Chcesz mądrze zarządzać swoimi oszczędnościami, a przy tym nie ryzykować ich utraty? Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się lokaty bankowe. Jest to bezpieczny sposób zarządzania nadwyżkami finansowymi. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę wybierając lokatę bankową i ile można dzięki niej zyskać. Dowiedz się także, co wyróżnia najlepsze oferty na rynku.
Czym jest lokata i ile można na niej zarobić?
Lokata to jeden ze sposobów oszczędzania pieniędzy. Jej założenie wiąże się z koniecznością podpisania umowy z bankiem. Osoba decydująca się na ten produkt składa w formie depozytu określoną sumę pieniędzy na ustalony czas. Z góry znane jest także oprocentowanie. Po zakończeniu umowy bank zwraca wpłacone środki powiększone o odsetki, zgodnie z warunkami oprocentowania. Lokata jest produktem stosunkowo pewnym, zabezpieczonym przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tysięcy euro.
W zależności wybranej placówki bankowej można spotkać się z różnymi rodzajami lokat. Te różnią się między sobą np. oprocentowaniem, stałym lub zmiennym.
- W przypadku lokaty z oprocentowaniem stałym zysk jest dość łatwy do oszacowania.
- Lokaty z oprocentowaniem zmiennym mogą przynieść większe lub mniejsze zyski, w zależności od zmian stóp procentowych.
Część ofert różni się od siebie także maksymalną czy też minimalną kwotą kapitału, jaki można w nie zainwestować. Banki mogą ustalać te wartości dla wybranych lokat. Co więcej, odmienny może być również czas ich trwania. Najczęściej spotyka się lokaty trwające od 1 miesiąca do 2 lat.
Typy lokat bankowych
Banki oferują swoim klientom różne rodzaje lokat dopasowane do ich oczekiwań, a także zgromadzonych oszczędności. Wśród najpopularniejszych wymienia się:
- rentierskie,
- strukturyzowane,
- overnight,
- walutowe,
- progresywne,
Lokata rentierska to produkt dla osób chcących inwestować pieniądze na dłuższy okres, z możliwością korzystania z odsetek przez cały czas trwania umowy. Tę podpisuje się z bankiem na minimum rok. Może jednak obowiązywać nawet przez 3 lata. Przez ten czas pieniądze są „zamrożone”, natomiast odsetki są wypłacane na bieżąco. Produkt przeznaczony jest głównie dla klientów z wysokim kapitałem, którzy inwestują co najmniej 100 tysięcy złotych.
Lokata strukturyzowana będzie odpowiednia dla tych, którzy lubią niewielki poziom ryzyka. Lokata łączy w sobie dwa rodzaje oszczędzania, tj. bezpieczny oraz inwestycyjny. Pieniądze lokowane w tzw. części bezpiecznej zarabiają w standardowy sposób. Część inwestycyjna jest natomiast obarczona ryzykiem, jednak może przynieść większe zyski.
Lokata progresywna jest produktem długoterminowym. W tym przypadku zysk zależy od czasu, na jaki zostały zainwestowanie środki. Oprocentowanie wzrasta wraz z trwaniem umowy. W niektórych przypadkach możliwe jest wypłacenie zainwestowanych środków wcześniej, bez utraty wypracowanych odsetek.
Lokata overnight jest produktem pojawiającym się coraz rzadziej w bankach. Ten rodzaj inwestowania polega na ulokowaniu pieniędzy na jedną noc lub dzień. Dzięki temu produktowi możliwe było uniknięcie podatku od zysków kapitałowych.
Z kolei lokata walutowa umożliwia inwestowanie pieniędzy w walucie obcej.
Najpopularniejszą grupą są standardowe lokaty, które różnią się od siebie czasem inwestowania. Lokaty krótkoterminowe polegają na inwestycji środków do 12 miesięcy, natomiast mianem długoterminowych określa się te, powyżej roku. Mogą być odnawialne lub nie. W praktyce oznacza to, że po upływie np. 12 miesięcy odnawiają się automatycznie na kolejny okres lub są zamykane, a środki wraz z odsetkami wypłacane na konto.
Dlaczego warto inwestować w lokaty?
Lokata bankowa jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów inwestowania środków finansowych. Produkt ten jest dostępny w każdym banku i może z niego skorzystać każda osoba dysponująca nadwyżką gotówki. Powierzając bankowi swoje środki, można liczyć na ich zwrot, który będzie powiększony o odsetki wyliczane na podstawie oprocentowania zawartego w umowie. Jest to zwykle korzystniejsze rozwiązanie niż lokowanie pieniędzy na koncie osobistym czy oszczędnościowym – z powodu wyższego oprocentowania (choć nie jest to regułą).
Które banki oferują atrakcyjne lokaty?
Każdy z banków przewiduje określone oprocentowanie, okres inwestycyjny oraz zakres kwotowy (od minimalnego do maksymalnego). Wybór konkretnej placówki, w której założy się lokatę, zależy więc od indywidualnych oczekiwań, a także funduszy, które będą w ten sposób inwestowane. W celu znalezienia najlepszej lokaty warto skorzystać z różnego rodzaju porównywarek internetowych, które rzetelnie przedstawiają warunki poszczególnych ofert. Można również śledzić ranking lokat 2024, w którym znajdują się najlepsze oferty banków.
Najlepsze lokaty w 2024 roku
Ranking lokat wskazuje, że jednym z liderów rynkowych w 2024 roku jest bank Facto. Oferuje on lokatę, na którą można wpłacić od 5 do 12 tysięcy złotych przy oprocentowaniu 4,75%. Warto zaznaczyć, że oferta banku jest dostępna wyłącznie online. Wśród lokat trzymiesięcznych, dobre warunki oferuje Velo Bank, który przygotował lokatę dla nowych klientów. Minimalna wartość wpłacanych środków wynosi 500 złotych, natomiast maksymalna 100 tysięcy złotych. Oprocentowanie wynosi 7% w skali roku. Z kolei Credit Agricole znajduje się czołówce, jeżeli chodzi o lokaty 6-miesięczne dla nowych klientów. Minimalna kwota wynosi 1000 złotych, natomiast maksymalna 100 tysięcy złotych. Zainteresowanie wzbudza w tym przypadku oprocentowanie wynoszące 7,5% w skali roku.