Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

17 września 2024 r.
14:27

Obowiązki fundacji rodzinnych na gruncie Ustawy o AML

0 0 A A

Fundacje rodzinne są formami organizacyjnymi cieszącymi się niesłabnącym powodzeniem. Jest to bowiem doskonały sposób na zabezpieczenie sukcesji i ochronę rodzinnego majątku. Aby jednak fundacja mogła działać zgodnie z literą prawa, należy pamiętać o obowiązkach wynikających dla niej z Ustawy o AML. Czy fundacja rodzinna jest instytucją obowiązaną? Jakie wymogi stawia przed nią Ustawa?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Kwalifikacja fundacji rodzinnej w myśl Ustawy o AML

Fundacja rodzinna jest osobą prawną, unormowaną przepisami Ustawy z dnia 26 stycznia 2023 roku o fundacji rodzinnej. Jej zasadniczym celem jest gromadzenie mienia, zarządzanie nim oraz spełnianie świadczeń na rzecz i w interesie beneficjentów. Chociaż jest to forma stosunkowo nowa, działająca w ramach polskiego porządku prawnego od 2023 roku, zyskała już szerokie grono zwolenników, a rejestr fundacji prowadzony przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim liczy sobie ponad kilkaset rekordów. 

Chociaż fundacje rodzinne działają głównie w oparciu o dedykowaną sobie ww. Ustawę, ciąży na nich także szereg obowiązków wynikających z innych aktów m.in. RODO oraz Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. W myśl przywołanej Ustawy o AML fundacja rodzinna nie jest jednak instytucją obowiązaną. Dlaczego? Przepisy Ustawy zakwalifikowały fundacje rodzinne do kategorii określonej jako  trust a więc „regulowany przepisami prawa obcego stosunek prawny wynikający ze zdarzenia prawnego, umowy lub porozumienia, w tym zespołu takich zdarzeń lub czynności prawnych, na podstawie którego dokonuje się przeniesienia własności lub posiadania wartości majątkowych na powiernika w celu sprawowania zarządu powierniczego oraz udostępniania tych wartości beneficjentom tego stosunku oraz fundację rodzinną w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.” Owy trust nie znajduje się tymczasem w katalogu podmiotów określonych jako podmioty obowiązane z art. 2 Ustawy o AML. 

Beneficjent a beneficjent rzeczywisty

Trusty, których:

  • powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne, mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub 
  • nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w imieniu lub na rzecz trustu, 

znajdziemy jednak w innym katalogu Ustawy o AML – w katalogu podmiotów zobowiązanych do zgłaszania beneficjentów rzeczywistych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. I chociaż beneficjent (o którym mowa w Ustawie o fundacji rodzinnej) i beneficjent rzeczywisty (z Ustawy o AML) zdają się mieć ze sobą wiele wspólnego, to powiedzenie, że są to pojęcia tożsame, byłoby sporym nadużyciem. 

Na gruncie Ustawy o fundacji rodzinnej, pod pojęciem beneficjenta należy rozumieć osobę lub organizację pozarządową prowadzącą działalność pożytku publicznego, wskazaną przez fundatora fundacji rodzinnej jako ta, która – po spełnieniu ustalonych wobec niej warunków – została uprawniona do odbierania świadczeń z majątku fundacji. Tymczasem w myśl przepisów o AML, beneficjent rzeczywisty to osoba fizyczna, która sprawuje bezpośrednio lub pośrednio kontrolę poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na podejmowane czynności lub działania, lub każdą osobę fizyczną, w imieniu której są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna. Mając zatem na uwadze strukturę organizacyjną fundacji rodzinnej nie sposób nie zauważyć, ze definicję „beneficjenta rzeczywistego” spełniają nie tylko beneficjenci w rozumieniu Ustawy o fundacji rodzinnej, ale także jej fundator oraz członkowie jej organów. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że każdy beneficjent fundacji jest beneficjentem rzeczywistym, ale nie wszyscy beneficjenci rzeczywiści muszą być beneficjentami fundacji rodzinnej. 

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

Po ustaleniu wszystkich beneficjentów rzeczywistych fundacji rodzinnej, na organie reprezentującym fundację ciąży obowiązek dokonania zgłoszenia w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Może się to wydawać dość zadziwiające, biorąc pod uwagę, że jednym z zasadniczych zadań fundacji rodzinnych jest ochrona majątku rodzinnego, a tym samym prywatności fundatora i jego beneficjentów. Należy zwrócić także uwagę, ze w ramach statutu będącego aktem konstytuującym fundację, beneficjenci fundacji mogą być określani zbiorowo lub niejednoznacznie (np. jako potomkowie fundatora płci męskiej).  To znacznie utrudnia ich wskazanie na potrzeby CRBR. 

Niemniej, fundacje rodzinne cieszą się wieloma przywilejami, m.in. natury podatkowej. Nadto, aby powołać do życia fundację rodzinną należy zgromadzić kwotę minimum 100.000 złotych, choć w rzeczywistości kwota ta - zwiększona o koszty prowadzenia fundacji i załatwiania jej spraw - może być dalece wyższa. To wszystko generuje w oczach organów wzrost ryzyka w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.  Z tego powodu na fundacjach ciąży obowiązek zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych do CRBR. 

Podsumowanie

Chociaż sama fundacja rodzinna nie jest instytucją obowiązaną, to korzystając z usług innych podmiotów obowiązanych (np. notariusza lub banku) musi wykazać iż określiła grono beneficjentów rzeczywistych. Wsparcia w zakresie zadośćuczynienia wymogom Ustawy o AML oraz wdrażania procedur AML dostarcza Kancelaria RPMS. Więcej informacji na temat wdrażania procedury AML znajdą Państwo na stronie: https://procedura-aml.pl/ 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

Od lewej była dyrektor MNKD - Izabela Andryszczyk, jej następczyni i obecna szefowa jednostki - Danuta Smaga oraz z-ca dyrektor do spraw zamku w Janowcu - Marzena Brzezicka
Janowiec

Miliony dla zamku w Janowcu uratowane. Dyrektorki mogą odetchnąć

Dobra wiadomość dla muzeum na zamku w Janowcu - dwie dotacje z Polskiego Ładu, każda o wartości 3,5 mln zł - zostały powtórnie zaakceptowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niewiele brakowało, a pieniądze przepadłyby przez błędy muzealników.

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii
SONDA

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii

Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali co z projektem ustawy, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. To się stanie, jednak nie w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS żegna się dzisiaj z rozgrywkami EuroCup

Pożegnanie z Europą, czyli Polski Cukier AZS UMCS kontra Panathinaikos Ateny

W czwartek o godz. 18 Polski Cukier AZS UMCS Lublin po raz ostatni w tym sezonie zaprezentuje się na międzynarodowej arenie. Stawką meczu z Panathinaikosem Ateny będzie trzecie miejsce w grupie, które jednak nie da szans na awans do fazy play-off

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium