Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

14 grudnia 2021 r.
1:04

Lublin metropolitalny

1 A A

Prace nad projektem Strategii Lublin 2030 dobiegły końca. Obecnie dokument poddawany jest konsultacjom społecznym, które potrwają do dnia 20 grudnia. Mieszkanki i mieszkańcy, a także wszyscy interesariusze strategii, mogą zgłaszać swoje uwagi do zawartych w niej zapisów. Aby lepiej zrozumieć obrane kierunki rozwoju miasta rozmawiamy z dr Mariuszem Saganem – Dyrektorem Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, który jest współautorem Strategii i który opowie o ostatnim obszarze rozwojowym nowej strategii: Lublin metropolitalny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy możemy powiedzieć, że Lublin już dziś jest metropolią?

– Metropolię można różnie definiować: w kontekście regionalnym, krajowym, europejskim czy światowym. Możemy powiedzieć, że Lublin jest kształtującą się metropolią, a jeśli podjęte zostaną właściwe działania (zidentyfikowane między innymi w Strategii Lublin 2030) to nasze miasto ma szansę stać się średniej wielkości polską metropolią, a w przyszłości nawet tą europejską. Stąd też tak ważne jest, by wejść w fazę wstępnego rozwoju metropolitalnego.

Jakie cechy metropolii Lublin posiada obecnie?

– Z pewnością Lublin już dziś spełnia funkcje metropolitalne w stosunku do aglomeracji lubelskiej i  regionu Polski Wschodniej. Po części również wobec całego kraju (ze względu na ulokowanie w mieście m.in. ogólnopolskich siedzib instytucji krajowych, takich jak Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, centrum obsługi informatycznej ministerstw, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego), a z funkcji międzynarodowych bez wątpienia już teraz możemy mówić o kształceniu studentów z zagranicy, co również przybliża miasto do rangi metropolii.

Dlaczego dążymy do tego by Lublin stał się metropolią? Jakie korzyści przyniesie to mieszkańcom?

– O randze metropolii decyduje między innymi liczba mieszkańców aglomeracji. Te dane często brane są pod uwagę pod kątem oceny jakości życia i prowadzenia biznesu w danej lokalizacji. Można uznać, że im większą liczbę ludności posiada dana aglomeracja, tym lepiej się w niej żyje i pracuje. Inwestorzy rozważający lokalizację swoich biznesów w mieście często sugerują się właśnie taką oceną. Dodatkowo, z perspektywy pracodawcy: im więcej mieszkańców, tym większy zasób kapitału ludzkiego, z którego mogą korzystać przy rekrutacji pracowników. Doskonale wiemy, że rozwój gospodarczy idzie w parze z rozwojem społecznym, a budowanie silnego gospodarczo miasta przekłada się na lepszą jakość życia jego mieszkańców. Uzyskanie rangi metropolii to również kwestia obecności Lublina na arenie międzynarodowej, dzięki czemu miasto między innymi zapraszane jest w roli partnera do wielu rozwojowych projektów, np. tych z zakresu smart city, których efekty realizacji również bezpośrednio wpływają na dobrobyt mieszkańców.

Mówiąc o metropolizacji nie można nie wspomnieć o jej uwarunkowaniach przestrzennych. Czy to z tego względu za cel w Strategii Lublin 2030 postawiono wzmacnianie pozycji Lublina jako lidera Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego?

– Dokładnie tak. Tak jak wspominałem wcześniej, ważnym czynnikiem rozwoju metropolii są jej mieszkańcy, a współpraca Lublina z okolicznymi gminami w zakresie m.in. rozwoju infrastruktury transportowej, sieciowej czy komunikacji bezpośrednio wpływa na polepszenie warunków ich życia i zwiększenie na przykład szans zawodowych. Sztandarowym projektem z zakresu metropolizacji Lublina i rozwoju współpracy w ramach LOM jest budowany obecnie Zintegrowany Intermodalny Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Chcemy dalej rozwijać współpracę międzygminną w celu rozwoju zrównoważonego transportu aglomeracyjnego, w tym integracji miejskiego systemu transportowego z planowaną Lubelską Koleją Aglomeracyjną.

