Psychoterapia online to nie nowość. Z różnych względów zyskuje na popularności od kilku już lat, teraz jednak w obliczu pandemii, przechodzi na zupełnie nowy pułap. To już nie tylko kwestia wygody czy preferencji, ale również bezpieczeństwa i konieczności. Często bowiem terapia online jest jedyną formą pozwalającą na kontynuację już rozpoczętego leczenia. Pomoc psychologiczna online to również bardzo dobre rozwiązanie dla osób odczuwających lęk i mających trudności z funkcjonowaniem w sferze prywatnej czy zawodowej w pandemicznej rzeczywistości. Czy jednak może przynieść efekty porównywalne do tych uzyskiwanych za pośrednictwem psychoterapii prowadzonej w sposób tradycyjny? Czy możliwe jest stworzenie relacji między psychoterapeutą a pacjentem, kiedy kontakt następuje za pośrednictwem telefonu czy też komunikatora typu Skype i Zoom?
Psychoterapia [link ]może być pomocna w wielu sytuacjach. Krótkotrwałe problemy, sytuacje kryzysowe, choroby przewlekłe. Dzięki niej możemy zrozumieć siebie, swoje uczucia i przygotować się do stawienia czoła wyzwaniom, zarówno w teraźniejszości jak i przyszłości. Pozwala ona na dotarcie do przyczyn problemów i poznanie sposobów ich rozwiązywania. Depresja, nerwica, fobie, zaburzenia odżywiania czy też osobowości a może problemy w związku? Psychoterapia to szansa na uzyskanie specjalistycznej pomocy i poprawę jakości życia. Oprócz uświadomienia sobie potrzeby zmiany i gotowości do przestrzegania planu leczenia zgodnie z zaleceniami specjalisty, konieczne jest również znalezienie odpowiedniego terapeuty. Terapeuty, któremu możemy zaufać. Ważnym elementem skutecznej psychoterapii jest zatem relacja między terapeutą a pacjentem. Ponieważ terapia online odbywa się za pośrednictwem internetu, część osób ma wątpliwości czy taka komunikacja jest w stanie przynieść oczekiwany efekt terapeutyczny. Jednak badania konsekwentnie pokazują, że terapia online może być skuteczna w przypadku wielu zaburzeń czy problemów natury psychologicznej. Chociażby badanie z 2018 r. opublikowane w Journal of Psychological Disorders wykazało, że terapia poznawczo-behawioralna online jest skuteczną, akceptowalną a także praktyczną opieką zdrowotną. Badanie pozwoliło zaobserwować, że terapia poznawczo-behawioralna online była równie skuteczna jak terapia twarzą w twarz w przypadku poważnej depresji, zespołu lęku społecznego i lęku uogólnionego. Jakie są zatem zalety psychoterapii online?
Korzyści płynące z psychoterapii online
Terapia online niesie ze sobą wiele korzyści. Niektóre z nich dają jej nawet przewagę nad tradycyjną formą, z jaką standardowo kojarzymy uzyskiwanie pomocy psychologicznej.
Dostępność to niewątpliwie jedna z zalet. Technologia stanowi integralną część współczesnego życia. W sieci kontaktujemy się ze znajomymi, szukamy informacji, pracujemy zdalnie. Osoby mieszkające na obszarach wiejskich czy mające trudności z dojazdem mogą uzyskać dostęp do specjalistycznej pomocy mimo istniejących ograniczeń. Znajomy gorąco poleca specjalistę leczącego depresję, problem w tym, że mieszka on na drugim końcu Polski? Jeśli interakcja odbywa się online to nie jest problem nie do pokonania. Wystarczy łącze internetowe i miejsce zapewniające prywatność a możemy rozpocząć współpracę z wybranym psychoterapeutą.
Innych przekonuje anonimowość jaką oferuje psychoterapia online. Niektóre osoby chcące skorzystać z pomocy psychoterapeuty obawiają się, że w gabinecie spotkają kogoś znajomego. Ci, którzy woleliby zachować fakt korzystania z pomocy psychoterapeuty w tajemnicy z dużo mniejszym oporem podchodzą do możliwości jakie oferuje w tym względzie terapia przez Internet. Co więcej, czują się bardziej komfortowo otwierając się i rozmawiając o swoich problemach online. Łatwiej im poruszać trudne dla nich tematy za pośrednictwem np. chatu niż patrząc terapeucie prosto w oczy.
Kolejna kwestia to finanse. Często koszt usług terapeutycznych online jest niższy niż w przypadku korzystania z psychoterapii w gabinecie. Poza tym, nie bez znaczenia jest również wygoda i czas. Korzystanie z pomocy psychologicznej w tym przypadku nie wiąże się z koniecznością dojazdu do gabinetu. Pacjentom, zwłaszcza tym zapracowanym, często łatwiej wygospodarować wolną chwilę, gdy nie ma konieczności uwzględnienia dojazdu do gabinetu. Wszelkie formalności również dokonywane są online. Komunikatory typu Skype czy Zoom umożliwiają pacjentom rozmowę z zacisza domowego często w godzinach, które w przypadku psychoterapii metodą tradycyjną byłyby nieosiągalne. Obecnie zaletą jest również bezpieczeństwo. W obliczu utrzymującego się od dłuższego już czasu zagrożenia epidemicznego związanego z COVID -19, psychoterapia online zaczęła być postrzegana jako najbezpieczniejsza a często jedyna forma kontaktu. Sesje zdalne pozwalają pacjentom i terapeutom pracować bez dłuższych przerw mimo sytuacji epidemicznej.
Dzięki psychoterapii online osoby nie wykazujące chęci lub pozbawione możliwości wzięcia udziału w sesjach odbywających się w sposób tradycyjny mogą korzystać z usług psychoterapeuty. Należy jednak pamiętać, że istnieją problemy, zaburzenia czy choroby, które nie kwalifikują się do pracy online, takie jak schizofrenia czy psychoza. Jednak większość osób borykających się z problemami w życiu osobistym rodzinnym czy zawodowym może z powodzeniem uzyskać pomoc za pośrednictwem terapii online. Depresja, nerwica, uzależnienie od alkoholu czy narkotyków mogą być z powodzeniem leczone zdalnie.