Harcerze prowadzą bardzo intensywny tryb życia. Wyjazdy, biwaki w plenerze, długie piesze wędrówki po leśnych ostępach. Wszytko to powoduje, że ich mundury muszą być nie tylko wytrzymałe, ale także komfortowe. Jednym z elementów umundurowania harcerzy są skarpety. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej części garderoby i pokażemy, w jaki sposób można go wykorzystać do wyróżnienia swojego zastępu.
Skarpetki w starożytności
Pierwsze skarpety wykonywane były ze skór zwierzęcych i owiązano je wokół kostki. Zapewniały one nie tylko barierę między stopą a podłożem, ale również miały za zadanie ogrzewać. Starożytni Grecy nosili skarpety, które wykonywano ze sfilcowanych włosów zwierząt, Rzymianie natomiast zawijali stopy w paski skór lub tkanin. Starożytne ludy radziły sobie z problemem izolacji i ochrony stóp narażonych na otarcia, czy dyskomfort związany z bezpośrednim obcowaniem z podłożem na swoje sposoby. Na szczęście dla nas obecnie mamy o wiele więcej możliwości. Produkowane dziś skarpety są wygodne, ciepłe a przede wszystkim pozwalają na wyrażenia samego siebie poprzez ciekawą kolorystykę czy personalizowane nadruki.
Skarpety jako nieodłączna część ubioru na każdą okazję
Obecnie możemy wybierać wśród różnych rodzajów skarpet. Jako kryterium stosuje się, przede wszystkim, długość grubość, oraz zastosowanie.
Biorąc pod uwagę długość, możemy wyróżnić:
- balerinki – to gatunek skarpet osłaniający tylko palce u stóp, piętę i zazwyczaj boczne krawędzie stopy (zależnie od kroju). Pozostała część stopy i kostka pozostają nagie.
- stopki - zakrywają całą stopę, natomiast nie sięgają do kostki.
- skarpety długie - jest to najpopularniejszy typ skarpet, który sięga za kostkę. Wśród tych skarpet znaleźć można najbardziej uniwersalne modele, w tym skarpety harcerskie.
- podkolanówki - stanowią ostatnią grupę skarpet, które długością sięgają tuż pod kolano (następne są już getry, które nie należą do rodziny skarpet).
Ze względu na grubość skarpety dzielimy na:
- skarpety cienkie - najczęściej nylonowe,
- nieco grubsze - bawełniane,
- oraz grube -wykonane głównie z wełny lub włókien syntetycznych.
Skarpety można podzielić również ze względu na funkcję, czyli: bezuciskowe, usprawniające krążenie, przeznaczone do jazdy na nartach, termoaktywne, antypoślizgowe, terapeutyczne stosowane przy cukrzycy, żylakach i innych chorobach, jak również antybakteryjne – wzbogacone jonami srebra.
Skarpety harcerskie - idealne na długie piesze wędrówki
Wędrówki leśne stanowią nie lada wyzwanie dla młodszych lub starszych zuchów, dlatego też wybór ubioru, odgrywa kluczową rolę w przygotowaniach do podróży. Mając odpowiedni, wygodny strój możesz oddać się przyjemności płynącej z eksploracji nieznanych terenów lub biwakowania w dziczy.
Jako harcerz będziesz potrzebować skarpet, które będą wygodne, ale jednocześnie dopasują się do kolorystyki munduru i logo hufca. Skarpety harcerskie z indywidualnym nadrukiem to sposób, dzięki któremu wyróżnisz swój zastęp za pośrednictwem logo umieszczonego w dowolnym miejscu skarpetki.
Należy pamiętać, że oprócz wygody, liczy się również fakt, w jaki sposób reprezentujemy nasz zastęp
Wybierz skarpety harcerskie, które pozwolą cieszyć się idealnym dopasowaniem i wygodą podczas wędrówki przez malownicze szlaki matki natury
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, aby skarpety, dysponowały odpowiednimi cechami użytkowymi. Będą to: właściwości antybakteryjne, lekkość i przyjemność w użyciu, odporność na pot, elastyczność.
Jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi widokami, zamiast narzekać na otarcia, powinniśmy poświęcić trochę czasu na wybór odpowiednich skarpet.
Skarpetki harcerskie to nie wszystko. Z czego jeszcze składa się mundur harcerza?
W skład munduru wchodzi koszula mundurowa ZHP wraz z naszytą na lewej kieszonce flagą Polski oraz logo ZHP — piękną lilijkę. Dziewczynki noszą koszulę w kolorze szarym, chłopiec natomiast w kolorze zielonym — khaki.
Reszta elementów umundurowania dobierana jest indywidualnie, zależnie od barw drużyny, oraz ustalonych zasad. Niektóre symbole, jak krzyż harcerski, są przyznawane przez drużynowego.
Do spódniczek, oraz krótkich spodenek powinno zakładać się dodatkowo getry, które chronią przed zimnem i zapewniają dodatkową osłonę ciała. Getry możemy ubierać w różnych kolorach, zależnie od naszych preferencji.
Mamy do czynienia również z beretem, kapeluszem, furażerką, czapką z daszkiem, oraz rogatywką. Jest to suma regulaminowego nakrycia głowy we wszystkich formacjach.
Mamy również buty harcerskie, skarpety harcerskie, pas harcerski i wiele innych, które wchodzą w skład wyposażenia każdego harcerza.
Kolorowe skarpetki harcerskie? Wybierz zgodnie ze swoją wolą
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, skarpety harcerskie mogą być dobrym sposobem na wyróżnienie swojej drużyny. Składnica harcerska oferuje różne wzory i kolory skarpet, jednak jeśli chcemy czegoś więcej, warto skorzystać z usługi firmy, która może dla nas wyprodukować skarpety naszego projektu. Możemy na nich umieścić logo zastępu, nazwę drużyny lub inne elementy, które podkreślą przynależność do konkretnego zespołu.
Skarpety harcerskie — podsumowanie
Skarpetki są częścią naszej garderoby. Dlatego też powinniśmy przykładać większą uwagę do ich wyboru i dostosowania do naszej aktywności. Skarpety harcerskie to niewątpliwie dobry wybór dla osób lubiących długie piesze wędrówki czy noclegi w plenerze. A dla tych, którzy chcą wyróżnić się na tle innych, polecamy skarpety harcerskie z nadrukiem.