Czy metropolizacja niesie za sobą jakieś negatywne skutki?

– W metropolizacji upatrywać można dwóch głównych zagrożeń: rozlewania się miasta w ramach klasycznych procesów suburbanizacji oraz odpływu inwestorów do gmin ościennych, a przy tym utraty m.in. dochodów z podatków od nieruchomości. Pisząc Strategię Lublin 2030 staraliśmy się jednak patrzeć na rozwój miasta z perspektywy makro, a nie mikroekonomicznej. Szanse wynikające ze współpracy w ramach LOM zdecydowanie przewyższają te hipotetyczne zagrożenia. Jeśli chodzi o politykę demograficzna to być może w przyszłości powinniśmy rozpocząć rozmowy dotyczące wcielenia niektórych obszarów w granice miasta Lublin. Proces ten jednak powinien być silnie partycypacyjny i przeprowadzony w oparciu o zasady lokalnej demokracji, w drodze wielostronnego dialogu z gminami. Z kolei jeśli chodzi o napływ nowych inwestorów, to zdecydowanie ważniejsze jest ich znaczenie w kształtowaniu regionalnej gospodarki – okoliczne gminy to dodatkowy potencjał i możliwości tworzenia nowych terenów inwestycyjnych dla firm, których obecność niesie za sobą także rozwój podmiotów wchodzących w skład całych łańcuchów wartości, rozwój potencjału naukowego uczelni i wszelkie efekty mnożnikowe, które obserwować można w Lublinie jako głównym ośrodku miejskim regionu. W końcu wzrost zamożności ludzi, bez względu na ich miejsce zamieszkania, przekłada się na wzrost ich siły nabywczej wykorzystywanej między innymi na rynku dóbr i usług w naszym mieście.

Dlaczego wobec tego dopiero w Strategii Lublin 2030 uznano procesy metropolizacji za kluczowy obszar rozwojowy?

– Rzeczywiście dopiero w nowej Strategii wyodrębniliśmy obszar „Lublin metropolitalny” i nadaliśmy mu wyższą rangę, jednak to nie znaczy, że działań w tym kierunku nie prowadziliśmy już wcześniej, w oparciu o zapisy Strategii Rozwoju Lublina na lata 2013-2020. Tak naprawdę wszystkie realizowane przez nas dotychczas projekty, dotyczące na przykład zwiększania dostępności komunikacyjnej miasta, jego otwartości na studentów zagranicznych czy migrantów, sukcesywnie przyczyniały się do budowania siły Lublina jako potencjalnej, europejskiej metropolii. Dziś jesteśmy wiodącym ośrodkiem i liderem Polski Wschodniej, a w perspektywie 2030 roku aspirujemy do roli lidera międzynarodowej osi ViaCarpatia.  W obecnej dekadzie będziemy dążyć do tego, by Lublin stał się miastem o nowych i coraz bardziej zróżnicowanych funkcjach międzynarodowych w poszczególnych obszarach funkcjonowania miasta: akademickości, inteligentnej gospodarce, instytucjach (w tym publicznych), urbanistyce i zrównoważonym rozwoju. Zapisy nowej strategii w obszarze „Lublin metropolitalny” mają stanowić klamrę, spajającą pozostałe obszary rozwojowe. Synergia działań dotyczących rozwoju przedsiębiorczości, budowania inteligentnej i wyspecjalizowanej gospodarki, komercjalizacji nauki, zrównoważonego planowania przestrzennego, wielopokoleniowego społeczeństwa, budowania atrakcyjnej oferty kulturalnej, turystycznej i sportowej przyczyni się do umocnienia i rozwoju metropolitalnego wymiaru Lublina.

Więcej informacji na temat konsultacji społecznych znajduje się na stronie: www.2030.lublin.eu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium