Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

16 maja 2021 r.
22:15

Lubelskie badania, testy i lekarze na froncie walki z Covid-19

13 1 A A
(fot. Jacek Szydłowski / archiwum)

Niewiele brakuje do pierwszej oceny skuteczności immunoglobuliny z osocza ozdrowieńców, która może stać się lekiem na COVID-19. Jest też szansa na przyśpieszenie badań nad amantadyną. Liderem obu projektów są lubelskie kliniki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Klinika Chorób Zakaźnych Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie prowadzi badanie kliniczne nad immunoglobuliną – wyprodukowaną przez lubelski Biomed – od kilku miesięcy (biorą w nich także udział ośrodki w Bytomiu, Białymstoku i Bydgoszczy).

Trzecia fala przeszkodziła

Pod koniec stycznia tego roku pisaliśmy o pierwszych kilku pacjentach włączonych do badania. Lekarze szacowali wtedy, że wstępne wyniki będą znane już na początku marca. Trzecia fala epidemii nie ułatwiła im jednak zadania.

– Rekrutacja pacjentów do tego badania była wówczas bardzo utrudniona ze względu na profil chorych. Trafiali do nas przede wszystkim pacjenci z bardzo zaawansowanym COVID-19, w stanie ciężkim, którzy nie kwalifikują się już do podania immunoglobuliny, podobnie jak osocza – tłumaczy prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1. Zaznacza, że immunoglobulina jest stosowana u pacjentów z zapaleniem płuc, ale w fazie choroby, która nie wymaga jeszcze podłączenia do respiratora.

Aktualnie sytuacja w klinice kompletnie się zmieniła.

– Paradoksalnie, razem z opanowaniem trzeciej fali epidemii i spadkiem liczby zakażonych wymagających hospitalizacji, mamy nadzieję, że szybciej uda nam się dokończyć rekrutację pacjentów – mówi prof. Tomasiewicz. – Mamy znacznie więcej chorych, których stan zdrowia pozwala na zakwalifikowanie do badania klinicznego.

Jeszcze 30

– Nie chciałbym na razie podawać ostatecznego terminu zakończenia rekrutacji, ale powinna przebiegać teraz szybciej – dodaje szef lubelskiej kliniki.

Do badania zostało już włączonych 90 pacjentów. Lekarze są więc o krok od pierwszej oceny skuteczności preparatu.

– Potrzebujemy 120 pacjentów, żeby dokonać pierwszej oceny działania immunoglobuliny, brakuje nam 30 osób. To da nam odpowiedź, w jakim kierunku idziemy i na ile ten preparat jest skuteczny w leczeniu COVID-19 – tłumaczy prof. Tomasiewicz.

Czym aktualnie są leczeni zakażeni pacjenci, którzy trafiają do lubelskiej kliniki?

– Nadal stosujemy leki, które już wcześniej podawaliśmy naszym pacjentom. W zależności od przebiegu choroby stosujemy między innymi tocilizumab (lek stosowany wcześniej przy reumatoidalnym zapaleniu stawów – przyp. aut.), przy czym ostatnio pojawiły się już twarde dowody naukowe na jego skuteczność – wyjaśnia prof. Tomasiewicz. Dodaje: W leczeniu COVID-19 zostało też oficjalnie potwierdzone działanie budezonidu, sterydowego leku w formie inhalacji, który łagodzi objawy ze strony układu oddechowego. Oprócz tego stosujemy też między innymi remdisivir, osocze ozdrowieńców czy terapię antybiotykami. 

Międzynarodowe badania

Coraz więcej naukowców jest też zainteresowanych badaniem amantadyny. Prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie i jego zespół prowadzą już badania nad jej skutecznością u pacjentów ze świeżo potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2.

Teraz będą je kontynuować we współpracy z innymi europejskimi ośrodkami z Danii, Niemiec, Hiszpanii, Grecji i Belgii. To zdaniem lekarzy szansa na szybsze opracowanie terapii.  

– Wobec całej burzy medialnej i kontrowersji wokół leku naszej uczelni zależy na analitycznym i naukowym udowodnieniu działania – mówi prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Od grypy do COVID-19

Prof. Rejdak już na początku epidemii, wiosną ubiegłego roku, zaobserwował u swoich pacjentów przyjmujących amantadynę wyjątkowy łagodny przebieg COVID-19 albo wręcz brak objawów.

Pierwotnie była stosowana jako lek przeciwwirusowy między innymi u pacjentów z grypą typu A. Okazało się jednak, że jej możliwości są znacznie większe, dlatego zaczęto ją podawać pacjentom neurologicznym. Pojawiły się też doniesienia, że lek może blokować mechanizm zakażania kolejnych komórek przez wirusa SARS-CoV-2.

Lubelska klinika jest liderem ogólnopolskiego badania nad skutecznością amantadyny w leczeniu COVID-19 (biorą w nim udział także ośrodki z Warszawy, Grudziądza, Wyszkowa i Rzeszowa).

– Do tej pory w naszym programie wzięło udział ponad 20 pacjentów w wieku 30-70 lat. Docelowo planujemy włączyć do badania 200 osób, a po rekrutacji 100 będziemy mogli sformułować wstępne wnioski. Apelujemy do osób, u których potwierdzono zakażenie, żeby przyszły się zbadać, bo często brak zewnętrznych objawów wcale nie świadczy o braku negatywnych skutków choroby w organizmie – przestrzega prof. Rejdak.

Dodaje, że w trakcie prowadzenia badania klinicznego, kilku pacjentom udało się uratować życie.

– Okazało się, że zmiany chorobowe były już tak nasilone, że wymagali intensywnej terapii i przekierowania do właściwego oddziału. Przyszli się zbadać, chociaż nie mieli objawów – wyjaśnia lekarz. Tłumaczy, że niezależnie od badania, każdy chory korzysta ze standardowej terapii przewidzianej w leczeniu COVID-19. Lekarze monitorują też zaburzenia neurologiczne.

prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 (fot. Maciej Kaczanowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ksiądz Marek Tworek zginął w wieku 52 lat

Ksiądz zginął w wypadku. Znamy datę jego pogrzebu

Tragicznie zmarły proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP w Chmielku zostanie pochowany na biłgorajskim cmentarzu, w swoich rodzinnych stronach. „Dbał o dobro duchowe świeckich i owocnie współpracował z kapłanami” – wspomina diecezja zamojsko-lubaczowska.

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Miał być szybki zarobek. Zamiast tego jest puste konto

Obiecywali łatwą pracę online i duży zarobek. Mieszkaniec powiatu ryckiego padł ofiarą oszustów i stracił 6000 złotych.

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?
GRY I AI
film

GeForce RTX 5090 za 10299 złotych. Ile będą kosztować inne modele?

Nvidia prezentuje nową serię kart graficznych. A przy okazji sporo nowych technologii: DLSS 4, Multi Frame Generation, RTX Neural Faces czy RTX Mega Geometry. Ile to wszystko kosztuje i jaki da efekt?

Nie ustąpił pierwszeństwa. Kierowca uderzył w audi

Nie ustąpił pierwszeństwa. Kierowca uderzył w audi

Dwa pojazdy zderzyły się w miejscowości Wysokie. Kierowca nie ustąpił pierwszeństwa i wjechał w audi jadące drogą krajową.

Wyższe stawki za śmieci w roztoczańskim miasteczku. Za turystów też trzeba płacić

Wyższe stawki za śmieci w roztoczańskim miasteczku. Za turystów też trzeba płacić

Uchwała wprowadzająca podwyżki została przyjęta jesienią. Obowiązuje od początku stycznia. Władze gminy Zwierzyniec przypominają mieszkańcom, że czas stosować się do nowych zasad. Dla niektórych będą to duże zmiany.

Trener Jakub Guz poprowadzi PZL Leonardo Avię Świdnik także w kolejnym sezonie

Trener PZL Leonardo Avii Świdnik zostaje na kolejny sezon

Zanim wybrzmiał pierwszy gwizdek sobotniego meczu PZL Leonardo Avii z AZS AGH Kraków świdnicki klub poinformował o przedłużeniu na kolejny sezon kontraktu z wychowankiem żółto-niebieskich Jakubem Guzem.

 Łoś nie przeżył zderzenia z ciężarówką 3 stycznia w Worońcu

Czarny punkt w Worońcu. Czy tablica ostrzegająca przed łosiami pomoże?

To już kolejne zderzenie z łosiem i to w tym samym miejscu – na drodze krajowej numer 2 w Worońcu. Czy tablica ostrzegawcza "Uwaga na łosie" poprawiłaby sytuację? Taki wniosek wpłynął do GDDKiA.

Uwierzyła, że pomaga policjantom. Seniorka straciła oszczędności

Uwierzyła, że pomaga policjantom. Seniorka straciła oszczędności

Seniorka z Chełma straciła oszczędności życia. Kobieta uwierzyła, że pomaga policjantom rozbić grupę przestępczą.

Zmiany na ławkach trenerskich w zamojskiej klasie okręgowej w przerwie zimowej

Zmiany na ławkach trenerskich w zamojskiej klasie okręgowej w przerwie zimowej

Przerwa w treningach wśród drużyn „najciekawszej ligi świata” powoli dobiega końca. Większość drużyn planuje wznowienie treningów w połowie stycznia, a część z nich przygotowania do piłkarskiej wiosny rozpocznie pod okiem nowych szkoleniowców

Brakuje jednej grupy krwi

Brakuje jednej grupy krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa poszukuje honorowych dawców. Powoli kończą się zapasy grupy B RhD -.

Rafał Kowalik, burmistrz Szczebrzeszyna

Samorządowiec ma już dość. „STOP plotkom, pomówieniom, manipulacji”

Ja rozumiem krytykę, szczególnie konstruktywną. Nikt nie jest nieomylny. Ja też nie. Ale na hejt, zwłaszcza z tych fałszywych kont nie mogę i nie chcę pozwalać – mówi Rafał Kowalik, burmistrz Szczebrzeszyna. Skłoniły go do tego zachowania internautów w mediach społecznościowych.

Wpływ zastosowania automatycznej kartoniarki na wydajność procesów produkcyjnych

Wpływ zastosowania automatycznej kartoniarki na wydajność procesów produkcyjnych

W dzisiejszym świecie przemysłowym, gdzie efektywność i optymalizacja procesów są kluczowymi czynnikami sukcesu, automatyzacja produkcji staje się koniecznością. Jednym z kluczowych narzędzi, które zrewolucjonizowało proces pakowania, jest automatyczna kartoniarka.

Skórzane kurtki damskie a styl rockowy – jak nosić je z pazurem?

Skórzane kurtki damskie a styl rockowy – jak nosić je z pazurem?

Kurtka skórzana damska to absolutny must-have w szafie każdej miłośniczki mody, szczególnie tej, która inspiruje się stylem rockowym. Choć skórzana kurtka ma swoje korzenie w kulturze muzycznej, jej obecność w modzie codziennej jest nieoceniona. W tym artykule podpowiemy, jak stworzyć drapieżny look, który z pewnością przyciągnie uwagę.

Najlepsze miejsce na kolację i imprezę w Warszawie

Najlepsze miejsce na kolację i imprezę w Warszawie

Szukasz miejsca, które połączy elegancką kolację z niezapomnianą zabawą? SLA Warsaw to odpowiedź na Twoje potrzeby! To jedno z najmodniejszych miejsc w stolicy, które z powodzeniem łączy wyśmienitą kuchnię, wyjątkową atmosferę i tętniącą życiem imprezową przestrzeń.

Zaproś Dziennik Wschodni na studniowkę!

Zaproś Dziennik Wschodni na studniowkę!

Studniówka to wyjątkowy czas – pełen emocji i wspólnej zabawy. Spraw, by ten wieczór stał się niezapomniany nie tylko dla uczestników, ale i dla całego regionu! Zaproś Dziennik Wschodni, aby uwiecznił Twoje wydarzenie i podzielił się jego niezwykłą atmosferą z innymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium