Na początku przyszłego tygodnia pierwsze butle z tlenem medycznym trafią do banku tlenowego w Lublinie. Z tych zapasów będą mogły korzystać szpitale w awaryjnych sytuacjach.
Kilkakrotnie pisaliśmy o problemach lecznic, które musiały nawet przewozić pacjentów do innych placówek (tak było w szpitalu w Kraśniku) albo wstrzymywały nowe przyjęcia, bo brakowało im tlenu medycznego.
– Koncepcja banków tlenowych jest wdrażana w całej Polsce i będzie realizowana również w naszym województwie. Chodzi o magazyny butli tlenowych prowadzonych przy Państwowej Straży Pożarnej – tłumaczy Andrzej Osipowski z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. –Początkowo będą to butle 50-litrowe i tzw. transportowe o pojemności 10 litrów. Szybko będą jednak uzupełniane o popularne butle 40-litrowe – dodaje.
Jak wyjaśnia Osipowski, ma to być rezerwa do „natychmiastowego wykorzystania” w sytuacjach nagłych, gdyby w którymś szpitalu zabrakło tlenu. Pierwsze butle z tlenem mają trafić do lubelskiego banku już na początku tego tygodnia.
Szpitale mogły też złożyć wniosek na szybkie dofinansowanie modernizacji instalacji tlenowych.
– Wystąpiło o to 16 szpitali z naszego województwa. Chodzi tu głównie o postawienie nowych zbiorników na tlen albo wymianę istniejących zbiorników na większe. W niektórych przypadkach chodzi też o wykonanie instalacji tlenowej wewnątrz obiektu – tłumaczy Osipowski.
Wartość złożonych wniosków to 5 mln zł.