszym odcinku MotoDW zabieramy Was na wyjątkową motoryzacyjną imprezę zorganizowaną przez Level Hard na lubelskiej Elizówce. Mercedes z silnikiem od ciężarówki, samochody, drift i stunt – to tylko część atrakcji, które czekają na Was w tym pełnym emocji odcinku. Zobaczcie sami, co przygotowaliśmy!

Każdy chyba pamięta wielkiego bobasa wspinającego się po kamienicy Rynku. Czy w tym roku artyści OPENCITY zaskoczą nas jakimiś ciekawymi instalacjami?
NASZ PATRONAT

Lublin stanie się wielką galerią sztuki

Już w sobotę rusza jeden z najstarszych festiwali sztuki w przestrzeni miejskiej. tematem tegorocznej edycji jest „Mater:ja”, czyli podróż w relacjach między materią, a duszą.

Performance Platform Lublin 2023, Mariia Mytrofanova, działania w przestrzeni

Nie myślisz sztampowo i jesteś artystą? Zgłoś się Performance Platform Lublin

Galeria Labirynt ogłasza nabór do festiwalu sztuki wykraczającej poza wszelkie standardy.

Na fotografii udostępnionej nam przez Romana Dębińskiego - kadr z meczu w 1986 r, niestety przegranego przez Motor 1:2. Od lewej: Dębiński, Janusz Dec, Zbigniew Mandziejewicz, Modest Boguszewski i Dariusz Marciniak, pod bramką interweniującego Zygmunta Kalinowskiego
Magazyn

Przed meczem przyjaźni wspominamy potyczki Motoru ze Śląskiem. Goście wygrali w Lublinie tylko raz

W meczu 10. kolejki PKO BP Ekstraklasy w sobotę o godz. 17:30 Motor zmierzy się na Arenie Lublin ze Śląskiem Wrocław. Sobotni rywale dotychczas dziewięciokrotnie gościli w Kozim Grodzie. Sześciokrotnie zostawiali komplet punktów, a tylko raz gościom udało się wygrać. Większość meczów satysfakcjonowała kibiców nie tylko dzięki rezultatom. Było na co popatrzeć…

To już 30 lat, odkąd pomagają. Rotary Club Zamość świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

To już 30 lat, odkąd pomagają. Rotary Club Zamość świętuje jubileusz

„Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi. Bo nie jesteś sam” – to motto przyświeca ich działalności od początku istnienia i było też hasłem przewodnim uroczystości 30-lecia. Swój okrągły jubileusz obchodził w piątek zamojski Rotary Club.

Japońscy przedsiębiorcy w Lublinie. Wiemy, po co przyjechali

Japońscy przedsiębiorcy w Lublinie. Wiemy, po co przyjechali

Przedstawiciele japońskich sieci handlowych reprezentujący sektor spożywczy gościli w Lublinie. Przedsiębiorcy z Kraju Kwitnącej Wiśni wzięli udział w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w spotkaniu „Doing business together. Lubelskie&Japanese B2B meetings” będącym jedną z inicjatyw Programu Gospodarczego Polski na EXPO 2025 Osaka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium