Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

18 listopada 2024 r.
10:02

Planujesz urlop w Egipcie? To musisz wiedzieć!

Marzysz o podróży do kolebki starożytnej cywilizacji, by odkryć tajemnice tamtejszego świata? Egipt to kraj faraonów i piramid, który chętnie odwiedzają turyści z całego świata – także z Polski. Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Przedstawione informacje pomogą Ci zaplanować udany urlop.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Jakich dokumentów potrzebujesz, aby spędzić urlop w Egipcie?

Do Egiptu możesz wjechać, posługując się paszportem (zwykłym lub tymczasowym). Ważne, aby był ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu. Miej na uwadze, że władze egipskie mogą odmówić Ci wjazdu do kraju, jeśli Twój paszport będzie uszkodzony lub nie będzie zawierał wszystkich stron. Potrzebujesz również wizy. Możesz ją wyrobić na lotnisku po przylocie lub online.

Do wyboru są dwa rodzaje wiz: jednokrotnego i wielokrotnego wjazdu. Ta pierwsza kosztuje 25 dolarów i jest ważna przez 30 dni. Natomiast ta umożliwiająca wielokrotne przekroczenie granicy kosztuje 60 dolarów i jest ważna przez 6 miesięcy.

Jeśli planujesz podróż na Półwysep Synaj, możesz skorzystać z bezpłatnej wizy Sinai Only, ważnej przez 14 dni. Upoważnia ona jednak tylko do podróżowania po wschodnim wybrzeżu Półwyspu.

Ochrona w czasie podróży. Czy karta EKUZ działa w Egipcie?

Podczas planowania urlopu w Egipcie zadbaj o odpowiednią ochronę zdrowotną. Niestety, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie działa w Egipcie. Uprawnia ona do korzystania ze świadczeń zdrowotnych tylko w państwach członkowskich Unii Europejskiej i EFTA.

Dlatego, jeśli wybierasz się do Egiptu, koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne. Polisa powinna obejmować najważniejsze koszty leczenia, transportu do Polski i chociaż podstawowy pakiet assistance. Pamiętaj, że koszty leczenia w Egipcie mogą być bardzo wysokie, dlatego prywatna ochrona jest taka ważna.

Więcej informacji o EKUZ i ubezpieczeniach turystycznych znajdziesz na stronie https://ekuz.com.pl.

Co jeszcze warto wiedzieć, planując urlop w Egipcie?

Oprócz zasięgnięcia wiedzy na temat niezbędnych dokumentów i ubezpieczenia, zapoznaj się z kilkoma praktycznymi informacjami, które z pewnością pomogą Ci w zaplanowaniu udanego urlopu.

  • Językiem urzędowym w Egipcie jest arabski, ale w miejscach turystycznych można się bez problemu porozumieć po angielsku.
  • Jeśli planujesz wynająć samochód w Egipcie, możesz posługiwać się międzynarodowym prawem jazdy.
  • Oficjalną walutą Egiptu jest funt egipski (EGP), ale w kurortach turystycznych są akceptowane płatności w dolarach amerykańskich oraz w euro. W wielu miejscach można płacić również kartami, ale najlepiej mieć przy sobie gotówkę. Więcej informacji na temat waluty w Egipcie znajdziesz pod linkiem: com.pl/jaka-walute-zabrac-do-egiptu/.

Czy urlop w Egipcie w czasie polskiej jesieni i zimy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czy wyjazd do Egiptu jesienią lub zimą to dobry pomysł? Zdecydowanie tak! W czasie, gdy w Polsce panuje chłodna i deszczowa aura, w Egipcie będziesz cieszyć się słońcem i przyjemną temperaturą. To idealny czas na zwiedzanie starożytnych zabytków i relaks na plaży – bez tłumów turystów i uciążliwych upałów!

Jesienią temperatury w Egipcie są w sam raz do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W listopadzie można się spodziewać ok. 24-27°C. Woda w morzu jest wciąż ciepła, więc śmiało można kąpać się i korzystać z atrakcji wodnych.

Zima w Egipcie jest łagodna i słoneczna. W grudniu i styczniu temperatury w ciągu dnia wynoszą ponad 20°C, a woda w morzu ma ok. 24°C. To doskonały czas na zwiedzanie zabytków i odkrywanie uroków Egiptu, bez obaw o zmęczenie upałem.

Co warto zobaczyć w Egipcie?

Oprócz słynnych piramid i zabytków starożytnych, w Egipcie znajdują się również piękne plaże, rafa koralowa i malownicze krajobrazy pustyni. Które miejsca warto zobaczyć podczas urlopu? Oto najpopularniejsze regiony na wakacje.

Hurghada

To miasto nad Morzem Czerwonym, które przyciąga turystów pięknymi plażami, rafami koralowymi i szeroką ofertą rozrywkową. Jest idealnym miejscem dla sportów wodnych i aktywnego wypoczynku, ale także życia nocnego. Można tu również wybrać się na wycieczkę po pustyni i poznać kulturę Beduinów.

Sharm El-Sheikh

Ten luksusowy kurort na półwyspie Synaj słynie z pięknych plaż, krystalicznie czystej wody i doskonałych warunków do nurkowania. W okolicach Sharm El-Sheikh znajduje się również Park Narodowy Ras Mohammed. Stanowi schronienie dla wielu różnych gatunków koralowców i ryb. Miłośnicy historii mogą odwiedzić klasztor św. Katarzyny na półwyspie Synaj lub zaplanować wycieczkę do Jerozolimy czy Petry w Jordanii.

Marsa Alam

Ten region na południu Egiptu zachwyca pięknymi plażami, rafami koralowymi i niezakłóconym kontaktem z naturą. Marsa Alam to idealne miejsce dla osób ceniących ciszę i spokój.

Oprócz wymienionych miejsc, w Egipcie warto również odwiedzić Luksor, zwany niegdyś „miastem stu bram”. Teby były z najważniejszych centrów starożytnego Egiptu. Do dziś można tu podziwiać imponujące zabytki, takie jak świątynie, np. Hatszepsut i Karnak, a także Dolina Królów z grobowcami faraonów czy Kolosy Memnona.

Pamiętaj, że udany wyjazd do Egiptu to nie tylko wybór odpowiedniego miejsca, ale również dobre przygotowanie. Zadbaj o niezbędne dokumenty, ubezpieczenie i zapoznaj się z lokalnymi zwyczajami. Z Lubelszczyzny do Egiptu dolecisz z Portu Lotniczego Lublin w Świdniku – znajduje się ok. 10 kilometrów od Lublina.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kawa droga jak nigdy. A zapasy coraz mniejsze

Kawa droga jak nigdy. A zapasy coraz mniejsze

W poniedziałek, cena arabiki na giełdzie ICE osiągnęła rekordowy poziom i wyniosła ponad 8,5 tysiąca dolarów za tonę. Robusta też jest rekordowo droga. Pa giełdzie LIFFE pod koniec stycznia jej cena 5 861 USA za tonę.

Piotr Cugowski wystąpi na żywo w Centrum Spotkania Kultur
koncert
5 lutego 2025, 19:00

Piotr Cugowski wystąpi na żywo w Centrum Spotkania Kultur

Piotr Cugowski od lat zachwyca polską publiczność swoim talentem wokalnym. „Jeszcze mi się chce…ale już niczego nie muszę” to motto jego trasy koncertowej, która obejmuje rodzinny Lublin. Artysta wystąpi na scenie lubelskiego CSK w najbliższą środę (5 lutego).

Pierwszy zabieg implantacji całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora przeprowadzono w zeszłym tygodniu

Historyczna operacja w szpitalu "papieskim". Po raz pierwszy zrobili coś takiego

Ten dzień zapisze się w historii szpitala "papieskiego" w Zamościu. 28 stycznia 2025 przeprowadzono tutaj pierwszy zabieg implantacji całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora. Wykonali go miejscowi lekarze pod nadzorem eksperta z Centrum Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Legendy sceny hc/punk w Zgrzycie
koncert
9 marca 2025, 19:00

Legendy sceny hc/punk w Zgrzycie

Już 9 lutego (niedziela) na scenie lubelskiej Fabryki Kultury Zgrzyt dojdzie do niezwykłego koncertu dwóch muzycznych legend, których lata świetności przypadły na lata 80-te – włoskiego Raw Power i polskiej Moskwy.

Takie smaki tylko na Lubelszczyźnie! Sprawdź się w naszym smacznym quizie
QUIZ

Takie smaki tylko na Lubelszczyźnie! Sprawdź się w naszym smacznym quizie

Cebularz, forszmak i flaczki - kuchnia lubelska jest bogata w smaki i tradycje. Uważasz się za jej znawcę? Sprawdź się w naszym przepysznym quizie.

Styczniowe potrącenie na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej
BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Potrącenie przy Armii Krajowej. Radny z apelem do pieszych: Nie wchodzić bezmyślnie

W styczniu na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej kierowca taksówki potrącił mężczyznę i jego 9-letniego syna. Zdaniem mieszkańców należy doświetlić zebrę na tym odcinku. A przewodniczący rady miasta apeluje do pieszych, by „nie wchodzili bezmyślnie” na przejścia.

Chełmianka pokonała Lewart aż 6:1

III liga: Chełmianka rozbiła Lewart, kolejna wygrana Świdniczanki

W weekend kolejne mecze kontrolne rozegrali nasi trzecioligowcy. W bezpośrednim pojedynku zmierzyły się: Chełmianka i Lewart. Zdecydowanie lepsi byli piłkarze Grzegorza Bonina, którzy wygrali aż 6:1.

AC/DC: 12 koncertów w Europie. Jeden w Polsce
Power Up

AC/DC: 12 koncertów w Europie. Jeden w Polsce

4 lipca 2025 – tego dnia AC/DC zagra w Warszawie na PGE Narodowy. 7 lutego 2025: tego dnia bilety na ten koncert trafia do sprzedaży.

Australijski kuzyna Stiga w programie Top Gear Australia
DO ZOBACZENIA

Top Gear Australia: Stig i gwiazdy w samochodzie za rozsądną cenę

Najszybsze i najdziwniejsze samochody, wyścigi i gwiazdy w samochodzie za rozsądną cenę. Plus australijski kuzyn Stiga. Premiera Top Gear Australia już w niedzielę.

Stary tylko z nazwy. Staramy się działać nowocześnie
WYWIAD

Stary tylko z nazwy. Staramy się działać nowocześnie

Już niebawem Teatr Stary będzie świętował 13 rocznicę wznowienia działalności. O historii, artystach, budżecie i marzeniach rozmawiamy z Michałem Karapudą, dyrektorem Teatru Starego.

Jechał 137, dostał 15 punktów i 5000 złotych mandatu

Jechał 137, dostał 15 punktów i 5000 złotych mandatu

55-latek w miejscowości Góry, w obszarze zabudowanym jechał Mercedesem z prędkością 137 km/h. Policjanci zatrzymali mu na 3 miesiące prawo jazdy.

Jakub Karolak

Jakub Karolak (PGE Start Lublin): Ten punkt może, ale nie musi w końcówce sezonu dużo znaczyć

PGE Start Lublin pokonał w niedzielę Legię Warszawa 88:76. Oto, co po zakończeniu rywalizacji w stolicy powiedzieli jego główni bohaterowie

Tanio już było. Takie są oferty na budowę obiektów sportowych dla szkoły przy Berylowej

Tanio już było. Takie są oferty na budowę obiektów sportowych dla szkoły przy Berylowej

Ani urzędnicy, ani mieszkańcy zadowoleni raczej nie będą. Lubelski Ratusz poznał pierwsze oferty na wybudowanie obiektów sportowych dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Profilaktyka w walce z rakiem. NFZ organizuje spotkania

Profilaktyka w walce z rakiem. NFZ organizuje spotkania

Instruktaż samobadania piersi, mammobus i konsultacje na temat szczepień przeciw HPV. Lubelski NFZ organizuje cztery akcje w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Koncert Ani Dąbrowskiej odwołany. Jest nowy termin

Koncert Ani Dąbrowskiej odwołany. Jest nowy termin

Dzisiejszy (3 lutego) koncert Ani Dąbrowskiej w Centrum Spotkania Kultur został odwołany. Powodem jest choroba artystki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium