Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

14 grudnia 2021 r.
1:04

Lublin metropolitalny

Prace nad projektem Strategii Lublin 2030 dobiegły końca. Obecnie dokument poddawany jest konsultacjom społecznym, które potrwają do dnia 20 grudnia. Mieszkanki i mieszkańcy, a także wszyscy interesariusze strategii, mogą zgłaszać swoje uwagi do zawartych w niej zapisów. Aby lepiej zrozumieć obrane kierunki rozwoju miasta rozmawiamy z dr Mariuszem Saganem – Dyrektorem Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin, który jest współautorem Strategii i który opowie o ostatnim obszarze rozwojowym nowej strategii: Lublin metropolitalny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy możemy powiedzieć, że Lublin już dziś jest metropolią?

– Metropolię można różnie definiować: w kontekście regionalnym, krajowym, europejskim czy światowym. Możemy powiedzieć, że Lublin jest kształtującą się metropolią, a jeśli podjęte zostaną właściwe działania (zidentyfikowane między innymi w Strategii Lublin 2030) to nasze miasto ma szansę stać się średniej wielkości polską metropolią, a w przyszłości nawet tą europejską. Stąd też tak ważne jest, by wejść w fazę wstępnego rozwoju metropolitalnego.

Jakie cechy metropolii Lublin posiada obecnie?

– Z pewnością Lublin już dziś spełnia funkcje metropolitalne w stosunku do aglomeracji lubelskiej i  regionu Polski Wschodniej. Po części również wobec całego kraju (ze względu na ulokowanie w mieście m.in. ogólnopolskich siedzib instytucji krajowych, takich jak Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, centrum obsługi informatycznej ministerstw, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego), a z funkcji międzynarodowych bez wątpienia już teraz możemy mówić o kształceniu studentów z zagranicy, co również przybliża miasto do rangi metropolii.

Dlaczego dążymy do tego by Lublin stał się metropolią? Jakie korzyści przyniesie to mieszkańcom?

– O randze metropolii decyduje między innymi liczba mieszkańców aglomeracji. Te dane często brane są pod uwagę pod kątem oceny jakości życia i prowadzenia biznesu w danej lokalizacji. Można uznać, że im większą liczbę ludności posiada dana aglomeracja, tym lepiej się w niej żyje i pracuje. Inwestorzy rozważający lokalizację swoich biznesów w mieście często sugerują się właśnie taką oceną. Dodatkowo, z perspektywy pracodawcy: im więcej mieszkańców, tym większy zasób kapitału ludzkiego, z którego mogą korzystać przy rekrutacji pracowników. Doskonale wiemy, że rozwój gospodarczy idzie w parze z rozwojem społecznym, a budowanie silnego gospodarczo miasta przekłada się na lepszą jakość życia jego mieszkańców. Uzyskanie rangi metropolii to również kwestia obecności Lublina na arenie międzynarodowej, dzięki czemu miasto między innymi zapraszane jest w roli partnera do wielu rozwojowych projektów, np. tych z zakresu smart city, których efekty realizacji również bezpośrednio wpływają na dobrobyt mieszkańców.

Mówiąc o metropolizacji nie można nie wspomnieć o jej uwarunkowaniach przestrzennych. Czy to z tego względu za cel w Strategii Lublin 2030 postawiono wzmacnianie pozycji Lublina jako lidera Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego?

– Dokładnie tak. Tak jak wspominałem wcześniej, ważnym czynnikiem rozwoju metropolii są jej mieszkańcy, a współpraca Lublina z okolicznymi gminami w zakresie m.in. rozwoju infrastruktury transportowej, sieciowej czy komunikacji bezpośrednio wpływa na polepszenie warunków ich życia i zwiększenie na przykład szans zawodowych. Sztandarowym projektem z zakresu metropolizacji Lublina i rozwoju współpracy w ramach LOM jest budowany obecnie Zintegrowany Intermodalny Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Chcemy dalej rozwijać współpracę międzygminną w celu rozwoju zrównoważonego transportu aglomeracyjnego, w tym integracji miejskiego systemu transportowego z planowaną Lubelską Koleją Aglomeracyjną.

Czy metropolizacja niesie za sobą jakieś negatywne skutki?

– W metropolizacji upatrywać można dwóch głównych zagrożeń: rozlewania się miasta w ramach klasycznych procesów suburbanizacji oraz odpływu inwestorów do gmin ościennych, a przy tym utraty m.in. dochodów z podatków od nieruchomości. Pisząc Strategię Lublin 2030 staraliśmy się jednak patrzeć na rozwój miasta z perspektywy makro, a nie mikroekonomicznej. Szanse wynikające ze współpracy w ramach LOM zdecydowanie przewyższają te hipotetyczne zagrożenia. Jeśli chodzi o politykę demograficzna to być może w przyszłości powinniśmy rozpocząć rozmowy dotyczące wcielenia niektórych obszarów w granice miasta Lublin. Proces ten jednak powinien być silnie partycypacyjny i przeprowadzony w oparciu o zasady lokalnej demokracji, w drodze wielostronnego dialogu z gminami. Z kolei jeśli chodzi o napływ nowych inwestorów, to zdecydowanie ważniejsze jest ich znaczenie w kształtowaniu regionalnej gospodarki – okoliczne gminy to dodatkowy potencjał i możliwości tworzenia nowych terenów inwestycyjnych dla firm, których obecność niesie za sobą także rozwój podmiotów wchodzących w skład całych łańcuchów wartości, rozwój potencjału naukowego uczelni i wszelkie efekty mnożnikowe, które obserwować można w Lublinie jako głównym ośrodku miejskim regionu. W końcu wzrost zamożności ludzi, bez względu na ich miejsce zamieszkania, przekłada się na wzrost ich siły nabywczej wykorzystywanej między innymi na rynku dóbr i usług w naszym mieście.

Dlaczego wobec tego dopiero w Strategii Lublin 2030 uznano procesy metropolizacji za kluczowy obszar rozwojowy?

– Rzeczywiście dopiero w nowej Strategii wyodrębniliśmy obszar „Lublin metropolitalny” i nadaliśmy mu wyższą rangę, jednak to nie znaczy, że działań w tym kierunku nie prowadziliśmy już wcześniej, w oparciu o zapisy Strategii Rozwoju Lublina na lata 2013-2020. Tak naprawdę wszystkie realizowane przez nas dotychczas projekty, dotyczące na przykład zwiększania dostępności komunikacyjnej miasta, jego otwartości na studentów zagranicznych czy migrantów, sukcesywnie przyczyniały się do budowania siły Lublina jako potencjalnej, europejskiej metropolii. Dziś jesteśmy wiodącym ośrodkiem i liderem Polski Wschodniej, a w perspektywie 2030 roku aspirujemy do roli lidera międzynarodowej osi ViaCarpatia.  W obecnej dekadzie będziemy dążyć do tego, by Lublin stał się miastem o nowych i coraz bardziej zróżnicowanych funkcjach międzynarodowych w poszczególnych obszarach funkcjonowania miasta: akademickości, inteligentnej gospodarce, instytucjach (w tym publicznych), urbanistyce i zrównoważonym rozwoju. Zapisy nowej strategii w obszarze „Lublin metropolitalny” mają stanowić klamrę, spajającą pozostałe obszary rozwojowe. Synergia działań dotyczących rozwoju przedsiębiorczości, budowania inteligentnej i wyspecjalizowanej gospodarki, komercjalizacji nauki, zrównoważonego planowania przestrzennego, wielopokoleniowego społeczeństwa, budowania atrakcyjnej oferty kulturalnej, turystycznej i sportowej przyczyni się do umocnienia i rozwoju metropolitalnego wymiaru Lublina.

Więcej informacji na temat konsultacji społecznych znajduje się na stronie: www.2030.lublin.eu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium