Szpinak jest rośliną posiadającą wiele prozdrowotnych i leczniczych właściwości. Czyni go to jednym z najzdrowszych warzyw, jakie jemy. Czasami gdy mamy ochotę przyrządzić jakieś danie, potrzebujemy szpinaku i niestety nie mamy dostępu do tego świeżego, wtedy możemy użyć szpinaku mrożonego, który jest dostępny w wielu sklepach.
Te pełne chlorofilu zielone liście dawniej nie cieszyły się zbytnią popularnością na Polskich stołach, lecz z czasem się to zmienia i szpinak coraz częściej jest wykorzystywany jako dodatek do potraw, lub nawet jako baza. W tym poradniku dowiesz się więcej na temat szpinaku oraz poznasz kilka ciekawych przepisów na pyszne potrawy z jego wykorzystaniem.
Mrożony szpinak i świeży — różnice
Jak wiadomo, na rynku dostępny jest szpinak w formie świeżych liści, oraz mrożony. Liście szpinaku pełne są minerałów i witamin. Jeżeli jednak myślisz, że mrożone liście nie posiadają takich właściwości jak świeże, mylisz się, bo jeżeli zostają one poddawane mrożeniu zaraz po zbiorze, ich cechy organoleptyczne oraz składniki odżywcze praktycznie nie ulegną zmianie. Dlatego warto stawiać na mrożony szpinak jeżeli mamy taką możliwość.
Liście szpinaku dostarczają wielu wartości odżywczych
Jeszcze w XIX wieku warzywo to było bardzo popularne i często zalecano go ludziom w przypadku problemów z trawieniem, anemią, zaburzeniami czynności serca, czy nawet kłopotami z nerkami.
Warto wiedzieć, że 100 g szpinaku dostarcza:
- 20 kcal,
- 3 g węglowodanów,
- 2,6 g białka,
- 67,8 mg witaminy C,
- 2,6 g błonnika,
- 0,106 mg witaminy B1,
- 4243 μg beta-karotenu,
- 0,192 mg witaminy B2,
- 235 mg potasu,
- 93 mg wapnia,
- 29 mg fosforu,
- 53 mg magnezu,
- 2,8 mg żelaza,
- chlorofil.
Szpinak jest odpowiedni dla osób w każdym wieku i ma on pozytywny wpływ na organizm, lecz niestety niektóre osoby nie mogą go spożywać. Chodzi o ludzi, którzy cierpią na kamicę nerkową. Zawiera on kwas szczawianowy, który wypłukuje wapń z organizmu. Szczawian wapnia wspomaga powstawanie kamieni nerkowych.
Szpinak, a odchudzanie
Okazuje się, że szpinak ma pozytywny wpływ na odchudzanie, gdyż jego liście zawierają bardzo niewielką ilość kalorii, dodatkowo zawarty w nich potas i witaminy z grupy B mają korzystny wpływ na spalanie węglowodanów i tłuszczy. Przyspiesza to przemiany metaboliczne.
Jedzenie szpinaku powoduje uczucie sytości po posiłku, ponieważ jego liście zawierają również tylakoidy. Są to substancje, które zwiększają wydzielanie hormonów sytości.
Przepisy na dania z mrożonym szpinakiem
Mrożony szpinak, tak jak i świeży możemy wykorzystać w wielu daniach, które będą bardzo smaczne i każdemu mogą przypaść do gustu. Zaczynając od prostych przekąsek, poprzez zupy, dania główne, aż po desery.
Przekąski
Dip ze szpinaku
Składniki:
- szpinak świeży lub mrożony 1 i 1/2 szklanki,
- jogurt naturalny, około 3/4 szklanki,
- sól, pieprz,
- bazylia.
Przygotowanie:
Wszystkie składniki należy zmieszać w misce i zmiksować. Najlepiej jest schłodzić przed podaniem. Prosty dip ze szpinaku gotowy! Idealnie nada się do mięs, przystawek, czy nawet krakersów.
Potrawka ze szpinaku i grochu
Składniki:
- szpinak w liściach, lub mrożony — około 20 dag,
- łuskany groch — około 10 dag,
- cebula - 1 sztuka (najlepiej biała),
- koncentrat pomidorowy (1-2 łyżki),
- cytryna - 1 sztuka,
- sól, pieprz,
- tłuszcz (potrzebny do smażenia).
Przygotowanie:
Groch należy namoczyć, a następnie ugotować do miękkości. Szpinak należy posiekać razem z cebulą i przysmażyć na maśle, dodać przecier pomidorowy.
Szpinak dodać do grochu i raz jeszcze przysmażyć, dodać przyprawy wedle uznania. Danie jest gotowe! Można je podawać zarówno na ciepło jak i zimno. Najlepiej skropione sokiem z cytryny.
Zupy
Zupa ze szpinaku
Składniki:
- szpinak — około 40 dag,
- czosnek - 5 ząbków,
- masło - 1 łyżka,
- ziemniaki — około 4-5 sztuk,
- bulion warzywny — około 1,5 litry,
- szklanka mleka,
- jajka - 5 sztuk,
- sól, pieprz,
Przygotowanie:
Obrane ziemniaki ugotować, aż będą miękkie. Zagotować bulion, oraz obrać cebulę i czosnek. Posiekać drobno cebulę, czosnek pokroić w plasterki. Gotowe warzywa zeszklić na maśle.
Dodać do bulionu gotową cebulę, przeciśnięty przez praskę czosnek lub pokrojony w plasterki oraz szpinak. Następnie dodać pokrojone w kosteczkę ziemniaki. Dodać mleko.
Gotować wszystko pod przykryciem około 5-10 minut. Po tym czasie należy zdjąć z ognia i zmiksować blenderem. Gdy krem będzie jednolity, zupa jest gotowa.
Następnie należy doprawić do smaku pieprzem oraz solą. Świetnym dodatkiem będzie ugotowane jajko. Kremowa zupa ze szpinaku w wersji fit jest gotowa!
Dania główne
Kasza pęczak ze szpinakiem i suszonymi pomidorami
Składniki:
- 1/3 kaszy pęczak,
- 2 łyżki oleju ze słoika z suszonych pomidorów,
- 2 ząbki czosnku,
- przyprawy (kurkuma, papryka w proszku ostra i słodka, oregano suszone),
- 5-7 kawałków suszonych pomidorów,
- 100 g szpinaku,
- około 80 g sera feta,
- odrobina oliwy.
Przygotowanie:
Kaszę należy wsypać do garnka i zalać szklanką bulionu lub wody, następne doprawić do smaku i zagotować pod przykryciem. Gotować do czasu aż kasza wchłonie cały płyn i stanie się miękka.
Na patelnie wlać olej z suszonych pomidorów i podsmażyć pokrojony czosnek. Dodać kaszę i smażyć około 2-3 minut ciągle mieszając. Doprawić solą i pieprzem oraz innymi przyprawami.
Dodać suszone pomidory i wszystko smażyć około minuty. Dodać szpinak i wszystko wymieszać. Po chwili odstawić z ognia i dodać rozdrobnioną fetę oraz odrobinę oliwy.
Naleśniki ze szpinakiem i białym serem
Składniki:
- szklanka mleka,
- 1/4 szklanki wody,
- 2 szklanki mąki,
- 1 jajko,
- sól,
- 35 dag szpinaku mrożonego,
- 25 dag sera białego,
- 1 cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 łyżka masła,
- 20 g masła klarowanego,
- pieprz,
- przyprawy do smaku wedle uznania,
- starty żółty ser.
Przygotowanie:
Najpierw należy rozmrozić szpinak i pokroić drobno cebulę oraz czosnek. Następnie zeszklić cebulę na maśle i dodać szpinak oraz czosnek. Całość dusić przez kilka minut i doprawić.
Przygotować ciasto na naleśniki, a następnie je usmażyć.
Rozetrzeć ser za pomocą widelca, dodać szpinak i przyprawić całość do smaku. Naleśniki zwijać w rulony i podsmażyć aż się zarumienią na rozgrzanym maśle. Opcjonalnie można obsypać startym serem.
Deser
Dietetyczny deser jogurtowy ze szpinakiem i owocami
Składniki:
- 5 łyżek jogurtu greckiego,
- szpinak mrożony,
- płatki owsiane — około 3 łyżki,
- banan,
- kiwi,
- jagody goji (opcjonalnie).
Przygotowanie:
Do blendera należy dodać wszystkie składniki i zmiksować na gładko. Odstawić na jakiś czas, aby płatki napęczniały. Dodać jagody goji dla ozdoby. Pyszny deser na bazie szpinaku gotowy! Smacznego!
Podstawą przygotowania dań ze szpinaku, jest jego wysoka jakość. Aby dania mogły być smaczne i pełnowartościowe, powinniśmy zatroszczyć się o pewne źródła, gdzie takowy szpinak kupujemy. Jednym z najczęściej wybieranych jest szpinak mrożony Poltino.
Podsumowanie
Jak widać szpinak nie dość, że jest bardzo zdrowy i wręcz zbawienny dla naszych organizmów, to jeszcze można z niego przyrządzić pyszne dania. Możliwości na wykorzystanie szpinaku w kuchni jest naprawdę mnóstwo. Można np. przyrządzić potrawy z dodatkiem szpinaku i owoców, lub wykorzystując ciasto francuskie. Każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie.
Podobne przepisy znajdziesz w sieci lub w książkach kucharskich. Najważniejsze jednak jest to, że szpinak to bardzo zdrowe warzywo, które warto jeść!