Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

14 czerwca 2024 r.
9:44

Skarpety harcerskie — sposób na wyróżnienie swojego zastępu

0 A A
ognisko harcerskie na polanie
ognisko harcerskie na polanie

Harcerze prowadzą bardzo intensywny tryb życia. Wyjazdy, biwaki w plenerze, długie piesze wędrówki po leśnych ostępach. Wszytko to powoduje, że ich mundury muszą być nie tylko wytrzymałe, ale także komfortowe. Jednym z elementów umundurowania harcerzy są skarpety. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej części garderoby i pokażemy, w jaki sposób można go wykorzystać do wyróżnienia swojego zastępu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skarpetki w starożytności

Pierwsze skarpety wykonywane były ze skór zwierzęcych i owiązano je wokół kostki. Zapewniały one nie tylko barierę między stopą a podłożem, ale również miały za zadanie ogrzewać. Starożytni Grecy nosili skarpety, które wykonywano ze sfilcowanych włosów zwierząt, Rzymianie natomiast zawijali stopy w paski skór lub tkanin. Starożytne ludy radziły sobie z problemem izolacji i ochrony stóp narażonych na otarcia, czy dyskomfort związany z bezpośrednim obcowaniem z podłożem na swoje sposoby. Na szczęście dla nas obecnie mamy o wiele więcej możliwości. Produkowane dziś skarpety są wygodne, ciepłe a przede wszystkim pozwalają na wyrażenia samego siebie poprzez ciekawą kolorystykę czy personalizowane  nadruki.

 

Grecka rycina

Skarpety jako nieodłączna część ubioru na każdą okazję

Obecnie możemy wybierać wśród różnych rodzajów skarpet. Jako kryterium stosuje się, przede wszystkim, długość grubość, oraz zastosowanie.

Biorąc pod uwagę długość, możemy wyróżnić:

  • balerinki – to gatunek skarpet osłaniający tylko palce u stóp, piętę i zazwyczaj boczne krawędzie stopy (zależnie od kroju). Pozostała część stopy i kostka pozostają nagie.
  • stopki - zakrywają całą stopę, natomiast nie sięgają do kostki.
  • skarpety długie - jest to najpopularniejszy typ skarpet, który sięga za kostkę. Wśród tych skarpet znaleźć można najbardziej uniwersalne modele, w tym skarpety harcerskie.
  • podkolanówki - stanowią ostatnią grupę skarpet, które długością sięgają tuż pod kolano (następne są już getry, które nie należą do rodziny skarpet).

Ze względu na grubość skarpety dzielimy na:

  • skarpety cienkie - najczęściej nylonowe,
  • nieco grubsze - bawełniane,
  • oraz grube -wykonane głównie z wełny lub włókien syntetycznych.

Skarpety można podzielić również ze względu na funkcję, czyli: bezuciskowe, usprawniające krążenie, przeznaczone do jazdy na nartach, termoaktywne, antypoślizgowe, terapeutyczne stosowane przy cukrzycy, żylakach i innych chorobach, jak również antybakteryjne – wzbogacone jonami srebra.

 

Ciepłe skarpety przed kominkiem

Skarpety harcerskie - idealne na długie piesze wędrówki

Wędrówki leśne stanowią nie lada wyzwanie dla młodszych lub starszych zuchów, dlatego też wybór ubioru, odgrywa kluczową rolę w przygotowaniach do podróży. Mając odpowiedni, wygodny strój możesz oddać się przyjemności płynącej z eksploracji nieznanych terenów lub biwakowania w dziczy.

Jako harcerz będziesz potrzebować skarpet, które będą wygodne, ale jednocześnie dopasują się do kolorystyki munduru i logo hufca. Skarpety harcerskie z indywidualnym nadrukiem to sposób, dzięki któremu wyróżnisz swój zastęp za pośrednictwem logo umieszczonego w dowolnym miejscu skarpetki.

Należy pamiętać, że oprócz wygody, liczy się również fakt, w jaki sposób reprezentujemy nasz zastęp

drużyna harcerska

Wybierz skarpety harcerskie, które pozwolą cieszyć się idealnym dopasowaniem i wygodą podczas wędrówki przez malownicze szlaki matki natury

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, aby skarpety, dysponowały odpowiednimi cechami użytkowymi. Będą to: właściwości antybakteryjne, lekkość i przyjemność w użyciu, odporność na pot, elastyczność.

Jeżeli chcemy cieszyć się pięknymi widokami, zamiast narzekać na otarcia, powinniśmy poświęcić trochę czasu na wybór odpowiednich skarpet.

 

Skarpety harcerskie z nadrukiem znaku identyfikacyjnego drużyny harcerskiej

Skarpetki harcerskie to nie wszystko. Z czego jeszcze składa się mundur harcerza?

W skład munduru wchodzi koszula mundurowa ZHP wraz z naszytą na lewej kieszonce flagą Polski oraz logo ZHP — piękną lilijkę. Dziewczynki noszą koszulę w kolorze szarym, chłopiec natomiast w kolorze zielonym — khaki.

Reszta elementów umundurowania dobierana jest indywidualnie, zależnie od barw drużyny, oraz ustalonych zasad. Niektóre symbole, jak krzyż harcerski, są przyznawane przez drużynowego.

Do spódniczek, oraz krótkich spodenek powinno zakładać się dodatkowo getry, które chronią przed zimnem i zapewniają dodatkową osłonę ciała. Getry możemy ubierać w różnych kolorach, zależnie od naszych preferencji.

Mamy do czynienia również z beretem, kapeluszem, furażerką, czapką z daszkiem, oraz rogatywką. Jest to suma regulaminowego nakrycia głowy we wszystkich formacjach.

Mamy również buty harcerskie, skarpety harcerskie, pas harcerski i wiele innych, które wchodzą w skład wyposażenia każdego harcerza.

Kolorowe skarpetki harcerskie? Wybierz zgodnie ze swoją wolą

Odznaki skautów Stanów Zjednoczonych

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, skarpety harcerskie mogą być dobrym sposobem na wyróżnienie swojej drużyny. Składnica harcerska oferuje różne wzory i kolory skarpet, jednak jeśli chcemy czegoś więcej, warto skorzystać z usługi firmy, która może dla nas wyprodukować skarpety naszego projektu. Możemy na nich umieścić logo zastępu, nazwę drużyny lub inne elementy, które podkreślą przynależność do konkretnego zespołu.

Skarpety harcerskie — podsumowanie

Skarpetki są częścią naszej garderoby. Dlatego też powinniśmy przykładać większą uwagę do ich wyboru i dostosowania do naszej aktywności. Skarpety harcerskie to niewątpliwie dobry wybór dla osób lubiących długie piesze wędrówki czy noclegi w plenerze. A dla tych, którzy chcą wyróżnić się na tle innych, polecamy skarpety harcerskie z nadrukiem.



e-Wydanie

Pozostałe informacje

Muzyczno-Teatralne Lato w Kozłówce
6 lipca 2024, 17:00

Muzyczno-Teatralne Lato w Kozłówce

Lipiec w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zapowiada się niezwykle interesująco. Muzeum zaprasza na cykl wyjątkowych wydarzeń (spektakle, koncerty).

Nieobyczajny wybryk nad Zalewem Zemborzyckim. W akcji młoda, naga kobieta i starszy mężczyzna
Alarm24/Wideo

Nieobyczajny wybryk nad Zalewem Zemborzyckim. W akcji młoda, naga kobieta i starszy mężczyzna

Filmik z nagą kobietą stojącą nad lustrem wody Zalewu Zemborzyckiego i starszym mężczyzną, który na chwilę zatrzymuje się, schodzi z roweru, by ją obściskiwać i macać po piersiach otrzymaliśmy w środę po południu na Alarm24. Do gorszących scen miało dojść nad lubelskim „morzem” w minioną niedzielę.

Pilot mjr Adrian Chudziński przy samolocie odrzutowym M-346, jeden z instuktorów. W Dęblinie za sterami takich maszyn siadają podchorąży piątego roku "Szkoły Orląt"

Instruktor z podniebnego biura. "W powietrzu cały czas musisz być czujny"

Rozmawiamy z majorem Adrianem "Chudym" Chudzińskim, pilotem instruktorem samolotu odrzutowego "Bielik" w dęblińskiej Szkole Orląt, który współtworzy zespół akrobacyjny M-346 Demo Team.

 (do)Radcy – O testamentach i wydziedziczeniach. DZISIAJ o 18:00
(do)RADCY
film

(do)Radcy – O testamentach i wydziedziczeniach. DZISIAJ o 18:00

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, kiedy potrzebujemy skorzystać z pomocy radcy prawnego. W najnowszym odcinku podcastu „(do)Radcy", prowadzący Krzysztof Kot wraz z mecenas Ewą Urbanowicz i gościnią, mecenas Anetą Bernat, zagłębiają się w zawiłości prawa spadkowego, ze szczególnym naciskiem na testamenty i wydziedziczenia.

Na ulicy Drzewieckiego jest już jeden przystanek, ale zdaniem mieszkańców, to za mało
biała podlaska

Jeden przystanek na ulicy to za mało. Starsi mieszkańcy chcą drugiego

Jeden przystanek to za mało. Mieszkańcom ulicy Drzewieckiego, zwłaszcza tym starszym, potrzeba kolejnego. Urzędnicy obiecują, że do prośby się przychylą.

Chełmianka chciałaby zatrzymać Bartłomieja Korbeckiego

Chełmianka chce zatrzymać najlepszego strzelca, wkrótce dwa kolejne transfery?

Priorytetem dla Chełmianki w lecie jest wzmocnienie defensywy, ale i zatrzymanie najlepszego strzelca grupy czwartej Bartłomieja Korbeckiego. Na razie drużynę biało-zielonych wzmocnił obrońca Łukasz Sarnowski. Według plotek wkrótce w rubryce ubyli będzie można dopisać kolejnych zawodników.

Impreza plenerowa i jej organizacja - najważniejsze informacje

Impreza plenerowa i jej organizacja - najważniejsze informacje

W okresie letnim szczególną popularnością cieszą się imprezy plenerowe. Ich największą zaletą jest to, że odbywają się na świeżym powietrzu. Tematyka przyjęć pod gołym niebem może być różnorodna - wszystko zależy od kreatywności realizatorów. Nie da się ukryć, iż organizacja imprezy plenerowej to nie lada wyzwanie

Przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich pojawi się w lubelskim ratuszu

Przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich pojawi się w lubelskim ratuszu

Mieszkańcy, którzy mają jakiś problem i chcą go skonsultować, powinni w czwartek wybrać się do lubelskiego ratusza. Dyżur będzie tam pełnić przedstawiciel RPO.

Piłkarze Sygnału Lublin i Avii II Świdnik w sezonie 24/25 będą rywalizować w IV lidze

W Hummel IV lidze jest już 17 drużyn, czekają jeszcze na Wisłę Puławy

Kilka dni temu było tylko 15 zespołów, ale obecnie w gronie czwartoligowców jest już 17 ekip. Szybko na ten poziom rozgrywkowy wraca Granit Bychawa, a kolejnym beniaminkiem będzie Avia II Świdnik.

Zaskakujące zastosowanie zębów: przełom w regeneracji kości
WIDEO
3 lipca 2024, 16:00
film

Zaskakujące zastosowanie zębów: przełom w regeneracji kości

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na zabiegi estetyczne, dzięki którym czują się w swoim ciele znacznie lepiej. To samo dotyczy uśmiechu. Co na to eksperci z dziedziny implantologii? Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, gdzie dowiecie się jakie zaskakujące zastosowanie mają zęby.

Marek Sikora (z prawej) odebrał z rąk dyrektora Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Mateusza Winiarskiego nominację na stanowisko kierownika Placówki Terenowej KRUS w Chełmie.

Z Urzędu Marszałkowskiego do KRUS. Jest nowy kierownik placówki w Chełmie

Po 17 latach i 4 miesiącach pożegnał się z pracą w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i 1 lipca został kierownikiem Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Chełmie. Mowa o Marku Sikorze, chełmskim radnym, byłym zastępcą dyrektora Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego UMWL.

Dni Chełma 2023

Od jutra w centrum utrudnienia dla kierowców. Wszystko przez Dni Chełma

Już w najbliższy weekend (6-7 lipca) odbędą się Dni Chełma. Z uwagi, że scena na której wystąpią gwiazdy m.in. Ania Dąbrowska, Smolasty i Papa D, ustawiona zostanie podobnie, jak przed rokiem przy ul. Strażackiej, już od jutra kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w centrum miasta. Wszystkich uczestników wydarzeń organizowanych podczas Dni Chełma ratusz zachęca, by do centrum miasta dotrzeć komunikacją miejską, pieszo lub rowerem.

W Lubelskiem najdłużej musimy pracować na spłatę długów. Ile zarabiamy, a ile mamy do oddania?

W Lubelskiem najdłużej musimy pracować na spłatę długów. Ile zarabiamy, a ile mamy do oddania?

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z ostatnich danych GUS. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu. Oznacza to, że przeciętnie zarabiający dłużnik na spłatę swoich zobowiązań musi pracować 3 miesiące i 20 dni, przeznaczając na ten cel całą pensję. Najwięcej czasu na pozbycie się długów potrzebują konsumenci z Lubelskiego, a najmniej osoby z Dolnego Śląska.

Ogłoszenie ws. przystąpienia do sporządzenia Planu ogólnego gminy Janów Lubelski

Ogłoszenie ws. przystąpienia do sporządzenia Planu ogólnego gminy Janów Lubelski

Starosta Mariusz Zańko (z prawej) i Andrzej Rusiński.

Kolejna osoba we władzach Powiatu Włodawskiego. Będzie pracować społecznie

Andrzej Rusiński został nowym członkiem Zarządu Powiatu we Włodawie. – To doświadczony samorządowiec, rolnik i działacz sportowy. Będzie pracował jako nieetatowy członek zarządu całkowicie społecznie, nie pobierając za to wynagrodzenia, nawet kosztów dojazdu – zapewnia Mariusz Zańko, starosta włodawski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium