Konwój 21 tirów ze środkami do walki z koronawirusem wyruszył w środę z Białej Podlaskiej na Ukrainę. – Dzięki temu realizujemy ważne cele naszej polityki zagranicznej - podkreśla Paweł Jabłoński wiceminister spraw zagranicznych.
W ciężarówkach znalazło się m.in. kilkadziesiąt tysięcy litrów płynów dezynfekcyjnych, kilka milionów maseczek, rękawiczek, fartuchów, testy antygenowe i inne środki potrzebne do walki z koronawirusem. To jeden z większych transportów, jakie Polska wysłała od początku trwania pandemii do innych krajów. – Już w ubiegłym roku wysyłaliśmy konwoje z pomocą humanitarną, sprzętem medycznym do kilkunastu państw, również na Ukrainę i Białoruś- podkreśla Paweł Jabłoński wiceszef MSZ. Poza tym polscy lekarze zostali oddelegowani do wsparcia w walce z pandemią w różne regiony świata.
W środę w oddziale celnym w Białej Podlaskiej odbyła się odprawa 21 ciężarówek. – Dzięki tej pomocy realizujemy ważne cele naszej polityki zagranicznej, wzmacniamy naszą pozycję międzynarodową, poprawiamy relacje. Takie gesty są pamiętane przez lata - przekonuje wiceminister.
Już wcześniej na Ukrainę wyruszył transport szczepionek. – Dokładnie 650 tys. szczepionek. Jadą oddzielnym transportem z uwagi na odpowiednie wymogi- tłumaczy Jabłońki. W ciągu najbliższych dni Polska ma wysłać partie szczepionek również do innych państw.
Z kolei, pomoc dla Ukrainy zostanie oficjalnie przekazana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w najbliższy wtorek w Kijowie. – Jest to przejaw solidarności europejskiej. Dla pana prezydenta rozwój partnerstwa wschodniego jest istotnym elementem – zauważa Piotr Ćwik, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. W tym czasie prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Platformy Krymskiej oraz obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy w Kijowie. - Ukraina jest jednym z naszych strategicznych partnerów, jeśli chodzi o działania wschodnie i w takim wymiarze na to patrzymy, także na tę wizytę pana prezydenta, która niebawem rozpocznie się na Ukrainie – zaznacza Ćwik.
Pomoc dla Ukrainy realizowana jest w ramach Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy.
Ukraina w lipcu rozpoczęła kolejny, piąty etap szczepień przeciwko COVID-19, którymi objęte mają być wszystkie osoby powyżej 18. roku życia. Obecnie pierwszą dawką zaszczepionych jest tylko 10,4 proc. Ukraińców, a drugą jedynie 6,1 proc. Nasz wschodni sąsiad obecnie potrzebuje 48 mln dawek, z czego 34 mln ma zakontraktowane do końca roku. Partia szczepionek z Polski – częściowo odsprzedana po kosztach zakupu, a częściowo odstąpiona w formie darowizny – ma uzupełnić te dostawy.