Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

3 sierpnia 2023 r.
14:22

Małoinwazyjne technologie budowlane

Małoinwazyjne technologie to jeden z najważniejszych kierunków rozwoju w budownictwie. Co to jest i na jakie zarobki można w tym obszarze liczyć tłumaczy Artur Wieja, prezes firmy 3D Bau.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostatnio rozmawialiśmy o tym, jakie możliwości daje wykorzystanie sztucznej inteligencji w budownictwie. Dziś chciałbym opowiedzieć o takich sposobach przygotowywania wykopów pod instalacje podziemne, które mają stosunkowo niewielki negatywny wpływ na środowisko. Dziś zamiast klasycznego wykopu na całej długości kładzionej instalacji stosuje się coraz częściej technologię mikrotunelowania lub wiercenia z przepłukiwaniem pod ciśnieniem.

Użył Pan pojęcia „mikrotunelowanie”. Co to właściwie jest?

Mikrotunelowanie to technika budowy tuneli użytkowych o średnicy od 0,5 – 4,0 m. Ze względu na ich niewielką średnicę, nie jest możliwe aby operator prowadził maszynę do drążenia tuneli, więc urządzenia wiercące muszą być obsługiwane zdalnie. Zamiast klasycznego wykopu wykonuje się tylko szyb wejściowy zwany komorą startową oraz szyb wyjściowy, zwany komorą końcową. Cały proces przebiega jednoetapowo poprzez drążenie tunelu przy pomocy tzw. głowicy (tarczy skrawającej) i jednoczesne przeciskanie rur. Brzmi to dosyć prosto ale wymaga skomplikowanych urządzeń sterujących siłownikami w stacji przeciskowej, która jest umieszczona na specjalnych prowadnicach w szybie wejściowym. Podczas wiercenia na bieżąco usuwa się urobek i dokłada kolejne odcinki rur przewodowych. Dużą dokładność wiercenia zapewnia automatyczne sterowanie całym układem bazujące na przesyle wiązki laserowej.

Powiedział Pan, że ta technologia jest mało inwazyjna…

Podczas mikrotunelowania maszyna jest wprowadzana przez szyb wejściowy, a kolejno dokładane rury popychane są za nią. Proces ten powtarza się, dopóki głowica nie dotrze do szybu odbiorczego na drugim końcu. Umiarkowane tempo wykonywania przewiertu ograniczone jest do prędkości wprowadzania rur przez siłowniki hydrauliczne w stacji przeciskowej. Dzięki temu proces ten jest bezpieczny dla istniejących obiektów pod którymi dokonuje się przewiertu.

Jest to najnowocześniejsza metoda prowadzenia bezwykopowych budów, szczególnie przydatna w centrach gęsto zabudowanych miast, gdzie infrastruktura jest już mocno rozwinięta.  Jej wysokie koszty w pełni rekompensuje w takich sytuacjach brak konieczności ingerowania w istniejące już elementy infrastruktury naziemnej i podziemnej (istniejące budynki, drogi, chodniki, instalacje podziemne itd.).

W każdej technologii napotyka się na pewne trudności. Z jakimi problemami trzeba się tutaj mierzyć?

Z rozmów z naszymi niemieckimi klientami wynika, że są dwa główne problemy:

Przed rozpoczęciem prac trzeba przeprowadzić badania, aby zweryfikować, z jakim rodzajem gruntu mamy do czynienia, bo po drodze można napotkać na przeszkodę nie do pokonania tą metodą. Nie jest też pewne, czy zawsze okaże się ona szybsza i bardziej korzystna pod względem kosztowym, choć w większości przypadków zdecydowanie usprawni proces instalacji rur.

Drugim problemem, z jakim się stykają nasi partnerzy, to brak fachowców do obsługi tych wysokospecjalistycznych sprzętów. Z tego względu doświadczeni operatorzy mogą liczyć na bardzo wysokie wynagrodzenia! Brak specjalistów zmusza też firmy do zatrudniania fachowców z pokrewnych dziedzin i szkolenia ich na takich maszynach. A to daje szansę na ciekawą pracę i atrakcyjne zarobki dla większej ilości zainteresowanych osób.

We wstępie wspomniał Pan dwóch podobnych technologiach, proszę opowiedzieć o tej drugiej.

Proces wiercenia z przepłukiwaniem pod ciśnieniem polega na wykorzystaniu mieszanki wody i środków ciężkościowych, które wpychane są pod wysokim ciśnieniem wokół narzędzia wiercącego. Ma to zapobiec zablokowaniu głowicy i ograniczyć tarcie na powierzchni wiercenia. Zaletą tego procesu wiercenia jest wysoka trwałość i precyzja przekopu. Przepłukiwanie zapewnia lepsze wyniki niż w przypadku użycia tylko narzędzi wiercących, ponieważ zapewnia większą odporność na efekt "kołysania" głowicy, który może powodować odkształcenia i błędy wiercenia. Jest też metodą szybszą, a przez to tańszą, no i można ją zastosować w mniej wymagających warunkach terenowych oraz przy krótszych przewiertach. Ta metoda jest często stosowana np. podczas wiercenia otworów geotermicznych.

Jak się można łatwo domyśleć i tu też nie ma wielu specjalistów na rynku. A zapotrzebowanie jest tak duże, że każdego fachowca z takimi umiejętnościami powitam z otwartymi ramionami. Szczególnie gdy będzie jeszcze znać choć trochę język niemiecki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium